Czeremcha (szczyt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czeremcha (1146 m) – zalesiony, niewybitny szczyt w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Radziejowej. Podawana na niektórych mapach wysokość 1124 pochodzi od węzła szlaków znajdującego się jednak znacznie poniżej szczytu. Czeremcha znajduje się w bocznym grzbiecie opadającym z Przehyby. Jest to szczyt zwornikowy, ponieważ odbiega stąd na zachód grzbiet Czeremchy Zachodniej. Na południowy zachód od wierzchołka jest ponadto drugi punkt zwornikowy, gdzie grzbiet (ten biegnący z Przehyby) rozgałęzia się na dwie odnogi: zachodnią z kulminacją Koszarki oraz południową ze szczytem Łysiny.

Minimalna deniwelacja względna (MDW), wybitność szczytu – liczba określająca, na ile szczyt wyróżnia się ze swojego otoczenia. Wybitność definiuje się jako różnicę wysokości danego szczytu i wysokości najniższej warstwicy okalającej go, a nieobejmującej formacji od niego wyższych. Wysokość tej warstwicy określa wysokość przełęczy zwanej kluczową, oddzielającej dany szczyt od wyższego, kolejnego szczytu na grzbiecie (wododziale). Spośród przełęczy oddzielających dany szczyt od wyższych sąsiadów przełęczą kluczową jest przełęcz najwyższa. Wybitność szczytu to inaczej jego wysokość względna nad przełęczą kluczową.Kuni Wierch (982 m n.p.m.) – szczyt górski położony w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Radziejowej. Znajduje się w grzbiecie opadającym z Czeremchy na południe; na południe od szczytu Łysiny. Wschodnie stoki schodzą ku dolinie Sielskiego Potoku. Na południowy zachód od wierzchołka leży punkt zwornikowy, od którego w kierunku również południowo-zachodnim odgałęzia się grzbiet kulminujący w Gwoździance. Sam szczyt porośnięty jest lasem, lecz na zachodnim zboczu występują liczne polany.

Północne stoki Czeremchy opadają do doliny Sopotnickiego Potoku, południowe do Sielskiego Potoku, a zachodnie do Jastrzębiego Potoku.

Sielski Potok – potok w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Radziejowej. Jest prawym dopływem Grajcarka, do którego uchodzi w Szlachtowej.Szczawnica – miasto uzdrowiskowe w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. Położone w Beskidach Zachodnich, nad potokiem Grajcarkiem.

Szlaki turystyczne[ | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony pieszy: SzczawnicaGabańkaKuni Wierch – Łysiny – Czeremcha – Przehyba (trawers od zachodu). Czas przejścia: 3.15 h, ↓ 2.15 h szlak turystyczny niebieski pieszy: Szczawnica – Sewerynówka – dolina Potoku pod Górami – Czeremcha – Przehyba. Czas przejścia: 3.45 h, ↓ 2.10 h szlak rowerowy czarny rowerowy: Szczawnica – Przehyba szlak narciarski niebieski narciarski: Szczawnica – Przehyba

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Michał Siwicki: Beskid Sądecki. Przełom Popradu. Mapa turystyczna 1:50 000. Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2004. ISBN 978-83-7499-016-5.
  2. Pieniny polskie i słowackie. Mapa turystyczna 1:25 000. Piwniczna-Zdrój: Agencja Wydawnicza "WiT", 2004.
  3. Beskid Sądecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-080-5.
  4. Geoportal2 | iMap, mapy.geoportal.gov.pl [dostęp 2019-01-28].
Jastrzębi Potok – potok, dopływ Sopotnickiego Potoku. Cała jego zlewnia znajduje się w obrębie miejscowości Szczawnica. Wypływa w jarze na południowo-zachodnich stokach Czeremchy, na wysokości około 1080 m. Spływa początkowo w kierunku południowo-zachodnim, a potem południowym i uchodzi do Sopotnickiego Potoku jako jego lewy dopływ. Następuje to na wysokości około 590 m, w miejscu o współrzędnych 49°26′43″N 20°30′06″E/49,445278 20,501667.Koszarki (930 m n.p.m.) – szczyt górski położony w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w grzbiecie odbiegającym w kierunku południowo-zachodnim od zwornika leżącego na południowy zachód od wierzchołka Czeremchy. Masyw Koszarek opłwany jest od północy i zachodu przez Jastrzębi Potok, natomiast od południa przez Potok Pod Górkami. Na stokach, szczególnie południowym, występują polany, jak np. Białońki.
Warto wiedzieć że... beta

Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.
Łysiny lub Łysina (1052 m n.p.m.) – niewybitny szczyt w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Radziejowej. Jest kulminacją grzbietu odbiegającego z Czeremchy na południe. Stoki wschodnie opadają do doliny Sielskiego Potoku, natomiast zachodnie w kierunku źródłowej części doliny Potoku pod Górkami. Sam wierzchołek jest zalesiony, jednak na południowo-zachodnim zboczu znajdują się liczne polany.
Szlak narciarski – rodzaj szlaku turystycznego przeznaczonego dla narciarzy, oznaczonego specjalnymi symbolami wyznaczającymi jego przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
Zwornik, punkt zwornikowy – miejsce zbiegu przynajmniej trzech wypukłych form ukształtowania terenu jak: grzbiet, grań, żebro czy też filar. Najczęściej jest to wierzchołek, choć może to być też przełęcz.
Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Beskid Sądecki (słow. Ľubovnianska vrchovina; 513.54) – pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, należące do Beskidów Zachodnich. W granicach Polski rozciąga się na powierzchni ok. 670 km², pomiędzy Dunajcem na zachodzie a dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką (688 m) na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Radziejowa (1262 m). Góry zbudowane są z fliszu płaszczowiny magurskiej.

Reklama