• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czas wewnątrzpochwowego opóźnienia wytrysku


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Ejakulacja (łac. eiaculatio – wytrysk) – wytrysk nasienia (spermy) z prącia. Porcja nasienia wydzielana w trakcie ejakulacji to ejakulat. Ejakulacja następuje w czasie stosunku płciowego, masturbacji bądź polucji.Dapoksetyna – lek, stosowany w leczeniu przedwczesnego wytrysku u mężczyzn między 18 a 64 rokiem życia. Zalicza się do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i do grupy leków urologicznych (kod ATC: G04BX14). Dapoksetyna spowalnia wydzielanie serotoniny odpowiedzialnej za ejakulację. Badania kliniczne dowodzą, że dapoksetyna zapewnia przedłużenie stosunku poprzez opóźnienie wytrysku. W Polsce dapoksentyna dostępna jest jako preparat handlowy Priligy, produkowany przez firmę Berlin-Chemie AG.
  Stosunek płciowy, stosunek seksualny (łac. coitus, copulatio; kopulacja) – zbliżenie dwóch osobników odmiennej płci w celu prokreacyjnym lub dla osiągnięcia przyjemności, podczas którego prącie w stanie wzwodu wprowadzane jest do pochwy. Stosunek płciowy prowadzi zazwyczaj do zaplemnienia, umożliwiając zapłodnienie. W odniesieniu do ludzi stosowane są również określenia: współżycie płciowe i współżycie seksualne.

  Czas wewnątrzpochwowego opóźnienia wytrysku - IELT (ang. Intravaginal Ejaculation Latency Time), zwany też czasem latencji śródpochwowej, termin medyczny wprowadzony do użycia w 1994, umożliwiający zobiektywizowanie kryteriów przedwczesnego wytrysku.

  IELT to czas od immisji (momentu wprowadzenia prącia do pochwy), do początku ejakulacji. W 2005 badanie (z użyciem stopera) przeprowadzone na zdrowych mężczyznach w stałych związkach wykazało, że mediana tego czasu wynosi 5,4 minuty (był on zależny od wieku mężczyzny). Według "The New Naked: The Ultimate Sex Education for Grown-Ups" czas przeciętnego stosunku to 7,3 min, a 43% stosunków kończy się przed upływem 2 minut.

  Definicja intuicyjna: W danym szeregu uporządkowanym liczba, która jest w połowie szeregu w wypadku nieparzystej liczby elementów. Dla parzystej liczby elementów – średnia arytmetyczna dwóch środkowych liczb.Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, SSRI (ang. SSRIs, w l. poj. Selective Serotonin Reuptake Inhibitor, ATC: N 06 AB) – niejednorodna pod względem chemicznym grupa psychoanaleptycznych leków antydepresyjnych. Powodują zwiększenie stężenia neuroprzekaźnika serotoniny (5-hydroksytryptaminy) w przestrzeni międzysynaptycznej poprzez hamowanie jego wychwytu zwrotnego.

  IELT poniżej 15 sekund wskazuje na ciężką postać wytrysku przedwczesnego, czas od 15 sekund do 1 minuty na umiarkowaną, a od 1 do 2 minut za postać łagodną. IELT powyżej 2 minut nie jest traktowany jako patologiczny.

  Funkcjonuje też szczegółowe nazewnictwo, które rozróżnia wytrysk przedwczesny i wytrysk zbyt wczesny. Wytrysk przedwczesny ma miejsce wtedy, gdy do ejakulacji dochodzi jeszcze przed wprowadzeniem członka do pochwy lub w okresie krótszym niż 15 sekund po wprowadzeniu członka do pochwy. Z kolei wytrysk zbyt wczesny ma miejsce po wprowadzeniu członka do pochwy, gdy stosunek trwa nie dłużej niż dwie minuty. Oprócz obiektywnej oceny czasu trwania stosunku (IELT) stosuje się jednak także inne kryteria, służące zdiagnozowaniu przedwczesnego wytrysku. Należą do nich:

  Wytrysk przedwczesny (łac. eiaculatio praecox) − dysfunkcja seksualna polegająca na ejakulacji po minimalnej stymulacji seksualnej, osiągniętej wcześniej, niż mężczyzna chce (przed penetracją lub wkrótce po rozpoczęciu penetracji pochwy), co prowadzi do napięcia, niepokoju lub frustracji u mężczyzny lub partnerki. Jest to definicja oparta na Second Consultation on Erectile and Sexual Dysfunctions zaproponowana przez WHO w 2004.Immisja (wprowadzenie) – moment umieszczenia penisa w pochwie kobiety w trakcie pełnego stosunku płciowego. Do immisji może dojść tylko, gdy prącie jest w stanie erekcji.
 • czas wewnątrzpochwowego opóźnienia wytrysku (ang.: Intravaginal Ejaculatory Latency Time, IELT) krótszy niż dwie minuty
 • chroniczna lub nawracająca ejakulacja (wytrysk) przy minimalnej stymulacji seksualnej lub krótko po penetracji oraz niezależnie od kontroli mężczyzny
 • znaczny niepokój osobisty lub interpersonalny jako konsekwencja przedwczesnej ejakulacji
 • słaba kontrola nad wytryskiem (ejakulacją)
 • przedwczesne ejakulacje (wytryski) podczas większości stosunków seksualnych w czasie ostatnich 6 miesięcy.
 • Lekiem wskazanym do leczenia przedwczesnego wytrysku u mężczyzn w wieku w wieku od 18 do 64 lat, którzy spełniają wszystkie powyższe kryteria, jest dapoksetyna – krótkodziałający SSRI, który wydłuża czas opóźnienia wytrysku i poprawia odczuwaną kontrolę nad wytryskiem. Oprócz farmakoterapii stosuje się też psychoterapię, gdyż przedwczesny wytrysk ma często podłoże psychologiczne. Leczenie tej dysfunkcji odznacza się wysoką skutecznością, którą szacuje się na 90%.

  Zobacz też[]

 • wytrysk przedwczesny
 • ejakulacja
 • dapoksetyna
 • Linki zewnętrzne[]

  Wywiad z seksuologiem

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.