• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czarna Orawa

  Przeczytaj także...
  Orawa (słow. Orava, węg. Árva) – rzeka w północnej Słowacji, w dorzeczu Dunaju. Długość – 60,3 km, powierzchnia dorzecza – 1.991,8 km², średni przepływ u ujścia – 34,4 m³/s.Jabłonka (węg., słow. Jablonka) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Jabłonka. Miejscowość jest siedzibą gminy Jabłonka.
  Bukowiński Wierch (940 m) – szczyt w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim. Jest to drugi co do wysokości szczyt tego pasma. Wznosi się nad miejscowościami Bukowina-Osiedle, Harkabuz i Podszkle. Porośnięty jest lasem, ale część dolnych stoków jest bezleśna, zajęta przez pola uprawne tych miejscowości. W lesie liczne polany. Od strony wschodniej pola uprawne miejscowości Bukowina-Osiedle podchodzą aż na rozległy i płaski szczyt Bukowińskiego Wierchu, który również jest bezleśny. Znajduje się na nim maszt przekaźnika telekomunikacyjnego, dzieki któremu szczyt ten jest rozpoznawalny z daleka. Dzięki swojej bezleśności szczyt Bukowińskiego Wierchu jest dobrym punktem widokowym. Widokowa jest również przełęcz między Bukowińskim Wierchem a Żeleźnicą. Prowadzi nią asfaltowa droga.

  Czarna Orawarzeka w południowej Polsce. Jej źródła znajdują się na stokach Bukowińskiego Wierchu i Żeleźnicy. Rzeka przepływa przez Beskid Orawsko-Podhalański, Kotlinę Orawsko-Nowotarską i na samej granicy polsko-słowackiej uchodzi do sztucznego zbiornika wodnego – Jeziora Orawskiego. Górny bieg potoku (do ujścia Bukowińskiego Strumyka) nosi nazwę Orawka. Głównymi dopływami są: Bębeński Potok (uchodzi jeszcze do Orawki), Bukowiński Strumyk, Jasiowski Potok, Jędraszcz (uchodzi do Orawki), Piekielnik, Pietrzakowski Potok, Psi Potok, Psiarnia, Syhlec, Wisielec, Zubrzyca.

  Podwilk (słow. Podvlk) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Jabłonka. W latach 1920-1925 siedziby zbiorowej gminy Podwilk. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.Żeleźnica – zalesiony szczyt w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim niedaleko Podszkla i Harkabuza. Z jego okolic rozciąga się panorama na Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Podhale i Tatry.

  Czarna Orawa należy do zlewiska Morza Czarnego. Do czasu powstania Jeziora Orawskiego końcowe 19 km dolnego biegu rzeki znajdowało się na terytorium Słowacji. Koło wsi Uście (obecnie słow. Ústie nad Priehradou) w okolicach Trzciany Czarna Orawa łączyła się z Białą Orawą, tworząc rzekę Orawę. Obecnie, po skróceniu biegu o tereny zalewowe zbiornika, rzeka w całości znajduje się w granicach Polski.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Bukowiński Strumyk – potok, dopływ Orawki, która jest górnym biegiem rzeki Czarna Orawa. Na niektórych mapach opisywany jest jako Bukowski Potok lub Bukowski Strumyk. Ma źródła na wysokości około 880 m na południowych stokach Bukowińskiego Wierchu. Przepływa przez miejscowości Podszkle i Podwilk. W tej ostatniej miejscowości uchodzi do Czarnej Orawy jako jej lewy dopływ. Następuje to na wysokości ok. 660 m w miejscu o współrzędnych 49°32′42″N 19°44′26″E/49,545000 19,740556.

  Nad Czarną Orawą leżą orawskie wsie: Bukowina-Osiedle, Harkabuz, Podsarnie, Podwilk, Orawka i Jabłonka.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Polski
 • Przypisy

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2014-04-01].
  2. Wykaz wód płynących Polski. [dostęp 2014-09-04].
  3. Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jezioro Orawskie (słow. Vodná nádrž Orava) – zbiornik zaporowy u zbiegu Czarnej i Białej Orawy. Znajduje się w geograficznym regionie Kotlina Orawska i w historycznym regionie Orawa w północnej Słowacji. Największy powierzchniowo i drugi co do objętości sztuczny zbiornik wodny Słowacji. Kilka kilometrów na południe towarzyszy mu mały zbiornik wyrównawczy Tvrdošin.
  Beskid Orawsko-Podhalański lub Pasmo Orawsko-Podhalańskie, (513.514) – pasmo górskie wchodzące w skład Beskidu Żywieckiego. Od wschodu graniczy z Kotliną Rabczańską i Gorcami, od zachodu z Działami Orawskimi, od północny z Pasmem Babiogórskim, od południa z Kotliną Orawsko-Nowotarską. Najwyższym wzniesieniem jest Kiełek (961 m).
  Bukowina-Osiedle – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna.
  Biała Orawa – rzeka w Beskidach Zachodnich na Słowacji, jeden z dwóch głównych toków wodnych tworzących Orawę. Długość rzeki wynosi 39,5 km, średni przepływ 6,7 m³/s.
  Jędraszcz – potok, dopływ Orawki, która jest górnym biegiem rzeki Czarna Orawa. Na niektórych mapach opisywany jest jako Jędroszcz lub Jędrosz. Ma źródła na wysokości około 910 m na południowo-zachodnich stokach Bukowińskiego Wierchu, zasilany jest także niewielkimi ciekami spływającymi spod Wielkiego Działu. Cały jego bieg znajduje się w obrębie miejscowości Harkabuz. W tej też miejscowości uchodzi do Orawki jako jej lewy dopływ. Następuje to na przysiółku Oleksiakówka, na wysokości ok. 735 m w miejscu o współrzędnych 49°32′49″N 19°48′49″E/49,546944 19,813611.
  Podsarnie – wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
  Kotlina Orawsko-Nowotarska (514.11) – północna, najniższa część Obniżenia Orawsko-Podhalańskiego, między Beskidami Zachodnimi na północy a Pogórzem Spisko-Gubałowskim na południu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.