• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czaplinek - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Cichorzecze (niem. Klöbenstein) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 osada liczyła 18 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Żelisławie.Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.

  Czaplinekgmina miejsko-wiejska we wschodniej części województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim. Siedzibą gminy jest miasto Czaplinek.

  Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 11 974 mieszkańców.

  Miejsce w województwie (na 114 gmin):
  powierzchnia 8., ludność 32.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Gmina znajduje się we wschodniej części województwie zachodniopomorskim, we wschodniej części powiatu drawskiego. Gmina leży na pojezierzach: Drawskim i Szczecineckim oraz Równinie Wałeckiej. Tereny leśne zajmują 40% powierzchni gminy, a użytki rolne 40%.

  Okręg wyborczy nr 13 – okręg wyborczy w polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego, obejmujący swym zasięgiem tereny województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Siedzibą okręgowej komisji wyborczej jest Gorzów Wielkopolski.Autobus szynowy (potocznie szynobus) – lekki wagon silnikowy lub zespół trakcyjny o napędzie spalinowym, służący do obsługi ruchu pasażerskiego na liniach o niewielkich potokach podróżnych. W porównaniu z tradycyjnym pociągiem (lokomotywa + 1-2 wagony) o podobnej pojemności charakteryzuje się większymi przyspieszeniami, mniejszym zużyciem paliwa i większymi prędkościami osiąganymi na tych samych – zwykle drugorzędnych – szlakach. Szynobus jest zwykle pojazdem dwuosiowym o masie ok. 20 ton, z ok. 40-50 miejscami siedzącymi. Dla zwiększenia pojemności pociągu szynobusy można łączyć ze sobą. W przypadku wyposażenia w odpowiednio mocny zespół napędowy i odpowiednie sprzęgi (mechaniczny, hamulcowy, elektryczny), szynobus może ciągnąć zwykłe lub odpowiednio dostosowane do niego konstrukcyjnie (np. wyposażone w kabinę maszynisty) wagony doczepne. Sporadycznie budowane są także zespoły trakcyjne o konstrukcji typowej dla szynobusu, złożone z dwóch lub trzech wagonów (zwykle 1-2 wagony napędzane i 1 doczepny, w kabiny maszynisty wyposażone są wówczas tylko końcowe wagony).

  Gmina stanowi 20,7% powierzchni powiatu.

  Sąsiednie gminy:

 • Wierzchowo i Złocieniec (powiat drawski)
 • Barwice i Borne Sulinowo (powiat szczecinecki)
 • Połczyn-Zdrój (powiat świdwiński)
 • Wałcz (powiat wałecki)
 • Jastrowie (powiat złotowski) w województwie wielkopolskim
 • Do 31 grudnia 1998 r. wchodziła w skład województwa koszalińskiego.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 11 974 mieszkańców, co stanowiło 20,7% ludności powiatu. Gęstość zaludnienia wynosi 32,8 osoby na km².

  Okręg wyborczy nr 40 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Koszalin oraz powiatów: białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego (województwo zachodniopomorskie). W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 8 posłów w systemie proporcjonalnym.Żelisławie (niem. Ravensberg) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 75 mieszkańców.

  Dane z 31 grudnia 2016 r.:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Czaplinek w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Czaplinek.png

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jastrowie (niem. Jastrow) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie złotowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jastrowie. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. pilskiego.
  Droga wojewódzka nr 163 – droga wojewódzka w północnej części Polski w Zachodniopomorskiem; prowadzi przez wschodnią część województwa. Droga łączy Kołobrzeg z Wałczem. Przebiega ok. 130 km przez powiaty: kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, drawski oraz wałecki. Droga klasy GP podlega pod Rejon Dróg Wojewódzkich Białogard oraz RDW Drawsko Pomorskie.
  Pławno – (niem. Plagow) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 115 mieszkańców.
  Wrześnica (niem. Alt Wilhelmshof) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 osada liczyła 26 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Żelisławie.
  Stare Gonne (niem. Westgönne) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 35 mieszkańców. Najbardziej na północ położona miejscowość gminy.
  Broczyno (niem. Brotzen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 471 mieszkańców i jest największą wsią gminy.
  Buszcze (niem. Buschhof) – nieistniejąca osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.885 sek.