• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czeladna

  Przeczytaj także...
  Iveta Bartošová (ur. 8 kwietnia 1966 w Czeladnej, zm. 29 kwietnia 2014 w Pradze) – czeska piosenkarka i aktorka. Trzykrotnie zdobyła nagrodę Złotego Słowika (w latach 1986, 1990 i 1991).Wałachy, Wałaskie, Wołoszczyzna Morawska (cz. Valašsko) – niewielki region etnograficzny w północnych Morawach, nad granicą czesko-słowacką.
  Powiat Frydek-Mistek (czes. Okres Frýdek-Místek) to powiat w kraju morawsko-śląskiego (okręg terytorialny: kraj północnomorawski) w Czechach. Wschodnia część przed 1960 stanowiła powiat Czeski Cieszyn.

  Czeladna (cz. Čeladná, niem. Czeladna) – gmina w Czechach, w powiecie Frydek-Mistek, w kraju morawsko-śląskim.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Miejscowość leży nad rzeką Čeladenką, lewym dopływem Ostrawicy, na Pogórzu Morawsko-Śląskim. Na północnym zachodzie rozciąga się masyw Ondřejníka ze szczytem Skalka (964 m) a na południu Beskid Śląsko-Morawski ze szczytami Kněhyně (1257) i Smrek (1276). Na północy sąsiaduje z miastem Frydlant nad Ostrawicą, na wschodzie z gminą Ostrawica, a na zachodzie z Kunčicami pod Ondřejníkem. Przez miejscowość przebiega droga krajowa II kategorii nr 483 i linia kolejowa nr 323 z własnym przystankiem, łączące miasto Frenštát pod Radhoštěm z Frydlantem.

  Linia kolejowa nr 323 – linia kolejowa w Czechach, biegnąca przez kraje: morawsko-śląski i zliński, od Ostrawy do Valašskégo Meziříčí.Skalka, pol. Skałka (964 m n.p.m.) – najwyższy szczyt górski w masywie Ondřejníka na Pogórzu Morawsko-Śląskim. Szczyt znajduje się pomiędzy Frydlantem nad Ostrawicą a Frenštátem pod Radhoštěm na Morawach w Czechach.

  Historia[ | edytuj kod]

  Wieś została po raz pierwszy wzmiankowana w 1581 jako miejscowość tzw. państwa hukwaldzkiego. Funkcjonowała na prawie wołoskim, a tego typu miejscowości zakładano w okolicy od przełomu XV i XVI wieku. Nazwa pochodzi od słowa čeládka, polskie czeladź (psł. *čeľadь), zapewne w znaczeniu ogółu osób pełniących jakieś powinności na dworze książęcym. Na początku XVII wieku włodarze z Hukvaldów założyli tu drewnianą stanicę tzw. portaszy, celem pilnowania granicy z Węgrami i zwalczania zbójników. Do 1789 miejscowość należała do parafii we Frydlancie, po czym usamodzielniła się, podobnie jak wiele innych w dobie józefinizmu.

  Frenštát pod Radhoštěm (niem. Frankstadt, pol. Frensztat pod Radhoszczem) - miasto w Czechach, w kraju morawsko-śląskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 1 144 ha, a liczba jego mieszkańców 11 334 osób.Lasko lub Laszczyzna (cz. Lašsko, niem. Lachei) — region etnograficzny na pograniczu północno-wschodnich Moraw i południowego Śląska Czeskiego w Czechach. Rozciąga się wzdłuż rzeki Ostrawicy po obu jej brzegach, a dalej w dorzeczach Odry, Lubiny, Ondřejnicy, Jičínki i Sedlnicy. Pośród miast leżących w regionie wymienić można Ostrawę, Příbor, Frydek-Mistek, Frydlant nad Ostrawicą, Frenštát pod Radhoštěm, Nowy Jiczyn, Kopřivnice, w jego geograficznym centrum znajduje się gmina Hukvaldy. W regionie tym posługiwano się gwarami laskimi.

  W latach 1678–1922 (do przeniesienia jej działalności do Frydlantu) funkcjonowała tu huta żelaza (przysiółek Hamry). W 1802 uruchomiono w niej wielki piec i nowoczesną odlewnię. W 1835 miejscowość liczyła 1657 mieszkańców w 191 domach. Mieszkańcy posługiwali się morawskimi gwarami laskimi, a Gregor Wolny określił wieś jako zamieszkałą przez Wałachów, wieś była więc pograniczem pomiędzy Laskiem a Morawską Wołoszczyzną.

  Język prasłowiański – należący do rodziny języków indoeuropejskich wspólny prajęzyk dawnych Słowian, z którego później wykształciły się poszczególne języki słowiańskie. Prasłowiańszczyzna w dziejach, to okres trwający około 2000 lat, od początków rozpadu wspólnoty bałto-słowiańskiej (ok. 1500-1300 r. p.n.e.) do rozpadu wspólnoty językowej prasłowiańskiej (VI-VII wiek n.e.). Ostateczny rozpad Prasłowiańszczyzny niektórzy autorzy przesuwają na wieki IX-X przyjmując, że język staro-cerkiewno-słowiański jest pisaną postacią jednego z dialektów prasłowiańskich obszaru bułgarsko-macedońskiego okolic Sołunia IX wieku.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Podczas II wojny światowej mieszkańcy wsi wspierali partyzantów Brygady im. Jana Žižki, za nagrodzono ją tytułem partyzanckiej wsi.

  Osobistości[ | edytuj kod]

 • Jan Mazoch
 • Jakub Janda
 • Iveta Bartošová
 • Urząd gminy

 • Poczta

 • Dawny przystanek kolejowy

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Český statistický úřad: Informativní počet občanů v ČR ve všech obcích, v obcích 3. typu a v městských částech (cz.). W: Počty obyvatel v obcích [on-line]. Ministerstvo vnitra České republiky, 2015-01-01. [dostęp 2015-04-08].
  2. Zmiany wprowadzone na 78. posiedzeniu Komisji (27 marca 2013 roku)
  3. Gregor Wolny: Die Markgrafschaft Mähren. I. Band: Prerauer Kreis.. Brünn: L. W. Seidelschen Buchhandlung, 1835, s. 144, 157. (niem.)

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Piotr Nowicki: Beskid Śląsko-Morawski. Warszawa: PTTK "Kraj", 1997, s. 74. ISBN 83-7005-387-4.
 • Prawo wołoskie – prawo osadnicze; zbiór norm regulujący stosunki pomiędzy właścicielem a osadnikami (najczęściej byli to Wołosi, Rusini, Bojkowie, Huculi).Čeladná – przystanek kolejowy w Čeladnej (powiat Frydek-Mistek), w kraju morawsko-śląskim, w Czechach. Znajduje się na wysokości 425 m n.p.m. i leży na linii kolejowej nr 323.
  Warto wiedzieć że... beta

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Ondřejník (890 m n.p.m.) – masyw i szczyt górski na Pogórzu Morawsko-Śląskim na Morawach w Czechach w pobliżu Frydlantu nad Ostrawicą.
  Smrek (Velký Smrk, Smrk; 1276 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach. Położony jest między miejscowościami Ostravice i Čeladná – geograficznie znajduje się na Morawach.
  Kněhyně (1256 m n.p.m.) – szczyt górski w Beskidzie Śląsko-Morawskim, jeden z najwyższych szczytów tych gór i drugi co do wysokości szczyt tzw. Radhošťskiej hornatiny.
  Kunčice pod Ondřejníkem (niem. Kunzendorf lub Groß Kuntschitz) – wieś gminna w kraju morawsko-śląskim, w południowo-zachodnim części powiatu Frydek-Mistek, w północno-wschodnich Czechach, na Morawach. Zamieszkana przez 2059 osoby na terytorium o powierzchni 20,19 km².
  Kraj morawsko-śląski (czes. Moravskoslezský kraj), do 30 maja 2001 r. kraj ostrawski (czes. Ostravský kraj) – to region administracyjny w Czechach, odpowiednik polskiego województwa, przy granicy ze Słowacją i Polską, u ujścia Opawy i Ostrawicy do Odry. Stolicą kraju jest Ostrawa. Jego obszar wchodzi w skład okręgu terytorialnego kraj północnomorawski.
  Ostrawica (czes. Ostravice, niem. Ostrawitz(a)) – rzeka we wschodnich Czechach w kraju morawsko-śląskim, prawy dopływ górnej Odry.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.