• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cytadela we Lwowie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Cytadela we Lwowiecytadela wzniesiona przez austriackie władze zaborcze w latach 1852–1854 według projektu K. Ressiga i A. Wondraschki w południowej części Lwowa, w obrębie ówczesnych ulic: Pełczyńskiej i Mochnackiego.

  Cytadela miała być pierwszym elementem systemu fortyfikacji otaczających całe miasto.

  Zabór austriacki – ziemie dawnej Rzeczypospolitej zajęte w wyniku rozbiorów przez monarchię Habsburgów, potocznie określaną jako Austrię.Cesarstwo Austrii niem. Kaisertum Österreich (dawniej pisane Kaiserthum Oesterreich) – państwo powstałe w 1804 w reakcji na proklamowanie przez Napoleona I Cesarstwa Francuskiego.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Opis
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ryzalit – występ z lica w elewacji budynku w jego części środkowej, bocznej lub narożnej, prowadzony od fundamentów po dach, stanowiący jego organiczną część.
  Cytadela – w starszych fortyfikacjach samodzielna, dominująca nad miastem lub prowincją twierdza. Na terytorium własnym zadaniem cytadeli była ochrona mieszkańców w przypadku najazdu wroga. Na terytoriach podbitych cytadele budowano w celu utrzymania w posłuszeństwie mieszkańców (taką rolę miała np. cytadela Aleksandrowska w Warszawie).
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Józef Bartłomiej Zimorowic, nazwisko właściwe: Ozimek, inna forma nazwiska: Zimorowicz, allonim: Szymon Zimorowic, krypt.: B. Zmrcz, Barth. Zmrwcz Leop. (ur. 20 sierpnia 1597 we Lwowie, zm. 14 października 1677 tamże) – pisarz i poeta polski okresu baroku, tworzący po łacinie, kronikarz i kilkakrotnie burmistrz Lwowa - miasta, z którym związał się na całe życie.
  Stanisław Wronowski z Wronowa herbu Topór (ur. 1733, zm. 3 grudnia 1839 we Lwowie), mecenas sztuki, kolekcjoner, radca stanu, właściciel Cytadeli we Lwowie. Z zawodu prawnik, radca Trybunału we Lwowie, członek Stanów Galicyjskich. Zakupił Cytadelę we Lwowie w 1791 roku. Od 1799 w dworku Stanisława Wronowskiego we Lwowie, odbywały się przedstawienia teatralne. Do swego domu zapraszał aktorów: m.in. Jana Nepomucena Kamińskiego. Zgromadził ponad 30 tys. księgozbiór, następnie przekazał zbiór książek do Ossolineum w 1837 roku. Zmarł w wieku 106 lat. Po śmierci Wronowskiego majątkiem zarządzała córka Józefa, która wyszła za mąż za hr. Fabiana Humieckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.