• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cyryk i Julita

  Przeczytaj także...
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Konya (gr. Ἰκόνιον Ikónion, łac. Iconium, dawniej także osm.-tur. قونیه, Koniah, Konieh, Qunia) – miasto w południowej Turcji, na Wyżynie Anatolijskiej, u północnego podnóża Taurusu, stolica prowincji Konya. Około 1 412 343 mieszkańców (w 2007). Podobnie jak Kayseri (Cezarea Pontyjska), Konya (Ikonion) jest starym miastem rzymskim i bizantyńskim. Konya – dawna stolica Sułtanatu Seldżuków zapełniona jest interesującymi dziełami wczesnej sztuki tureckiej i islamskiej. Najważniejszy punkt zwiedzania to Muzeum Mevlany, zlokalizowane koło meczetu zbudowanego przez wielkiego Sinan za panowania Sułtana Selima II w XVI w. Budynek ten zamieszkiwał niegdyś Mevlana – Rumi, założyciel Zakonu Tańczących Derwiszy. Co roku od 10 do 12 grudnia odbywają się w Konyi uroczystości ku czci Rumiego. Centrum miasta zajmuje Alaettin Tepesi – wzgórze z seldżuckimi budowlami. Konya jest jednym z najreligijniejszych i konserwatywnych miast w Turcji.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Cyryk i Julita (zm. ok. 305 w Tarsie) – męczennicy chrześcijańscy, święci katoliccy i prawosławni. Cyryk (również Kwiryk, Cyr, Cyriak) był synem Julity.

  Święci Cyryk i Julita oraz historia ich życia na XVII-wiecznej ikonie.

  Życie[ | edytuj kod]

  Julita ze swoim trzyletnim synem Cyrykiem i dwoma służącymi uciekli przed prześladowaniami z Ikonium do Tarsu. Jednak tam zostali zidentyfikowani jako chrześcijanie. W związku z wyznawaną wiarą, Julitę poddano torturom, a w tym czasie Cyryka na kolanach trzymał gubernator Tarsu. Dziecko podrapało twarz gubernatora oraz wyznało wiarę chrześcijańską, co tak rozgniewało gubernatora, że rzucił Cyrykiem o schody, powodując jego śmierć. Następnie Julita została ścięta. Ciała Julity i Cyryka wyrzucono poza miasto, na stertę ciał należących do przestępców. Jednak w tajemnicy dwie służące odnalazły ich zwłoki i pochowały na pobliskim polu.

  Tarsus (gr. Tarsos, łac. Tarsus) – miasto w południowej Turcji, w Cylicji, nad rzeką Kydnos, w prowincji (il) Içel, 245 671 mieszkańców (2012). W starożytności i średniowieczu Tars.Toponim (z gr. topos - miejsce, okolica i onymos - imię) – w ogólnym znaczeniu nazwa miejscowa; toponimami zajmuje się dział językoznawstwa zwany toponomastyką. Analiza toponimów może dostarczyć informacji na temat rozwoju danego języka, bądź historii jakiegoś obszaru geograficznego.

  Kult[ | edytuj kod]

  Wspomnienie liturgiczne świętych Cyryka i Julity w Kościele katolickim obchodzone jest 16 czerwca. Kościoły wschodnie wspominają męczenników 15 lipca, tj. 28 lipca według kalendarza gregoriańskiego.

  W ikonografii święci Cyryk i Julita często przedstawiani są razem podczas męczeństwa. Cyryk przedstawiany jest jako małe dziecko rzucone na ziemię.

  Istnieją miejsca nazwane na cześć Cyryka w Europie i na Bliskim Wschodzie – Cyryk to Saint-Cyr występujący w wielu francuskich toponimach. Kult tych świętych był silny we Francji po tym, jak św.Amator biskup Auxerre, sprowadził ich relikwie z Antiochii w IV wieku.

  Męczennik chrześcijański (z gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek”) – osoba, która oddała swoje życie za wiarę. Do zaistnienia męczeństwa za Jezusa Chrystusa konieczny jest prześladowca, który zadaje śmierć ze względu na nienawiść do wiary. Prześladowca działa bezpośrednio sam lub zleca tę czynność innej osobie.Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Św. Cyryk z Iconium. [dostęp 2019-03-23].
  2. Martyr Julita (Ulita) of Tarsus (ang.). Orthodox Church in America. [dostęp 2019-03-23].
  3. Męcz. Julita. cerkiew.pl. [dostęp 2019-03-23].
  4. J.P. Kirsch: Sts. Quiricus and Julitta (ang.). The Catholic Encyclopedia. New Adven. [dostęp 2019-03-23].
  5. podwójne datowanie

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Św. Julita z Iconium. [dostęp 2019-03-23].
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • męczennicy wczesnochrześcijańscy
 • wstawiennictwo świętych
 • Kalendarz gregoriański – kalendarz słoneczny wprowadzony w 1582 przez papieża Grzegorza XIII bullą Inter gravissimas; kalendarz juliański zreformowany przez Luigiego Lilio; w Polsce stosowany od roku wprowadzenia.Święci Kościoła prawosławnego ogłaszani są przez Święty Sobór Biskupów lokalnego Kościoła (w Polsce – Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego) poprzez kanonizację, a następnie decyzją władz pozostałych Kościołów lokalnych włączani są do grona świętych, czczonych w tychże Kościołach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kościoły wschodnie – zbiorcza nazwa Kościołów chrześcijańskich mających swoje korzenie na terenach starożytnych patriarchatów: Konstantynopola, Aleksandrii, Antiochii i Jerozolimy. Właściwe Kościoły wschodnie zwane ortodoksyjnymi dzielą się na trzy grupy powstałe na skutek różnych interpretacji dogmatów chrystologicznych.
  Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.
  Święty – stosowane przez chrześcijan określenie osoby w sposób wybitny realizującej określone, specyficzne dla nich wartości. Święci pełnią funkcję wzorca osobowego i są otaczane kultem.
  Męczennicy chrześcijańscy – święci i błogosławieni Kościoła katolickiego i prawosławnego, którzy ponieśli męczeńską śmierć ze względu na bycie chrześcijanami. Wykaz zawiera informacje o męczennikach zabitych do podziału chrześcijaństwa w 1054 roku. Dokładna ich liczba nie jest znana, dlatego poniższa lista jest niepełna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.696 sek.