• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czarna Elstera

  Przeczytaj także...
  Bad Liebenwerda (dlnłuż. Rukow) - miasto uzdrowiskowe we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Elbe-Elster, nad rzeką Czarną Elsterą.Bischofswerda (pol. Biskupice, górnołuż. Biskopicy) - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie powiecie Budziszyn na Górnych Łużycach nad rzeką Wesenitz (górnołuż. Wjazońca), położone ok. 33 km na wschód od Drezna i ok. 18 km na zachód od Budziszyna. Siedziba wspólnoty administracyjnej Bischofswerda. W 2009 r. miało 12 235 mieszkańców.
  Pogórze Zachodniosudeckie (332.2) – wprowadzona przez Jerzego Kondrackiego jednostka w podziale Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.

  Czarna Elstera (niem. Schwarze Elster, dolnołuż. Carny Halšter, górnołuż. Čorny Halštrow, czes. Černý Halštrov) – rzeka we wschodnich Niemczech, prawy dopływ Łaby o długości 188 km.

  Rzeka wypływa ze źródeł na Pogórzu Zachodniosudeckim, między miejscowościami Elstra i Bischofswerda, na wschód od Drezna, płynie przez Niziny Sasko-Łużyckie, a do Łaby uchodzi koło miejscowości Elstra, na wschód od Wittenbergi.

  Ważniejsze miejscowości nad Czarną Elsterą: Kamenz (Kamieniec), Wórjejce (Hoyerswerda), Senftenberg, Łuchow (Lauchhammer), Wikow (Elsterwerda), Bad Liebenwerda, Falkenberg, Jessen.

  Język dolnołużycki (dolnoserbska rěc, dolnoserbšćina) – jeden z dwóch języków łużyckich, którym posługują się Dolnołużyczanie na niewielkim obszarze wokół Chociebuża we wschodniej części Niemiec.Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).

  Zobacz też[]

 • Rzeki Europy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.
  Łaba (czes. Labe, niem. Elbe) – rzeka w Czechach i Niemczech o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²).
  Niziny Sasko-Łużyckie (317) - podprowincja fizycznogeograficzna na pograniczu południowo-zachodniej Polsce i wschodnich Niemiec, stanowiąca południową część Niżu Środkowoeuropejskiego. W regionie dominują piaszczyste stożki napływowe sudeckich rzek: Nysy Łużyckiej, Bobru i Kwisy. Przeważają tu bory sosnowe. Bogate złoża miedzi (LGOM) na obszarze monokliny przedsudeckiej.
  Język górnołużycki – jeden z dwóch języków łużyckich, którym posługują się Serbołużyczanie na niewielkim obszarze wokół Budziszyna we wschodniej części Niemiec.
  Elstra (górnołuż. Halštrow) - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Budziszyn. Leży nad rzeką Czarna Elstera, ok. 6 km na południowy wschód od Kamenz i ok. 34 km na północny wschód od Drezna.
  Elsterwerda (dlnłuż. Wikow) - miasto w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Elbe-Elster, nad rzeką Czarną Elsterą.
  Senftenberg (dolnołuż. Zły Komorow, pol. hist. Komorów Zły) - miasto we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Brandenburgia, siedziba powiatu Oberspreewald-Lausitz na terenie Łużyc Dolnych, nad rzeką Czarną Elsterą, Miasto liczy 27 029 mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 126,94 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.