• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czasopismo Techniczne  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Julian Oktawian Zachariewicz-Lwigród (ur. 17 lipca 1837 we Lwowie, zm. 27 grudnia 1898 tamże) – polski architekt, przedstawiciel historyzmu, profesor i rektor Politechniki Lwowskiej, konserwator zabytków. Ojciec Alfreda oraz dziadek Juliana Godlewskiego.

  Czasopismo Techniczne – dwutygodnik, organ Polskiego Towarzystwa Politechnicznego (PTP), wydawany we Lwowie w latach 1883–1939 (do 1890 wspólnie przez PTP i Krakowskie Towarzystwo Techniczne, wcześniej jeden numer ukazał się w 1874). Zajmowało się problemami techniki, kształcenia politechnicznego, rozwoju przemysłu. Od 1946 jest wydawane przez Politechnikę Krakowską.

  Polskie Towarzystwo Politechniczne we Lwowie – organizacja zawodowa działająca w latach 1876-1939 we Lwowie, skupiająca do 1919 inżynierów działających w Galicji Wschodniej.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy numer ukazał się w 1877 pod redakcją Ludwika Radwańskiego, do zespołu redakcyjnego należeli profesorowie Szkoły Politechnicznej, m.in. Julian Zachariewicz. Początkowo publikacja nosiła nazwę "Dźwignia". Dwa lata później ustalono wysokość honorariów autorskich, których wysokość wzrastała proporcjonalnie do wzrostu liczby członków Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie i wpływów ze składek członkowskich. W pierwszym okresie był to miesięcznik, a strony numerowano w sposób ciągły w skali roku. Od 1888 ukazywał się dwadzieścia cztery razy w roku, a od 1913 było to trzydzieści sześć egzemplarzy. Ok. 1880 Krakowskie Towarzystwo Techniczne również rozpoczęło wydawanie periodyku o tematyce technicznej, w 1882 rozpoczęto rozmowy o połączeniu wydawnictw. Rozmowy sfinalizowano i przez osiem lat Czasopismo Techniczne ukazywało się jako wspólna publikacja, w 1890 konflikt o opublikowanie konkursu na projekt budynku lwowskiego Muzeum Przemysłu sprawił, że doszło do rozłamu. Przez kolejnych dziewięć lat ukazywały się równocześnie dwa magazyny o tym samym tytule, w 1900 czasopismo w Krakowie zmieniło nazwę na „Architekt”, ponieważ skupiło się na tematyce artystycznej i architektonicznej. Lwowskie „Czasopismo Techniczne” elastycznie podchodziło do praw politycznych i kwestii narodowościowych skupiając się na tematach związanych z jego charakterem. Ukazywało się w sposób ciągły do 1939, redaktorami naczelnymi byli profesorowie Politechniki Lwowskiej (m.in. Maksymilian Thullie i Stanisław Anczyc).

  Wiktor Syniewski (ur. 5 listopada 1865 w Czerniowcach, zm. 19 lutego 1927 we Lwowie) – chemik, profesor Politechniki Lwowskiej. Maksymilian August Antoni Matakiewicz (ur. 27 czerwca 1875 w Niepołomicach, zm. 3 lutego 1940 we Lwowie) – polski inżynier hydrotechnik, profesor i rektor Politechniki Lwowskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stanisław Anczyc (ur. 5 maja 1868 w Warszawie, zm. 2 lutego 1927 we Lwowie) – metaloznawca, technolog, profesor Politechniki Lwowskiej, syn poety Władysława Ludwika Anczyca (1823-1883).
  Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki - państwowa wyższa uczelnia o profilu technicznym w Krakowie. Politechnika Krakowska lokuje się w czołówce polskich uczelni technicznych. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 7. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 825. pośród wszystkich typów uczelni.
  Politechnika Lwowska – lwowska państwowa szkoła wyższa założona w 1843, a otwarta w 1844. Najstarsza po Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach polska uczelnia techniczna w okresie przynależności miasta do Polski.
  Kazimierz Zipser (ur. 2 stycznia 1875 w Zbarażu, zm. 8 czerwca 1961 we Wrocławiu) - polski inżynier kolejnictwa, rektor Politechniki Lwowskiej.
  Maksymilian Marceli Thullie herbu Prawdzic (ur. 16 stycznia 1853 we Lwowie, zm. 1 września 1939 we Lwowie) – polski inżynier, rektor Szkoły Politechnicznej we Lwowie, senator I, II i III kadencji w II RP.
  Technika (z gr. technē (τέχνη) – sztuka, rzemiosło, kunszt, umiejętność) – dziedzina działalności, polegająca na wytwarzaniu zjawisk i przedmiotów niewystępujących naturalnie w przyrodzie. Słowo technika oznacza też same urządzenia techniczne. Pojęcie techniki jest często mylone z technologią, czyli wiedzą o wytwarzaniu, z użyciem środków technicznych lub przy ich wykorzystaniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.605 sek.