• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czeremchowo

  Przeczytaj także...
  Obwód irkucki (ros. Иркутская область, Irkutskaja obłast´) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej. Na południu i południowym zachodzie graniczy z Buriacją i Republiką Tuwy, na zachodzie z Krajem Krasnojarskim, na północnym wschodzie z Jakucją i na wschodzie z Krajem Zabajkalskim.Międzynarodowa Socjalno-Rewolucyjna Partia Proletariat lub Socjalno-Rewolucyjna Partia Proletariat – pierwsza polska partia robotnicza opierająca się na założeniach marksizmu (w historiografii PRL zwana również „I Proletariatem” lub „Wielkim Proletariatem”) funkcjonująca od 1882 do 1886. Jej pięciu działaczy zostało straconych przez władze carskie.

  Czeremchowo (ros. Черемхово) – miasto w Rosji w obwodzie irkuckim w zagłębiu węglowym.

  Znajdują się tu kopalnie węgla, przemysł maszynowy, spożywczy, lekki.

  Jedno z miejsc do których byli zsyłani polscy działacze socjalistyczni z partii „Proletariat”. Tu byli zatrudniani między innymi w kopalni węgla i złota „Komorowski i Sobieszczański” (Kомпании Русскo-Азиатическия Уголья копий и Золотые принска „Коморовский и Собесщанский”, Черемхово).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia. T. 3, Buga-Decat / hasła encyklopedyczne oprac. przez Wydawnictwo Naukowe PWN ; [suplement Gazety Wyborczej przygot. przez zespół red. Juliusz Rawicz et al.]. Kraków: Mediasat Poland, 2005.
  2. Tu między innymi pracował Konstanty Koplin z Tomaszowa Maz.; Muzeum w Tomaszowie Maz., zestaw materiałów dot. K. Koplina.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.222 sek.