• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czesław Gartych

  Przeczytaj także...
  Brańsk – miasto i gmina w województwie podlaskim, w powiecie bielskim; jest ponadto siedzibą władz wiejskiej gminy Brańsk. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa białostockiego.Pińsk (biał. Пінск, Pinsk, ros. Пинск, Pinsk) – miasto i port na Białorusi, na Polesiu, nad rzeka Piną, u jej ujścia do Prypeci, w odległości 29 km od kanału Dniepr-Bug. Miasto położone jest administracyjnie w obwodzie brzeskim, do 1939 w województwie poleskim (1921 stolica), węzeł drogowy; stolica diecezji pińskiej (1925), seminarium duchowne (1925, 2001); 130 600 mieszkańców (2010).
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Czesław Gartych (ur. 21 maja 1923 w Konstantynowie k. Pińska) – polski polityk, działacz lokalny, zwany "budowniczym Moniek".

  Uczęszczał do gimnazjum w Pińsku. Podczas II wojny światowej został zabrany na roboty do III Rzeszy, a po powrocie osiedlił się w Brańsku, gdzie podjął pracę w urzędzie.

  Następnym miejscem jego działalności były Mońki, gdzie 2. lutego 1958 został wybrany na Przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Miejscowość ta była wsią, którą decyzją władz planowano przekształcić w miasteczko socjalistyczne. Została także siedzibą powiatu monieckiego. Uznaje się go za osobę, której aktywność wywarła pozytywny wpływ na rozwój miejscowości i okolicy - inicjował budowę niezbędnej infrastruktury, także zachęcając do czynów społecznych. W czasie jego przewodnictwa rozpoczęto lub ukończono budowę kanalizacji i wodociągów, szpitala, szkół (w tym liceum), a także kilku przedsiębiorstw. Pełnił funkcje prezesa klubu sportowego LKS Promień Mońki. O jego popularności miało świadczyć nazywanie Moniek "Gartychowem".

  Powiat moniecki - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Mońki.Promień Mońki − polski klub sportowy z siedzibą w Mońkach, założony 14 marca 1963 roku. W sezonie 2014/15 występuje w piłkarskiej IV lidze, w grupie podlaskiej.

  W niejasnych okolicznościach nie został dopuszczony do wyborów po kolejnej kadencji i opuścił Mońki.

  Ożenił się ze Stanisławą, z którą miał dzieci: Danutę, Zbigniewa i Leszka. Synowie brali udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej, związanej z nadaniem głównemu skwerowi w Mońkach imienia ojca.

  Przypisy

  1. * Barbara Cieślińska, Małe miasto w procesie przemian w latach 1988-1994. Monografia socjologiczna Moniek, Białystok 1997, s. 32.
  2. Tadeusz Skutnik, Historia Moniek - cz. 1, http://www.e-monki.pl/historia_moniek.php

  Bibliografia[]

 • Zasługi Czesława Gartycha dla Ziemi Monieckiej, Ludowiec Mówi, nr 46, http://pslmyszkow.pl/wp-content/uploads/2012/11/Ludowiec_Mowi..._nr_46.pdf
 • Tadeusz Skutnik, Historia Moniek - cz. 1, http://www.e-monki.pl/historia_moniek.php
 • Barbara Cieślińska, Małe miasto w procesie przemian w latach 1988-1994. Monografia socjologiczna Moniek, Białystok 1997.
 • Mońki – miasto w woj. podlaskim, w powiecie monieckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mońki. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. białostockiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.