• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czerwieńsk - gmina

  Przeczytaj także...
  Leśniów Mały – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Czerwieńsk.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.

  Czerwieńsk (pocz. gmina Czerwińsk) – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.

  Siedziba gminy to Czerwieńsk.

  Według danych z 31.12.2011 r. gminę zamieszkiwało 9860 osób.

  Gmina Skąpe - gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.Leśniów Wielki (niem. Groß-Lessen) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Czerwieńsk.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Czerwieńsk ma obszar 195,93 km², w tym:

 • użytki rolne: 35%
 • użytki leśne: 51%
 • Gmina stanowi 12,47% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2011:

  Boryń – (niem. Friedrichshof) osada w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Czerwieńsk.Nietkowice (dawne nazwy: Straßburg (Oder), Deutsch Nettkow) – wieś w Polsce nad Odrą położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Czerwieńsk, przy drodze wojewódzkiej nr 278 i linii kolejowej nr 273. We wsi znajduje się przystanek kolejowy oraz most kolejowy na Odrze.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Czerwieńsk w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Czerwiensk.png

  Sołectwa[]

  Będów, Bródki, Dobrzęcin, Laski, Leśniów Mały, Leśniów Wielki, Nietkowice, Nietków, Płoty, Sudoł, Sycowice, Wysokie, Zagórze.

  Miejscowości bez statusu sołectwa: Boryń, Piaśnica, Wyszyna.

  Sąsiednie gminy[]

  Bytnica, Dąbie, Skąpe, Sulechów, Świdnica, Zielona Góra

  Dobrzęcin (d. PGR Dobrzęcin) – osada w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Czerwieńsk.Gmina Zielona Góra - gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.

  Miasta partnerskie[]

 • Drebkau  Niemcy
 • Przypisy

  1. Główny Urząd Statystyczny: Ludność w gminach według stanu w dniu 31.12.2011 r. bilans opracowany w oparciu o wyniki NSP’2011 - http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/LUD_bilans_ludnosci_31-12-2011.xls - dostęp 19.02.2013 r.
  2. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  3. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Czerwiensk, w oparciu o dane GUS.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Gmina Dąbie – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat zielonogórski – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Zielona Góra. Powiat położony jest w następujących regionach fizycznogeograficznych: Dolina Środkowej Odry, Kotlina Kargowska, Wysoczyzna Czerwieńska, Wał Zielonogórski i Obniżenie Nowosolskie. Na obszarze od Czerwieńska do Nowogrodu Bobrzańskiego rozciąga się wschodnia część Borów Zielonogórskich.
  Nietków (hist. Nietków Polski, niem. Polnisch Nettkow) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Czerwieńsk.
  Bródki – (niem. Klein Blumberg) wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Czerwieńsk.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Laski – (niem. Läsgen) wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Czerwieńsk.
  Województwo zielonogórskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. Położone było w zachodniej Polsce.
  Gmina Bytnica – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.