• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czerwona zaraza

  Przeczytaj także...
  De Press – norweska grupa muzyczna założona w roku 1980 przez Polaka - Andrzeja Dziubka (znanego jako Andrej Nebb) oraz Norwegów Jørna Kristensena i Ole Snortheima.Lao Che – polski crossoverowy zespół muzyczny, założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku, w Płocku. Nazwa zespołu pochodzi od Lao Che ("Starego Che"), jednej z drugoplanowych postaci filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady.
  Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

  Czerwona zaraza – ostatni wiersz Józefa Szczepańskiego, poety powstania warszawskiego, napisany 29 sierpnia 1944 w obliczu upadku Starego Miasta. Wyrażał gniew i zawód spowodowany bezczynnością Armii Czerwonej, która czekała na prawym brzegu Wisły na upadek powstania i wykrwawienie jego oddziałów.

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Powstanie Warszawskie – album nagrany przez zespół muzyczny Lao Che i wydany w marcu 2005. Produkcją i realizacją zajął się Filip Różański, a masteringiem – Bogdan Żywek.

  W okresie stalinowskim w Polsce wiersz ten stał się jednym z utworów sztandarowych opozycji antykomunistycznej.

  Jego fragmenty zostały zawarte w piosence Lao Che pt. „Czerniaków”, która znalazła się na albumie Powstanie Warszawskie. Fragmenty wiersza wykorzystał także zespół De Press na albumie Myśmy rebelianci. Piosenki Żołnierzy Wyklętych, na który składają się piosenki oddziałów partyzanckich walczących o niepodległość Polski w latach 1944-1953. Wiersz śpiewany w wykonaniu Karoliny Cichej i Titusa można usłyszeć na płycie wawa2010.pl.

  Stare Miasto w Warszawie – najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Ma rynek rozmieszczony na planie prostokąta.ppor Józef Andrzej Szczepański, pseud. „Ziutek” (ur. 30 listopada 1922 w Łęczycy, zm. 10 września 1944 w Warszawie) – polski poeta, powstaniec warszawski, żołnierz batalionu Parasol Armii Krajowej.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kalendarium powstania warszawskiego – 29 sierpnia
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Treść wiersza
 • Oryginał wiersza J. Szczepańskiego, zbiory Biblioteki Narodowej, polona.pl
 • Warto wiedzieć że... beta

  Armia Czerwona, ros. Красная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka (ros. Советская армия, stosowane również tłumaczenie Armia Sowiecka) – wojska lądowe Sił Zbrojnych ZSRR, istniejące do grudnia 1991 (przemianowane m.in. na Wojska Lądowe Republiki Białoruś, Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej oraz wojska lądowe każdej z pozostałych dawnych republik ZSRR).
  Karolina Cicha (ur. 20 kwietnia 1979 w Białymstoku) – polska piosenkarka, aktorka, kompozytorka i multiinstrumentalistka.
  Myśmy rebelianci. Piosenki żołnierzy wyklętych - studyjny album grupy De Press wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego 8 października 2009 r. Album zawiera piosenki niepodległościowego podziemia z lat 1944 - 1953 w nowej aranżacji, z rockową muzyką autorstwa zespołu. Muzykę dodano też do wierszy Czerwona zaraza Józefa Szczepańskiego i Wilki Zbigniewa Herberta, czyniąc z nich piosenki. Do płyty CD dołączony jest śpiewnik zawierający teksty wraz z komentarzami.
  Tomasz "Titus" Pukacki (ur. 9 sierpnia 1967 w Poznaniu) - polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, instrumentalista, a także okazjonalnie producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Tomasz Pukacki znany jest przede wszystkim z występów w thrashmetalowej formacji Acid Drinkers w której gra na gitarze basowej i śpiewa. Wraz z zespołem ośmiokrotnie otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka.
  Wawa2010.pl – album muzyczny wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 66 rocznicę powstania warszawskiego. Płyta jest zestawem duetów Karoliny Cichej i artystów polskich. Znalazły się na niej piosenki, które w zamierzeniu twórców stanowią przekrój historii XX wiecznej Warszawy. Z wydanym albumem związany jest także koncert Pamiętamy 44 oraz strona internetowa WAWA2010.pl.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.