• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czarna dziewczyna

  Przeczytaj także...
  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.

  Czarna dziewczynasingel polskiego zespołu Ivan i Delfin, wydany w 2005 na reedycji albumu Czarne oczy – złota edycja. Autorami piosenki są Michał Szymański, Iwan Komarenko i Paweł Radziszewski.

  Kompozycja reprezentowała Polskę w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie w 2005 roku.

  Historia utworu[ | edytuj kod]

  Kompozycja[ | edytuj kod]

  Muzycznie piosenka inspirowana jest wschodnioeuropejską muzyką folkową. Podczas nagrywania wykorzystano m.in. dźwięki mandoliny i akordeonu. Utwór skomponował Łukasz Lazer, a dwujęzyczny (polsko-rosyjski) tekst napisali Michał Szymański, Iwan Komarenko i Paweł Radziszewski. Produkcją i aranżacją zajął się Wojciech Olszewski, który zagrał również partie basowe w piosence. W tekście piosenki podmiot śpiewa o miłości do czarnowłosej dziewczyny romskiego pochodzenia, z którą chce się związać.

  Zygmunt Kukla (ur. 27 sierpnia 1969 w Rzeszowie) – dyrygent, aranżer, kompozytor, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego .W latach 1991–1995 był dyrygentem musicalu Metro Janusza Józefowicza.Ivan i Delfin – polsko-rosyjski zespół muzyczny założony w 2002 roku w Warszawie przez Wojciecha Olszewskiego i Łukasza Lazera, rozwiązany w 2007 roku. Najpopularniejszą piosenką grupy jest przebój lata 2004 – "Jej czarne oczy".

  Teledysk[ | edytuj kod]

  Teledysk do utworu „Czarna dziewczyna” został nakręcony w warszawskim klubie Jezioro Łabędzie. Zdjęcia realizowano 1 marca 2005, pod okiem reżyserki Izy Poniatowskiej. W klipie gościnnie zagrało kilku autorów z serialu M jak miłość. W teledysku wykorzystano również fragment występu zespołu w programie Stratosfera.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

  29 stycznia 2005 podczas programu Telewizji Polskiej Stratosfera ogłoszono, że utwór „Czarna dziewczyna” został wybrany wewnętrznie przez specjalną komisję jurorską na reprezentanta Polski w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji . W skład sędziowski weszło 28 jurorów, a za kandydaturą zespołu zagłosowało 15 z nich, tj.: Jacek Cieślak (Rzeczpospolita), Janusz Czajka (Wirtualna Polska), Tomasz Deszczyński (Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska), Alina Dragan (dziennikarz muzyczny Programu Trzeciego Polskiego Radia”), Mariusz Duma (Disco Music Club), Leszek Gnoiński (Codzienna Gazeta Muzyczna), Wojciech Jagielski (Radio Zet), Zygmunt Kukla (dyrygent), Aleksander Rogoziński (Radio Kolor), Robert Sankowski (Gazeta Wyborcza), Tomasz Słoń (Interia.pl), Michał Szcześniak (Życie), Paweł Sztompke (Polskie Radio), Łukasz Wawro (Onet.pl), Andrzej Witkowski (TVP1). Utwór zdobył w sumie 141 punktów, w tym najwyższą notę 12 punktów od ośmiu jurorów.

  Kolor 103 FM – warszawskie radio nadające na częstotliwości 103 FM. System nadawczy Radia Kolor znajduje się na iglicy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Początkowo stacja nadawała również na częstowliwości 72,38 MHz. W 2011 roku zwiększono moc nadajnika z 1,0 kW do 3,0 kW.Disco polo – gatunek muzyki popularnej, powstały w Polsce w latach 80. XX wieku, w początkowym okresie istnienia znany jako muzyka chodnikowa. Gatunek przyniósł popularność w latach 90. XX wieku, z czego największą odniósł w latach 1995-1997. Potem nastąpił stopniowy spadek popularności tego gatunku muzyki, co doprowadziło do upadku tego gatunku muzyki na początku XXI wieku. Odrodzenie tego gatunku muzyki nastąpiło w 2007 roku i od tego momentu disco polo z roku na rok ponownie uzyskuje popularność.

  19 maja 2005 zespół zaprezentował utwór jako ostatni, 25. w kolejności w półfinale konkursu. Utwór zdobył łącznie 81 punktów i uplasował się 11. miejscu, przez co nie zakwalifikował się do finału. Do awansu zabrakło mu czterech punktów.

  Krytyka[ | edytuj kod]

  Przed Eurowizją[ | edytuj kod]

  Wybór piosenki „Czarna dziewczyna” na utwór reprezentujący Polskę w konkursie spotkał się z szerokim odzewem w mediach. Polscy fani Eurowizji zarzucali kompozycji to, że reprezentuje gatunek disco polo. Krytycznie o szansach utworu na wygraną wypowiedział się m.in. przewodniczący eurowizyjnej komisji TVP Janusz Kosiński. Zwolennicy utworu twierdzili, że „na tego typu festiwal ten zespół się nadaje w sam raz. Tam nie ma po co wysyłać zbyt zaawansowanej muzyki”.

  Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).

  Wśród zagranicznych fanów konkursu również nastąpił podział. Dla jednych „Czarna dziewczyna” była „doskonałym utworem na festiwal Eurowizji”, według innych utwór nie ma żadnych szans na sukces.

  Sceniczna prezentacja utworu była pozytywnie oceniana przez dziennikarzy oglądających próby sceniczne oraz entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność obecną na próbach.

  Po Eurowizji[ | edytuj kod]

  Po półfinale konkursu dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska skomentowała półfinałowy występ zespołu słowami: Niepotrzebnie postawiliśmy na ludyczność. Głosowanie pokazało, że europejska publiczność lubi nie tylko lekką muzykę. Prawdopodobnie zjadła ich trema. Iwan Komarenko nie rozwinął się na scenie i słabo zaśpiewał. Media określały występ jako „słaby”.

  Europa Wschodnia to region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  W czerwcu 2012 roku sceniczna prezentacja piosenki znalazła się w rankingu dwudziestu najciekawszych występów eurowizyjnych ostatnich lat zorganizowanym przez chorwacki portal Eurosong.hr. Umieszczenie występu w zestawieniu tłumaczono słowami: Wielu twierdzi, że utwór powinien być lepszy. Na poziomie prezentacji scenicznej zrobiono wszystko, co się da. Ciekawy, wesoły, energiczny i euforyczny występ. Zgodnie z rytmem refrenu, sama atmosfera robi się „silniejsza”, a Cyganki w kolorowych sukniach przez cały występ uświadamiają nam – cieszcie się, kochajcie i weselcie!.

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.M jak miłość – polska opera mydlana w reżyserii Ryszarda Zatorskiego, Natalii Korynckiej-Gruz, Macieja Dejczera, Piotra Wereśniaka, Waldemara Szarka, Rolanda Rowińskiego i Mariusza Malca produkowana przez firmę MTL Maxfilm, emitowana w TVP 2 (od 4 listopada 2000), TVP Polonia z napisami w języku angielskim i TVP Seriale. Premierowe odcinki są emitowane od września do czerwca w poniedziałki i wtorki o 20.40.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ivan & Delfin - Czarna dziewczyna. [dostęp 2013-02-08].
  2. Eurovision Song Contest 2005 Semi-Final. [dostęp 2013-02-08].
  3. Ivan i Delfin wystąpi w Konkursie Eurowizji. [dostęp 2013-02-08].
  4. Czarna dziewczyna. [dostęp 2013-02-08].
  5. Ivan i Delfin z „M jak miłość” na Eurowizję. [dostęp 2013-02-08].
  6. Ivan & Delfin video clip available. [dostęp 2013-02-08].
  7. Stratosfera – „Czarna dziewczyna”. [dostęp 2013-02-08].
  8. Ivan i Delfin na Eurowizję do Kijowa. [dostęp 2013-02-08].
  9. Poland: Ivan & Delfin to Kiev with Czarna dziewczyna. [dostęp 2013-02-08].
  10. Eurowizja: Ivan i Delfin w barwach Polski!. [dostęp 2013-02-08].
  11. Ivan i Delfin na Eurowizji – kolejność występów. [dostęp 2013-02-08].
  12. Ivan i Delfin: Ostatni pierwszymi?. [dostęp 2013-02-08].
  13. Eurowizja: Polacy odpadli. [dostęp 2013-02-08].
  14. Ivan i Delfin walczą o finał!. [dostęp 2013-02-08].
  15. Ivan i Delfin: Mała szansa?. [dostęp 2013-02-08].
  16. Eurowizja: Dlaczego Ivan i Delfin?. [dostęp 2013-02-08].
  17. Benny Royston: First semifinal dress rehearsal review (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-18. [dostęp 2016-10-09].
  18. Sietse Bakker: Heat-o-meter becomes delayed-o-meter (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-19. [dostęp 2016-10-09].
  19. Eurowizja: Finał bez Polaków!. [dostęp 2013-02-08].
  20. Eurowizja bez Polaków. [dostęp 2013-02-08].
  21. Ivan i Delfin odpadli z Eurowizji po „słabym występie” (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-05-20. [dostęp 2015-09-27].
  22. TOP 20 naših najdražih i najefektnijih nastupa (2004.-2012.) – Prvi dio. [dostęp 2013-02-08].
  23. Czarna dziewczyna wciąż lubiana. [dostęp 2013-02-08].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Czarne oczy – pierwszy album zespołu Ivan i Delfin, który wydany został 3 lutego 2005 roku. Płyta została wydana przez Impresariat. Reedycja została wydana 7 kwietnia 2005 roku przez Magic Records pod nazwą Czarne oczy - złota edycja.Maria Anna Szabłowska-Szabel (ur. 26 września 1946 w Warszawie) – polska dziennikarka muzyczna, filolog orientalny, arabistka.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Codzienna Gazeta Muzyczna - internetowy serwis informacyjny powstały w roku 2000, prezentujący wiadomości muzyczne z kraju i zagranicy.
  OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.
  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.
  World music (z ang. muzyka świata) – szerokie pojęcie obejmujące swym zakresem głównie muzykę etniczną, bądź muzykę nią inspirowaną, ale również muzykę zbliżoną stylistycznie do popularnej muzyki rozrywkowej, tworzoną w krajach egzotycznych.
  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Mandolina – strunowy instrument muzyczny z rodziny chordofonów szarpanych posiadający cztery pary strun strojonych w kwintach. Skala mandoliny (zakres dźwięków muzycznych) wynosi od g do fis³.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.