• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czas Irkucka

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Buriacja (bur. Буряад Улас, ros. Республика Бурятия) – republika autonomiczna wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.
  Południk geograficzny – linia na powierzchni Ziemi o kształcie zbliżonym do półokręgu, która łączy oba bieguny, o długości ok. 20 tys. km, wyznaczająca kierunek północ-południe i przecinająca prostopadle równik. Południkiem miejscowym (danego punktu Ziemi) jest południk przechodzący przez dane miejsce. Żaden z południków nie jest szczególnie wyróżniony. Za południk początkowy (zerowy) przyjęto w 1884 roku południk przechodzący przez obserwatorium w Greenwich. Płaszczyzna południka 0° i 180° dzieli kulę ziemską na dwie półkule – wschodnią i zachodnią.
  Strefy czasowe w Rosji:

  Czas Irkucka (ang. Irkutsk Time, IRKT, ros. иркутское время) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 120°E, który różni się o 8 godzin od uniwersalnego czasu koordynowanego i 5 godzin od czasu moskiewskiego (UTC+8:00).

  Czas słoneczny – czas wynikający bezpośrednio z pozycji Słońca na niebie. Istnieją dwa rodzaje czasu słonecznego: prawdziwy i średni. Prawdziwy czas słoneczny definiowany jest jako kąt godzinny Słońca powiększony o 12 godzin.Obwód irkucki (ros. Иркутская область, Irkutskaja obłast´) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej. Na południu i południowym zachodzie graniczy z Buriacją i Republiką Tuwy, na zachodzie z Krajem Krasnojarskim, na północnym wschodzie z Jakucją i na wschodzie z Krajem Zabajkalskim.

  Strefa obowiązuje w obwodzie irkuckim oraz Republice Buriacji, w Rosji. Głównym miastem leżącym w strefie jest Irkuck.

  W okresie od marca 2011 roku do października 2014 roku czas Irkucka odpowiadał strefie UTC+9:00. Wcześniej, czas Irkucka standardowy (zimowy) odpowiadał strefie UTC+8:00, a czas letni – UTC+9:00.

  Od października 2014 w obrębie strefy czasu Irkucka znalazł się Kraj Zabajkalski, który wcześniej należał do strefy czasu Jakucka. Kraj ten powrócił do strefy czasu Jakucka w marcu 2016.

  Czas moskiewski (ang. Moscow Time, MSK, МСК; ros. Московское время) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 60°E, który różni się o 4 godziny od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+4:00).Strefa czasowa – wytyczony obszar powierzchni Ziemi o szerokości średnio 15° (360°/24) długości geograficznej, rozciągający się południkowo między biegunami, w którym urzędowo obowiązuje jednakowy czas (czas strefowy). Przeważnie jest on średnim czasem słonecznym środkowego południka tej strefy, który różni się o całkowitą liczbę godzin od czasu uniwersalnego. Są jednak wprowadzone urzędowo strefy, w których czas różni się od czasu uniwersalnego o niecałkowitą liczbę godzin.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Russia Moving to Permanent Winter Time From October 26 (ang.). RIA Novosti, 22 lipca 2014. [dostęp 2014-10-30].
  2. Russia Changes Several Time Zones. W: Timeanddate.com [on-line]. 17 marca 2016.
  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersalny czas koordynowany, UTC (ang. Universal Time Clock lub Coordinated Universal Time, fr. Temps Universel Coordonné) – wzorcowy czas ustalany na podstawie TAI (fr. Temps Atomique International), uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego. By zapewnić, że Słońce średnio w ciągu roku przechodzi nad południkiem zerowym o godz. 12:00 UTC z dokładnością nie mniejszą niż 0,9 s, od czasu do czasu do UTC dodawana jest tzw. sekunda przestępna. Operację tę przeprowadza IERS (International Earth Rotation Service).
  Czas letni – czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla pewnego okresu roku, zazwyczaj wyprzedzający o godzinę standardowy czas lokalny.
  Kraj Zabajkalski (ros. Забайкальский край) - jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej w Syberyjskim Okręgu Federalnym ze stolicą w Czycie.
  Czas Jakucka (ang. Yakutsk Time, YAKT, ros. Якутское время) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 150°E, który różni się o 10 godzin od uniwersalnego czasu koordynowanego i 6 godzin od czasu moskiewskiego (UTC+10:00).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.663 sek.