• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czeskie Budziejowice  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Suhl – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w dolinie Lasu Turyńskiego, liczy ok. 39,5 tys. mieszkańców, posiada 450-letnią historię.Droga krajowa 3 (cz.Silnice I/3) - droga krajowa w Czechach łącząca Pragę(za pośrednictwem fragmentu autostrady D1) przez Tábor z Czeskimi Budziejowicami oraz granicą czesko-austriacką w Dolnym Dvoristovie. Pierwszy etap trasy jest obecnie częścią autostrady D1. w przyszłości droga będzie bezpłatną alternatywą dla powstającej (częściowo istniejącej) autostrady D3 oraz dla planowanej drogi ekspresowej R3. Po wybudowaniu w całości tych arterii droga krajowa 3 otrzyma numer 603 (odcinek z Pragi do Městečka jest już tak oznakowany, podobnie jak krótki fragment drogi pod Czeskimi Budziejowicami). Na całej długości droga numer 3 jest częścią drogi europejskiej E55.

  Czeskie Budziejowice (czes. České Budějovice, wym. [ˈtʃɛskɛː ˈbuɟɛjovɪtsɛ]; niem. Budweis; łac. Budvicium) – miasto statutarne w południowych Czechach, w Kotlinie Czeskobudziejowickiej, u zbiegu rzek Wełtawy i Malše. Jest stolicą kraju południowoczeskiego, okręgu terytorialnego kraj południowoczeski, powiatu Czeskie Budziejowice, a także diecezji czeskobudziejowickiej Kościoła rzymskokatolickiego.

  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Diecezja Czeskie Budziejowice (łac. Dioecesis Budovicensis, cze. Diecéze českobudějovická) - rzymskokatolicka diecezja czeska położona w południowo-zachodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem terytorium kraju południowoczeskiego. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Mikołaja w Czeskich Budziejowicach.

  Czeskie Budziejowice pełnią funkcję głównego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego (trzy uczelnie wyższe, w tym Uniwersytet Południowoczeski) i kulturalnego regionu południowoczeskiego.

  Miasto powszechnie znane jest z browarów Budweiser Budvar oraz Mieszczańskiego, produkujących piwa marki Budweiser, fabryki ołówków i kredek Koh-I-Noor Hardtmuth oraz klubów sportowych: piłkarskiego Dynamo Czeskie Budziejowice i hokejowego HC Czeskie Budziejowice.

  Według danych na 1 stycznia 2009 r. liczba ludności Czeskich Budziejowic wynosi 96 053 osób, a powierzchnia – 55,56 km².

  Hotel Budweis - czterogwiazdkowy hotel w centrum Czeskich Budziejowicach, położony przy ulicy Młyńskiej (Mlýnská ulice).Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

  Spis treści

 • 1 Nazwa
 • 2 Historia
 • 3 Transport
 • 4 Turystyka
 • 5 Sport
 • 6 Urodzeni w Czeskich Budziejowicach
 • 7 Części miasta
 • 8 Miasta partnerskie
 • 9 Zobacz też
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Nazwa[]

  Nazwa miasta pochodzi od dawnej osady Budivojovice. Do tego wyrazu, który z biegiem czasu przybrał współczesną formę, w okresie wojen husyckich zaczęto dodawać przymiotnik "Czeskie", początkowo zarówno w języku czeskim, jak i niemieckim (Böhmisch Budweis). W XVIII wieku, wraz ze wzrostem napięć etnicznych, nastąpił rozdział nazwy w obu językach – Czesi najczęściej nadal nazywali miasto České Budějovice, natomiast miejscowi Niemcy przestali używać przymiotnika Böhmisch (również w języku czeskim nazwa pojawiała się czasem bez przymiotnika). W 1920 rząd Czechosłowacji oficjalnie ustalił nazwę miasta jako České Budějovice/Böhmisch Budweis. W okresie Protektoratu Czech i Moraw usunięto przymiotnik w obydwu językach, a po 1945 powrócono do nazwy przedwojennej.

  Powiat České Budějovice (czes. Okres České Budějovice) – powiat w kraju południowoczeskim (okręg terytorialny: kraj południowoczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście České Budějovice. Powierzchnia powiatu wynosi 1625,65 km², zamieszkuje go 179 043 osób (gęstość zaludnienia wynosi 110,18 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 107 miejscowości, w tym 9 miast.Wojny husyckie – wojny religijne toczone pomiędzy husytami a Luksemburgami w Królestwie Czech w latach 1419-1436. Były one prowadzone przez czeskich husytów (głównie taborytów i Sierotki) przeciwko krucjatom organizowanym przez cesarza Zygmunta Luksemburskiego przy poparciu papiestwa.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Budweiser Budvar - marka czeskiego piwa z browaru Budějovický Budvar, n. p. w Czeskich Budziejowicach, w którym tradycja warzenia piwa sięga 1265 r. Najbardziej popularna odmiana, tzw. světlý ležák (lager) to jasne piwo dolnej fermentacji produkowane z morawskiego słodu i żateckiego chmielu..
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Czeskie Budziejowice 3 (czeski: České Budějovice 3) – część gminy i obszaru katastralnego w Czeskich Budziejowicach. Zajmuje powierzchnię 7,347. Od południa jest ograniczony przez zabytkowe centrum miasta za (Czeskie Budziejowice 1), Wełtawę na zachodzie, od północy przez tory kolejowe i Rudolfovský potok, a na wschodzie przez Rudolfovská třída. Znajduje się tu 83 ulice i 2606 adresów.
  Pasawa (niem. Passau, łac. Castra Batavia, czes. Pasov) – miasto na prawach powiatu w południowo wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Donau-Wald, siedziba powiatu Pasawa. Leży bezpośrednio przy granicy z Austrią. Liczy 50 548 mieszkańców (31 grudnia 2011) i jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, administracyjnym i turystycznym, węzłem komunikacyjnym oraz siedzibą uniwersytetu.
  Koh-I-Noor Hardtmuth a.s. – firma z siedzibą w Czeskich Budziejowicach (Republika Czeska) produkująca artykuły piśmienne. W roku 1790 w Wiedniu założył ją austriacki architekt Joseph Hardtmuth (1758–1816). Nazwa pochodzi od diamentu Koh-i-noor. W 1802 roku firma opatentowała wkład do ołówków, zrobiony z mieszaniny gliny i grafitu. W 1848 roku firma przeniosła się do Czeskich Budziejowic w południowych Czechach (wtedy część Cesarstwa austriackiego). Po wojnie w 1945 firma została znacjonalizowana przez władze czechosłowackie, natomiast w roku 1992 ją ponownie sprywatyzowano. Od 1994 roku należy do Gama Group. W katalogu firmy znajdują się:
  Budziwoj, Budźwoj – staropolskie imię męskie, złożone z członów Budzi-, Budź- ("budzić") i -woj ("wojownik"). Oznacza "tego, który budzi wojowników, wzywa do walki".
  České Velenice (niem. Gmünd-Bahnhof, wcześniej Unterwielands) - miasto w Czechach, w kraju południowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 1 209 ha, a liczba jego mieszkańców 3 479 osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.