• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czas honoru  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Komunistyczna Partia Polski (w latach 1918-1925: Komunistyczna Partia Robotnicza Polski) – partia komunistyczna założona 16 grudnia 1918 na zjeździe połączeniowym SDKPiL i PPS-Lewicy, rozwiązana przez Komintern 16 sierpnia 1938 w ramach wielkiej czystki w ZSRR.Sicherheitsdienst des Reichsführers-SS (SD, pol. Służba Bezpieczeństwa Reichsführera SS) – organ wywiadu, kontrwywiadu i służby bezpieczeństwa SS, działający w III Rzeszy w latach 1931–1945.

  Czas honoru – polski serial telewizyjny emitowany od 7 września 2008 do 23 listopada 2014 w TVP2.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Osią fabuły serialu jest historia żołnierzy Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej/Delegatury Sił Zbrojnych – powszechnie określanych jako cichociemni. Serial inspirowany historią polskich dywersantów, którzy w czasie II wojny światowej przechodzili w Anglii szkolenia, by wrócić do okupowanej przez Niemców Polski z misją konspiracyjnej walki o niepodległość. Serial porusza też zmagania niemieckiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego Abwehry oraz nazistowskiej służby bezpieczeństwa Reichsführera SS (SD), a także tajnej policji państwowej (Gestapo) z Oddziałem II Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej oraz infiltrację ZWZ/AK przez niemieckie służby wywiadowcze (Abwehra i SD). Dodatkowo zaznaczona jest działalność sowieckiego wywiadu wojskowego GRU i sowieckich organów NKWD.

  Medal jubileuszowy „XX lat Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej” (ros. Юбилейная медаль "ХХ лет Рабоче-Крестьянской Красной Армии" ) – radziecki jubileuszowy medal wojskowy. Dworzec Berlin Friedrichstraße – dworzec kolejowy położony na linii kolei wiaduktowej w Berlinie, przy jej skrzyżowaniu z Friedrichstraße. Pod głównym budynkiem dworca znajdują się podziemne perony metra oraz S-Bahn. Na dworcu zatrzymują się pociągi regionalne (osobowe RB i przyspieszone RE).

  Do 2014 powstało sześć 13-odcinkowych serii oraz jedna 12-odcinkowa. Akcja serii I, II i III rozgrywa się wiosną, latem i jesienią 1941 roku. Akcja serii IV toczy się od kwietnia do czerwca 1944 roku. Miejscem akcji jest Warszawa, w tym getto warszawskie, a także tereny Generalnego Gubernatorstwa, Anglii, Włoch i III Rzeszy. Akcja serii V toczy się w końcowym okresie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu, od kwietnia do lipca 1945 roku na terenie Polski Ludowej oraz Czechosłowacji i Niemiec Zachodnich w strefie amerykańskiej podczas okupacji alianckiej. Akcja VI serii toczy się nadal w Polsce, a ponadto w Monachium i Londynie. Akcja w seriach od I do VI stanowi chronologiczny rozwój fabuły. Taka prawidłowość została zmieniona w serii VII, która w zamierzeniu ukazuje wydarzenia z powstania warszawskiego w 1944 - chronologicznie, więc, znajduje się między IV, a V serią.

  Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (MBP) – organ bezpieczeństwa wewnętrznego o statusie ministerialnym, zorganizowany w czasie budowy dyktatury komunistycznej w powojennej Polsce na polecenie i pod dyktando władz radzieckich. Obok tzw. Informacji Wojskowej, odpowiedzialne za masowe krwawe represje na obywatelach w okresie stalinizmu. W terenie Ministerstwo reprezentowały podległe mu Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego, dlatego potocznie te instytucje były określane skrótem UB.Konzentrationslager Lublin, Vernichtungslager Lublin, Kriegsgefangenenlager Maydanek, KL Majdanek – niemiecki obóz koncentracyjny oraz jeniecki w Lublinie, funkcjonujący w latach 1941-1944.

  Nawiązania historyczne[ | edytuj kod]

  Gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w al. J.Ch. Szucha 25, podczas okupacji siedziba warszawskiego Gestapo. Ujęcie budynku wielokrotnie pokazywane w serialu

  W fabule serialu wykorzystano wydarzenia historyczne, związane m.in. z działalnością oddziałów ZWZ/AK:

  Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) (SSS) – Siły Zbrojne w Kraju podczas II wojny światowej, w okresie od 13 listopada 1939 do 14 lutego 1942, a następnie przemianowane na Armię Krajową.Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.
 • Zamach zespołu bojowego „ZOM” na Igo Syma, dyrektora „Theater der Stadt Warschau” (przedwojenny „Teatr Polski”) oraz kierownika kina Nur für Deutsche „Helgoland” (przedwojenne „Palladium”);
 • Zbrodnia w Palmirach – niemieckie represje na ludności polskiej m.in. w zemście za likwidację Igo Syma;
 • „Akcja NW” – likwidacja kierownictwa Nadwywiadu Rządu Londyńskiego, tj. grupy wywiadowczej stworzonej przez Abwehrę i Gestapo w celu infiltracji Armii Krajowej;
 • Rozbicie oddziału „Osa”-„Kosa 30” – wielka wsypa kilkudziesięciu członków oddziału „Osa”-„Kosa” AK podczas ślubu jednego z polskich żołnierzy AK w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie (w serialu niedoszły ślub Janka i Leny w odc. 27);
 • Akcja Koppe – nieudany zamach KG AK w Krakowie na SS-Obergruppenführera Wilhelma Koppe. Została przedstawiona w odcinku 34 Zamach jako nieudany zamach na Larsa Rainera.
 • Afera Hotelu Polskiego” – prowokacja Gestapo mająca na celu ograbienie i wymordowanie Żydów pod pozorem umożliwienia im zakupu dokumentów uprawniających do opuszczenia Generalnego Gubernatorstwa i emigracji do Palestyny lub państw neutralnych;
 • Akcja Góral”, podczas której oddział dyspozycyjny Kedywu KG AK „Motor” uprowadził samochód bankowy z pieniędzmi o wartości 105 mln złotych. Przedstawiona w 26 odcinku serialu pt. „Reichsbank”;
 • Akcja w Celestynowie”, podczas której oddział dyspozycyjny KG AK „Motor” odbił 49 więźniów przewożonych transportem kolejowym do KL Auschwitz;
 • Most III – akcja przechwycenia elementów pocisku V-2 z poligonu wojskowego SS Heidelager w Pustkowie koło Dębicy;
 • Zamach bombowy na dworcu kolejowym Friedrichstraße w Berlinie - zamach bombowy grupy dywersyjnej AK „Zagra-Lin” na dworcu kolejowym Friedrichstraße w Berlinie;
 • Akcja Kutschera” – udany zamach żołnierzy harcerskiego oddziału „Agat” AK na Franza Kutscherę – dowódcę SS i Policji na Dystrykt Warszawski Generalnego Gubernatorstwa. Pokazana w odcinku 41 W pułapce jako zamach na Petera Klausa Schoebbla.
 • Oflag VII A Murnau” – niemiecki obóz jeniecki (Oflag) dla oficerów polskich podczas II wojny światowej, ulokowany w Bawarii w mieście Murnau am Staffelsee, oswobodzony 29 kwietnia 1945 przez jeden z oddziałów amerykańskiej 12 Dywizji Pancernej gen. mjr. Rodericka R. Allena.
 • Pawiak” – największe niemieckie więzienie w Generalnym Gubernatorstwie znajdujące się przy ulicy Pawiej w Warszawie. Pojawia się wielokrotnie w serialu szczególnie w II serii. Tytuł „Strzały na Pawiaku” nosi 22. odcinek Czasu Honoru. Ukazana w filmie scena zmuszania więźniów do gimnastyki na gorącym żużlu miała miejsce naprawdę i była przedmiotem rozprawy w powojennym procesie SS-Standartenführera Ludwiga Hahna oraz strażnika więziennego z Pawiaka SS-Rottenführera Thomasa Wippenbecka.
 • Porwanie szesnastu przywódców Polski Podziemnej, w tym generała Leopolda Okulickiego, wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego i przewodniczącego RJN Kazimierza Pużaka, przez funkcjonariuszy NKWD pod dowództwem pułkownika Pimienowa, z Pruszkowa do Moskwy w dniach 27-28 marca 1945.
 • Rozmowy z katem – kpt. Kazimierz Moczarski, szef BIP (od października 1944 do stycznia 1945), aresztowany 11 sierpnia 1945 i osadzony w więzieniu mokotowskim, był przetrzymywany w jednej celi z SS-Gruppenführerem Jürgenem Stroopem od 2 marca do 11 listopada 1949. Pokazane w serii V, gdy Michał Konarski był osadzony przez UB w celi z Larsem Rainerem.
 • Sprawa Ludwika Kalksteina-Stolińskiego, pseudonim Hanka, podporucznika ZWZ/AK, który po aresztowaniu przez Gestapo i groźbą torturowania matki został agentem 97. W czasie Powstania warszawskiego walczył w szeregach SS. Pokazana w serii VI i VII jako dzieje Antoniego Karkowskiego.
 • Powstanie warszawskie – w tym jego poszczególne epizody, takie jak: zdobycie magazynów Waffen-SS przy Stawkach, uwolnienie 348 Żydów z obozu KL Warschau przy ul. Gęsiej („Gęsiówka”), egzekucje w „dzielnicy policyjnej”, rzeź Woli, rzeź Ochoty, obrona Starego Miasta, wypędzanie mieszkańców Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie, obóz przejściowy w kościele św. Wojciecha na Woli, przebicie do Śródmieścia, walki o przyczółek czerniakowski, śmierć całego plutonu żandarmerii AK w Śródmieściu w kamienicy trafionej pociskiem artyleryjskim.
 • Przedstawiona w serialu postać polskiego boksera o nazwisku Franciszek Szymulski nawiązuje do prawdziwej postaci, którą był Franciszek Szymura – znakomity pięściarz wagi półciężkiej, wielokrotny reprezentant Polski, dwukrotny srebrny medalista Mistrzostw Europy w Boksie – Mediolan 1937 i ME w Boksie – Dublin 1939. W serialu pojawił się pułkownik Brodowicz nawiązujący do prawdziwej postaci podpułkownika Wacława Berki o pseudonimie Brodowicz, który w latach 1939-1942 był szefem II oddziału Komendy Głównej SPZ/ZWZ/AK.

  Polska Partia Robotnicza (PPR) – partia polityczna utworzona w czasie niemieckiej okupacji, 5 stycznia 1942 roku, w Warszawie z inicjatywy przybyłych z ZSRR polskich komunistów z tzw. Grupy Inicjatywnej (zrzuconych przez lotnictwo radzieckie na spadochronach 28 grudnia 1941 w okolicach Wiązowny), poprzez połączenie organizacji Związek Walki Wyzwoleńczej (utworzonej we wrześniu 1941) z kilkoma istniejącymi konspiracyjnymi grupami komunistycznymi, takimi jak: „Młot i Sierp”, Stowarzyszenie Przyjaciół ZSRR, Grupa Biuletynu Radiowego, Spartakus, Sztandar Wolności oraz grupa „Proletariusz”.Milanówek – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, leżące na południowy zachód od Warszawy i wchodzące w skład aglomeracji warszawskiej. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Most III – akcja przeprowadzona nocą 25/26 lipca 1944, polegająca na dostarczeniu kurierów Rządu RP na uchodźstwie na tereny okupowanej Polski i w drodze powrotnej zabranie elementów zdobytego nad Bugiem pocisku V-2 oraz kurierów.
  Wirtualne Media – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.
  Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.
  Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.
  Jan Stanisław Jankowski, pseud. Doktor, Jan, Klonowski, Sobolewski, Soból (ur. 6 maja 1882 w Krassowie Wielkim w pow. Wysokie Mazowieckie, zm. 13 marca 1953 we Włodzimierzu nad Klaźmą w ZSRR) – polski działacz polityczny, Delegat Rządu na Kraj od 19 lutego 1943, (formalnie od 21 kwietnia 1943) do 27 marca 1945, inżynier chemik.
  Gmina Walim – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim.
  Telekamery 2012 – wyniki piętnastego plebiscytu Telekamery Tele Tygodnia za rok 2011 dla postaci i wydarzeń telewizyjnych ogłoszono 30 stycznia 2012 na łamach tygodnika. Nagrody zostały przyznane w 15 kategoriach. Rozdanie statuetek odbyło się na uroczystej kolacji w Pałacu Sobańskich w Warszawie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.128 sek.