• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czarnogłów - województwo mazowieckie

  Przeczytaj także...
  Gmina Czarnogłów – dawna gmina wiejska istniejąca do 1939 roku w woj. lubelskim/warszawskim. Siedzibą władz gminy był Czarnogłów, a następnie Wiśniew.Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.
  Osownica – rzeka we wschodniej Polsce (województwo mazowieckie), o długości ok. 33 km, lewy dopływ Liwca. Płynie przez miejscowości: Kamionka, Czarnogłów, Ossówno, Makówiec Mały, Makówiec Duży, Drop, Joanin, Ruda-Pniewnik, Ruda-Czernik, Osęka, Księżyki, Dzierżanów, Jadów i w miejscowości Borzymy wpada do Liwca.

  Czarnogłówwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Dobre.

  Przez miejscowość przepływa niewielka rzeka Osownica, dopływ Liwca. W Czarnogłowiu znajduje się kaplica mariawicka, należąca do parafii Trójcy Przenajświętszej w Wiśniewie.

  Do 1939 roku istniała gmina Czarnogłów. W Czarnogłowie znajduje się ujęcie wody, które zasila całą gminę Dobre. Jest to wieś położona na pograniczu dwóch mezoregionów. W Czarnogłowiu znajdują się dwa sklepy.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Powiat miński – powiat w Polsce (województwo mazowieckie), w aglomeracji warszawskiej, reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Mińsk Mazowiecki.

  Czarnogłów to miejscowość położona na terenie województwa mazowieckiego, w powiecie mińskim, w gminie Dobre. Powierzchnia Sołectwa wynosi 493 ha. Obecnie liczba mieszkańców Czarnogłowa wynosi 201 osób. Przez teren miejscowości przebiega droga powiatowa. Odległość z Czarnogłowa do Warszawy wynosi 64 km, do Mińska Mazowieckiego 23 km, do Siedlec 45 km.

  Liwiec, Liw – rzeka płynąca przez województwo mazowieckie o długości ok. 142 km. Ma dwa źródła – południowe (uważane za główne) nieopodal wsi Sobicze oraz północne (tzw. Liwiec II) na terenie wsi Zawady. Wysokość głównego źródła wynosi 161 m n.p.m., rzędna ujścia to 84 m n.p.m., a spadek rzeki głównej wynosi 0,54‰. Średni przepływ w Łochowie wynosi 10,5 m³/s. Rzeka przepływa przez miejscowości:Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.

  Pierwsza informacja dotycząca miejscowości pochodzi z 1563 roku. Czarnogłów był miejscowością gminną, parafia Wiśniew. W 1783 roku właścicielem wsi był Świniarski. W 1827 roku w Czarnogłowie było 20 domów i 176 mieszkańców, 50 lat później istniało 13 domów i 196 osadników. Folwark Czarnogłów z wsią Duchnów zajmował 781 mórg ziemi, posiadał młyn wodny z rybołówstwem i pokłady rudy. W gminie Czarnogłów mieszkało 1556 osób a powierzchnia obszaru wynosiła 5279 mórg. Należały do niej wsie: Czarnogłów, Czarnogłówska Wólka, Duchnów, Kamienna, Pokrzywnik, Turek, Wiśniew i Zimnowoda. W gminie były dwa młyny wodne i szkoła początkowa.

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Gmina Dobre (dawn. gmina Rudzienko) - gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie siedleckim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia Trójcy Przenajświętszej w Wiśniewie – mariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. W statystykach rzymskokatolickiej parafii Trójcy Świętej w Wiśniewie, parafia mariawicka liczy 1715 wiernych[1].

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.