• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czesław Skawiński

  Przeczytaj także...
  Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) – stowarzyszenie założone w Krakowie z inicjatywy Tytusa Czyżewskiego oraz Zbigniewa i Andrzeja Pronaszków.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Czesław Skawiński (ur. 27 maja 1890, zm. 19 sierpnia 1974 w Krakowie) – polski malarz i pedagog.

  Podporucznik (ppor.) – najniższy stopień oficerski w Wojsku Polskim, z korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu podporucznika na naramiennikach nosi dwie gwiazdki.Teodor Axentowicz (ur. 13 maja 1859 w Braszowie w Siedmiogrodzie, zm. 26 sierpnia 1938 w Krakowie) – polski malarz, rysownik i grafik pochodzenia ormiańskiego, profesor i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

  Od 1913 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Teodora Axentowicza, po roku przerwał studia i wstąpił do Legionów Polskich. Przebieg służby nie jest znany, we wrześniu 1931 otrzymał stopień podporucznika rezerwy ze starszeństwem. Po 1920 kontynuował i ukończył studia. Od 1924 mieszkał w Zakopanem, był nauczycielem w Szkole Przemysłu Drzewnego i dyrektorem Publicznej Szkoły Dokształcającej. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Sztuki Podhalańskiej, stowarzyszenia zakopiańskich artystów plastyków. Był wielkim zwolennikiem rozwoju radiofonii w Zakopanem, organizował koncerty muzyki radiowej i prowadził na Krupówkach sklep radiotechniczny. Spoczywa na Starym Cmentarzu w Zakopanem.

  Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem (nazywany też starym cmentarzem) – pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej, powstały w połowie XIX wieku, na którym od lat dwudziestych XX wieku chowano – oprócz tych, którzy posiadali tu rodzinne grobowce – już tylko ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala.Legiony Polskie – polskie oddziały wojskowe, którym początek dała Pierwsza Kompania Kadrowa utworzona 3 sierpnia 1914 w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego.

  Bibliografia[]

 • Janusz Zdebski: Stary cmentarz w Zakopanem Przewodnik biograficzny. Warszawa-Kraków: PTTK „Kraj”, 1986, s. 71. ISBN 83-7005-049-2.
 • Wacława Milewska, Maria Zientara "Sztuka Legionów Polskich i jej twórcy, 1914-1918" Wydawnictwo Arkady 1999 ISBN 83-7188-350-1
 • Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.Krupówki są reprezentacyjną ulicą w Zakopanem położoną w centrum miasta. Zaczynają się na skrzyżowaniu z Nowotarską i ciągną ponad kilometrowym deptakiem na południe. Są przedłużeniem ulicy Zamoyskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.