• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czechy w Konkursie Piosenki Eurowizji  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  TWiiNS, dawniej Tweens – słowacki zespół muzykę pop założony przez siostry bliźniaczki Veronikę i Danielę Nízlovą (ur. 15 kwietnia 1986 w Hronský Beňadik).Nathan Trent, właściwie Nathanaele Koll-Valsassina (ur. 4 kwietnia 1992 w Innsbrucku) – austriacki piosenkarz i aktor, reprezentant Austrii w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji (2017).

  Czechy uczestniczą w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się czeski nadawca publiczny Česká televize.

  Stacja brała udział w konkursie w latach 2007-2009, jednak z powodu niezadowalających wyników zrezygnowała z uczestnictwa w widowisku w latach 2010-2014. W 2015 powróciła do stawki konkursowej imprezy.

  Najwyższy wynik w historii udziału Czech w konkursie uzyskał Mikolas Josef, który w 2018 zajął szóste miejsce w finale.

  Jalisse – duet włoski założony w 1994 roku. Nazwa ma korzenie arabskie – w „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Zespół tworzą Alessandra Drusian i Fabio Ricci (małżeństwo od 1999 roku). W 1997 Jalisse wygrał Festiwal Piosenki Włoskiej w Sanremo wykonując piosenkę Fiumi di parole. W tym samym roku reprezentował Włochy w Konkursie Piosenki Eurowizji zajmując czwarte miejsce, co przyniosło mu popularność także za granicą.Hope Never Dies – singiel czeskich piosenkarzy Marty Jandovej i Václava Noida Bárty napisany przez samego wykonawcę.

  Historia Czech w Konkursie Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2005[ | edytuj kod]

  Zespół Kabát podczas występu w półfinale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2007

  Czeski nadawca planował debiut w Konkursie Piosenki Eurowizji podczas jubileuszowego, 50. konkursu w 2005. Kraj nie wystartował jednak w konkursie z powodu przygotowań do udziału w dwóch innych projektach kulturalnych.

  54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2007[ | edytuj kod]

  Czeski nadawca publiczny potwierdził swój debiutancki udział w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w 2007. Reprezentant kraju został wybrany podczas krajowych eliminacji eurowizyjnych, w których wzięło udział dziesięciu kandydatów: Vlasta Horváth, L.B.P., Petr Kolár, Lili Marlene, Gipsy.cz, Petr Bende, Helena Zetová, Sámer Issa oraz Kabát. 10 marca odbył się finał selekcji, które ostatecznie wygrał zespół Kabát z utworem „Malá dáma”, za który uzyskał największą liczbę 28 343 SMS-ów od telewidzów.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.Tereza Kerndlová (ur. 6 października 1986 w Brnie) – czeska piosenkarka, reprezentantka Czech w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku.

  10 maja grupa wystąpiła w koncercie półfinałowym z szesnastym numerem startowym i zdobyła jeden punkt, zajmując ostatnie, 28. miejsce, przez co nie zakwalifikowała się do finału.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2008[ | edytuj kod]

  Podobnie jak w 2007, reprezentant kraju w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji został wybrany podczas finału krajowych selekcji Eurosong. W stawce finałowej znalazło się dziesięciu kandydatów: Sámer Issa, Tereza Kerndlová, Le Monde, Iva Frühlingová, Temperamento, L.B.P., Gipsy.cz, Toxique, Cechomor i Daniel Nekonecný. 26 stycznia 2008 odbył się finał selekcji, który ostatecznie wygrała Tereza Kerndlová z utworem „Have Some Fun”, zostając tym samym reprezentantką kraju w konkursie organizowanym w Belgradzie.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Malá dáma – utwór czeskiego zespołu muzycznego Kabát napisany przez muzyków grupy, umieszczony na dziewiątym albumie studyjnym formacji pt. Corrida z grudnia 2006 roku oraz wydany w formie singla w 2007 roku.

  22 maja piosenkarka wystąpiła w drugim półfinale widowiska z ósmym numerem startowym i zajęła przedostatnie, osiemnaste miejsce po zdobyciu w sumie dziewięciu punktów, przez co nie awansowała do finału. Podczas występu na scenie towarzyszył jej żeński chórek w składzie: Daniela Jančichová-Nízlová, Veronika Nízlová, Adéla Blažková i Alena Langerová oraz DJ Jan Gajdoš.

  Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2009[ | edytuj kod]

  Tereza Kerndlová podczas występu w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2008

  W przeciwieństwie do poprzednich startów, reprezentant kraju na 54. Konkurs Piosenki Eurowizji został wytypowany wewnętrznie przez specjalną komisję jurorską. 30 stycznia 2009 potwierdzono, że na konkurs pojedzie zespół Gipsy.cz. 28 lutego 2009 grupa wystąpiła w programie Noc s Andelem prowadzonym przez Pavla Andela, w trakcie którego zaprezentowała teledyski do swoich dwóch propozycji „Do You Wanna?” i „Aven romale”. W głosowaniu telewidzów, które odbywało się SMS-owo w dniach 1-14 marca, większą liczbę głosów otrzymała druga piosenka, dzięki czemu została wybrana na konkursową propozycję. Ogłoszenie wyników odbyło się w trakcie specjalnego koncertu zorganizowanego 15 marca.

  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Aven romale – utwór czeskiego zespołu muzycznego Gipsy.cz napisany przez jego lidera i wokalistę, Radosława „Gipsy” Bangę, wydany jako singiel w 2009 oraz umieszczony na piątej płycie studyjnej grupy o tym samym tytule z 2009 roku.

  12 maja zespół wystąpił w pierwszym koncercie półfinałowym z drugim numerem startowym i nie zdobył żadnego punktu, przez co zajął ostatnie, dziewiętnaste miejsce w ogólnym rankingu i nie zakwalifikował się do rundy finałowej. Muzycy uzyskali tym samym najgorszy wynik w historii udziałów kraju w konkursie.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2010–14[ | edytuj kod]

  Marta Jandová i Václav Noid Bárta podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2015

  Z powodu słabych wyników w konkursie czeski nadawca postanowił zrezygnować z udziału w 55. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2010, nie wyrażał także zainteresowania startem w kolejnych latach.

  Hans Robin Gustav Bengtsson (ur. 27 kwietnia 1990 roku w Svenljundze) – szwedzki piosenkarz, zdobywca trzeciego miejsca w piątej edycji szwedzkiej wersji programu Idol w 2008 roku.Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2015[ | edytuj kod]

  Pod koniec lipca 2014 czeski nadawca poinformował o braku zainteresowania powrotem do stawki konkursowej imprezy. W listopadzie telewizja potwierdziła jednak udział w jubileuszowym, 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, decydując się na uczestnictwo w widowisku po pięcioletniej przerwie.

  Michal Hrůza (ur. 31 sierpnia 1971 roku w Turnovie) – czeski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, założyciel zespołu Ready Kirken.Michael Kocáb (ur. 28 lipca 1954 roku w Pradze) – czeski piosenkarz, kompozytor i polityk, były Minister ds. Praw Człowieka i Równouprawnienia Czech.

  Na początku lutego 2015 stacja ČT wybrała wewnętrznie swoich eurowizyjnych reprezentantów, którymi zostali Marta Jandová i Václav Noid Bárta z angielskojęzycznym utworem „Hope Never Dies”. Duet został wybrany na przedstawicieli kraju w konkursie wewnętrznie przez komisję jurorską (powołaną przez Czeską Telewizję), w której skład weszli: dziennikarz muzyczny Honza Dědek, trener talentów Martin Červinka, redaktorka Czeskiego Radia Jitka Benešová oraz muzycy Michal Hrůza i Michael Kocáb.

  Gabriela Gunčíková (ur. 27 czerwca 1993 roku w Kromieryżu) – czeska piosenkarka, była wokalistka Trans-Siberian Orchestra, reprezentantka Czech w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2016 roku.Sanja Vučić (serb. Сања Вучић; ur. 8 sierpnia 1993 roku w Kruševacu) – serbska piosenkarka, reprezentantka Serbii podczas 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku.

  21 maja para zaprezentowała swój utwór w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji i zdobyła łącznie 33 punkty, dzięki którym zajęła 13. miejsce i nie awansowała do finału.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2016[ | edytuj kod]

  W maju 2015 władze czeskiej telewizji zaczęły dyskusję na temat uczestnictwa w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie w 2016. Dyrektor stacji, Milan Fridrich, zapowiedział, że występ kraju w widowisku będzie uzależniony od oglądalności konkursu w 2015. Oficjalna decyzja miała zostać podjęta po finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy organizowanego w Czechach. Pod koniec sierpnia pojawiły się informacje, jakoby stacja potwierdziła chęć udziału w konkursie.

  OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.SunStroke Project - mołdawski zespół muzyczny założony w 2008 roku przez skrzypka i kompozytora Antona Ragozę oraz saksofonistę Siergieja Stiepanowa.

  W styczniu telewizja ogłosiła nazwiska trzech potencjalnych reprezentantów krajów w konkursie, którymi byli: Thom Artway, Dagmar „Dasha” Sobkova oraz duet Light & Love. 10 marca ogłoszono, że reprezentantką kraju w konkursie będzie Gabriela Gunčíková z utworem „I Stand”. Piosenkarka została wybrana wewnętrznie przez pięcioosobową komisję jurorską (powołaną przez Czeską Telewizję), w której skład weszli: dziennikarze muzyczni Honza Dědek i Jaroslav Špulák, piosenkarze Michael Kocáb i Václav Noid Bárta oraz kompozytor i producent muzyczny Jan Maxián. Jej konkursowy utwór został napisany przez szwedzko-irlandzkie trio, w którego skład weszli: Christian Schneider, Sara Biglert i Aidan O’Connor, zaś sama kompozycja była tworzona z myślą o Dagmar „Dashy” Sobkovej.

  Martina Bárta (ur. 1 września 1988 w Pradze) – czeska piosenkarka jazzowa i waltornistka, reprezentantka Czech w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2017 roku. Kabát – czeski zespół muzyczny grający muzykę rockową założony w 1983 roku przez basistę Milana Špalka oraz gitarzystę Tomáša Krulicha.

  10 maja Gabriela Gunčíková wystąpiła jako dziesiąta w kolejności w pierwszym półfinale konkursu i awansowała do sobotniego finału, zostając tym samym pierwszą w historii reprezentantką Czech, która tego dokonała. W finale wystąpiła jako druga w kolejności i zajęła ostatecznie przedostatnie, dwudzieste piąte miejsce z 41 punktami na koncie, wszystkimi zdobytymi w głosowaniu jurorskim.

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2017[ | edytuj kod]

  W lutym 2017 Česká televize oznajmiła, że reprezentantką kraju w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie będzie, wybrana wewnętrznie, Martina Bárta z utworem „My Turn”. 9 maja piosenkarka wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i zajęła w nim trzynaste miejsce z dorobkiem 83 punktów, nie zdobywając awansu do finału.

  62. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany 9, 11 (półfinały) i 13 maja 2017 roku (finał) w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Narodowa Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki wygranej Jamali, reprezentantki kraju podczas konkursu piosenki w 2016 roku. Konkurs po raz drugi zostanie zorganizowany na Ukrainie.Mikolas Josef (ur. 4 października 1995 w Pradze) – czeski piosenkarz, autor tekstów, gitarzysta, były model, reprezentant Czech w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji (2018).

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2018[ | edytuj kod]

  We wrześniu 2017 czeska telewizja potwierdziła, że wyśle reprezentanta na 63. Konkurs Piosenki Eurowizji, organizowany w Lizbonie. Pierwotnie stacja ogłosiła, że jej przedstawiciel będzie wyłoniony za pośrednictwem wewnętrznych eliminacji. W grudniu szef czeskiej delegacji Jan Frost Bors ogłosił, że reprezentant zostanie wybrany za pomocą publicznych eliminacji, o których wynikach zdecydują czescy internauci oraz międzynarodowa komisja jurorska.

  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

  Do eliminacji zgłoszono łącznie ok. 400 propozycji, spośród których telewizja wytypowała sześciu finalistów. Zostali nimi: Mikolas Josef, Doctor Victor, Deborah Kahl, Eddie Stoilow, Eva Buresova i Pavel Callta. Listę finalistów ujawniono 8 stycznia, wtedy rozpoczęto dwutygodniowe przyjmowanie głosów internautów z Czech. 22 stycznia ujawniono, że głosowanie komisji jurorskiej (w składzie: Dami Im, Robin Bengtsson, Navi, SunStroke Project, Sanja Vučić, Jalisse, Nathan Trent, Iweta Mukuczian, Norma John, Liora Simon) wygrał Mikolas Josef z utworem „Lie to Me”, za który zdobył łącznie 68 punktów. Tydzień później, podczas wieczornego wydania serwisu infromacyjnego ČT ogłoszono, że piosenkarz będzie reprezentował kraj w konkursie.

  63. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 8, 10 i 12 maja 2018 roku w Altice Arena w Lizbonie. Organizatorem konkursu będą Europejska Unia Nadawców (EBU) i portugalski nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Będzie to pierwszy konkurs zorganizowany w Portugalii.61. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany 10, 12 i 14 maja 2016 roku w Szwecji przez szwedzkiego nadawcę Sveriges Television (SVT), dzięki wygranej reprezentanta kraju Månsa Zelmerlöwa, podczas konkursu w 2015 roku.

  8 maja wystąpił jako piąty w kolejności w pierwszym półfinale konkursu i z trzeciego miejsca awansował do finału, rozgrywanego 12 maja. Wystąpił w nim z 14. numerem startowym i uplasował się na szóstym miejscu po zdobyciu łącznie 281 punktów w głosowaniu jurorów (15. miejsce) i telewidzów (4. miejsce). Tym samym zajął najwyższe miejsce w historii udziału Czech w konkursie.

  52. Konkurs Piosenki Eurowizji 2007 odbył się 10 i 12 maja 2007 w Hartwall Areena Helsinkach (Finlandia), dzięki zeszłorocznemu zwycięstwu Lordi. Konkurs prowadzili: osobowość fińskiej telewizji Jaana Pelkonen i fiński muzyk i aktor Mikko Leppilampi. Krisse Salminen gościnnie przeprowadzała wywiad w green roomie. Udział wzięła rekordowa liczba 42 krajów.Have Some Fun – utwór czeskiej piosenkarki Terezy Kerndlovej napisany przez Gordona Pogodę i Stano Simora i wydany jako singiel w 2008 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Václav Noid Bárta (ur. 27 października 1980 w Pradze) – czeski piosenkarz, reprezentant Czech podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku w duecie z Martą Jandovą.
  Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa).
  Iweta Mukuczian (orm. Իվետա Մուկուչյան; ur. 14 października 1986 w Erywaniu) – armeńska piosenkarka, modelka oraz aktorka, reprezentantka Armenii podczas 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku.
  I Stand – utwór czeskiej piosenkarki Gabrieli Gunčíkovej napisany przez Aidana O’Connora, Christiana Schneidera i Sarę Biglert, wydany jako singiel w 2016 roku.
  Gipsy.cz – czeski zespół hip-hopowy, używający języka romskiego. Brał udział w Glastonbury 2007 festival, a w 2009 reprezentował Czechy w Konkursie Piosenki Eurowizji, gdzie w półfinale nie otrzymał żadnych punktów.
  Marta Jandová (ur. 13 kwietnia 1974 w Pradze) – czeska wokalista, autorka tekstów i piosenek, a także aktorka, współzałożycielka zespołu rockowego Die Happy, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Bundeswizji w 2007, reprezentantka Czech podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku w duecie z Václavem Noidem Bártą.
  Navi – białoruski zespół indie popowy, założony na początku 2013, reprezentant Białorusi w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji (2017).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.913 sek.