• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czarna Białostocka - gmina

  Przeczytaj także...
  Horodnianka – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.Powiat białostocki - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Białystok. Powiat białostocki zajmuje obszar 2 984,64 km², co czyni go największym powiatem w Polsce.
  Złotoria – kolonia śródleśna w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.

  Czarna Białostocka (do 1954 gmina Czarna Wieś) – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie białostockim.

  Siedziba gminy to Czarna Białostocka.

  Według danych z 30 czerwca 2012 gminę zamieszkiwały 11 842 osoby.

  Wólka Ratowiecka – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.Klimki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka. Rok założenia wsi 1702 (wieś nazywała się dawniej Podklimki). Wieś jest usytuowana w bardzo pięknym miejscu, przy samej Puszczy Knyszyńskiej. Obok wsi przepływa rzeka Czepielówka, która wypływa z zalewu w Czarnej Białostockiej.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Czarna Białostocka ma obszar 206,54 km², w tym:

 • użytki rolne: 19%
 • użytki leśne: 74%
 • Gmina stanowi 6,92% powierzchni powiatu.

  Gmina Supraśl – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.Ruda Rzeczka – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2012:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Czarna Białostocka w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Czarna Bialostocka.png

  Ochrona przyrody[]

  Rezerwaty przyrody:

 • Budzisk
 • Jesionowe Góry
 • Karczmisko
 • Taboły
 • Krzemianka
 • Miejscowości[]

  Sołeckie[]

  Brzozówka Koronna, Brzozówka Ziemiańska, Czarna Wieś Kościelna, Jezierzysk, Karczmisko, Klimki, Kosmaty Borek, Łapczyn, Machnacz, Niemczyn, Ogóły, Oleszkowo, Ruda Rzeczka, Wólka Ratowiecka, Zamczysk, Zdroje, Złota Wieś

  Podbrzozówka – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.Brzozówka Ziemiańska – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.

  Niesołeckie[]

  Brzozówka Strzelecka, Budzisk, Buksztel-Gajówka, Burczak, Chmielnik, Czumażówka, Dworzysk, Horodnianka, Hutki, Jesienicha, Krzyżyk, Lacka Buda, Łazarz, Niemczyn (leśniczówka), Osierodek, Ośrodek, Podbrzozówka, Podratowiec, Podzamczysk, Ponure, Przewalanka, Ratowiec, Rogoziński Most, Rudnia, Straż, Wilcza Jama, Złotoria.

  Budzisk – mała osada śródleśna w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Sąsiednie gminy[]

  Dobrzyniewo Duże, Janów, Jasionówka, Knyszyn, Korycin, Sokółka, Supraśl, Wasilków

  Zobacz też[]

 • gmina Czarna Wieś (powiat białostocki) (do 1954)
 • gmina Czarna Wieś (powiat sokólski) (do 1927)
 • Przypisy

  1. GUS-Główny Urząd Statystyczny (pol.). stat.gov.pl. [dostęp 2013-01-08].
  2. GUS-Główny Urząd Statystyczny (pol.). stat.gov.pl. [dostęp 2013-01-13].
  3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  4. GUS-Główny Urząd Statystyczny (pol.). stat.gov.pl. [dostęp 2013-01-13].
  5. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Czarna_Bialostocka, w oparciu o dane GUS.
  Wilcza Jama – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.Krzyżyk – kolonia w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rezerwat przyrody Krzemianka - rezerwat przyrody położony na terenie gminy Czarna Białostocka oraz gminy Dobrzyniewo Duże w województwie podlaskim.
  Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.
  Lacka Buda – kolonia w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.
  Ponure – kolonia w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.
  Przewalanka – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka przy drodze krajowej nr 8.
  Ratowiec – kolonia w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.
  Łazarz – osada śródleśna w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.