• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czeska i Słowacka Republika Federacyjna

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Rozpad Czechosłowacji – podział Czechosłowacji na dwa osobne państwa: Czechy i Słowację, który formalnie dokonał się 1 stycznia 1993.
  Czeska Republika Socjalistyczna (CRS, czes. Česká socialistická republika, ČSR) to oficjalna nazwa części Czechosłowacji, która obecnie znajduje się na terytorium Czech. Nazwy tej używano od 1 stycznia 1969 do marca 1990.

  Czecho-Słowacja (słow. Česko-Slovensko), Czechosłowacja (cz. Československo) – państwo powstałe po upadku komunistycznej Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. W skład federacji wchodziły Republika Czeska i Republika Słowacka, znajdujące się w granicach poprzedzających je Czeskiej Republiki Socjalistycznej i Słowackiej Republiki Socjalistycznej.

  Aksamitna rewolucja – to określenie wydarzeń roku 1989 w Czechosłowacji, które doprowadziły do obalenia systemu demokracji ludowej oraz elit sprawujących władzę, a także transformacji ustrojowej, która niedługo później nastąpiła, pozwalając Czechosłowacji wstąpić na drogę demokracji parlamentarnej.Flaga Słowacji jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: biały, niebieski i czerwony. Z lewej strony flagi znajduje się herb Słowacji, co wyróżnia ją od identycznych w kolorach flag Słowenii i Rosji.

  Oficjalne nazwy[]

 • 1990-1990: Czechosłowacka Republika Federacyjna, Czecho-słowacka Republika Federacyjna - CSRF (cz. Československá federativní republika, słow. Česko-slovenská federatívna republika – ČSFR).
 • 1990-1992: Czeska i Słowacka Republika Federacyjna - CSRF (cz. Česká a Slovenská Federativní Republika, słow. Česká a Slovenská Federatívna Republika – ČSFR).
 • Historia[]

  Od chwili odzyskania niezależności po aksamitnej rewolucji między czeską i słowacką częścią Republiki uwidaczniały się różnice w stosunku do wspólnego państwa, czego przejawem były spory dotyczące nazwy państwa, tak zwana wojna o myślnik na początku 1990.

  Ján Čarnogurský (ur. 1 stycznia 1944 w Bratysławie) – słowacki polityk, adwokat, dysydent, działacz opozycji demokratycznej przed 1989, premier Republiki Słowackiej w obrębie Czechosłowacji (1991–1992).Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  W 1992 wbrew znacznej części opinii publicznej elity polityczne Czech i Słowacji (szczególnie duża w tym rola Václava Klausa i Vladimíra Mečiara) zadecydowały o rozwiązaniu państwa związkowego, czemu do końca przeciwni byli prezydent Václav Havel oraz lider chadeków słowackich Ján Čarnogurský. Ustalono równy parytet walut państwowych, który nie utrzymał się długo z powodu kłopotów gospodarczych Słowacji. Stosowne ustalenia Zgromadzenie Federalne podjęło 25 listopada. Z dniem 1 stycznia 1993 federacja przestała istnieć rozpadając się (→Rozpad Czechosłowacji) na dwa niezależne politycznie od siebie państwa: Republikę Czeską i Republikę Słowacką.

  Vladimír Mečiar (ur. 26 lipca 1942) – polityk słowacki, lider Partii Ludowej, tymczasowy prezydent tego kraju w latach 1993 i 1998, a także premier w latach 1992–1994 i 1994–1998.Komunistyczna Partia Czechosłowacji (cz., sł. Komunistická strana Československa, KSČ) – istniejąca w latach 1921-1992 czechosłowacka partia polityczna, sprawująca władzę w Czechosłowacji w latach 1948-1989. Ustawa o bezprawności reżimu komunistycznego i oporze przeciw niemu, uchwalona w Czechach w 1993 potępiła partię i uznała za organizację zbrodniczą.

  Flagi republik związkowych[]

 • flaga Republiki Czeskiej wewnątrz CSRF

 • flaga Republiki Słowackiej wewnątrz CSRF

 • Zobacz też[]

 • Wojna o myślnik
 • Przypisy

  1. Krótkotrwała nazwa oficjalna w okresie 29 marca - 23 kwietnia 1990
  2. znění ústavního zákona o změně názvu Československé socialistické republiky
  3. znění ústavního zákona o změně názvu Československé federativní republiky
  4. P. Ukielski, Aksamitny rozwód. Rola elit politycznych w procesie podziału Czechosłowacji, wyd. IJ, Warszawa 2007, s. 110.
  5. M. Bankowicz, Zlikwidowane państwo, wyd. UJ, Kraków 2003, s. 106.
  6. J. Tomaszewski, Czechy i Słowacja, wyd. Trio, Warszawa 2006, s. 306.
  7. Historia w datach, pod red. M. Czaplińskiego i J. Maronia, wyd. Rytm, Warszawa 1997, s. 362.

  Bibliografia[]

 • J. Tomaszewski, Czechy i Słowacja, wyd. Trio, Warszawa 2006.
 • P. Ukielski, Aksamitny rozwód. Rola elit politycznych w procesie rozpadu Czechosłowacji, wyd. IJ, Warszawa 2007.
 • M. Bankowicz, Zlikwidowane państwo, wyd. UJ, Kraków 2002.
 • Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.Słowacka Republika Socjalistyczna (SRS, sł. Slovenská socialistická republika, SSR) to oficjalna nazwa części Czechosłowacji, która obecnie znajduje się na terytorium Słowacji. Nazwy tej używano od 1 stycznia 1969 do marca 1990.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czechosłowacka Republika Socjalistyczna, CSRS (czes. i słow. Československá socialistická republika - ČSSR) – socjalistyczne państwo czechosłowackie po uchwaleniu konstytucji w 1960 roku.
  Wojna o myślnik (cz. pomlčková válka, sł. pomlčková vojna) – nazwa sporu o nazwę Czechosłowacji, który miał miejsce na początku 1990.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.