• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cyryk

  Przeczytaj także...
  Saint-Cyr-de-Salerne – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Eure. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Cyryka.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Język perski, nowoperski (per. فارسی fārsī) – język z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 50 mln mówiących, zamieszkujących głównie Iran (40 mln), Afganistan (7 mln) i Irak (200 tys.). Jest on jednocześnie lingua franca dla blisko 80 mln mieszkańców Środkowego Wschodu.

  Cyryk, (łac.) Cyriccus, (gr.) Kýrikos — imię męskie pochodzenia łacińsko-perskiego, pierwotnie stanowiące zdrobnienie imienia Cyrus. Patronem tego imienia jest św. Cyryk z Antiochii, wspominany razem ze św. Julitą i 404 innymi świętymi".

  Cyryk imieniny obchodzi 16 czerwca.

  Zapoznaj się również z:

  Saint-Cyr-du-Gault – miejscowość i gmina we Francji, w Regionie Centralnym, w departamencie Loir-et-Cher. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Cyryka.Antiochia – nazwa miasta utworzona od męskiego imienia Antioch (gr. Antiochos), występującego licznie w dynastii Seleucydów. Władcy ci na terenie swojego państwa często zakładali miasta, nazywane, na cześć fundatora lub jego przodka, „Antiochia” albo „Seleucja”. W okresie hellenistycznym i później rzymskim istniało wiele miast o nazwie „Antiochia” rozlokowanych na terenie Azji.
 • Saint-Cirgues — 2 miejscowości we Francji
 • Saint-Cirice
 • Saint-Cricq
 • Saint-Cyr-de-Salerne
 • Saint-Cyr-du-Gault
 • Saint-Cyr-Montmalin
 • Saint-Cirq-Madelon
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. H.Fros, F. Sowa Księga imion i świętych t. 1, Kraków 1996, ​ISBN 83-7097-271-3
  2. Longnon A., Les noms de lieu de la France; leur origine, leur signification, leurs transformations, Paryż 1973, ​ISBN 0-8337-2142-9
  Saint-Cyr-Montmalin – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Franche-Comté, w departamencie Jura. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Cyryka.Cyrus - imię męskie pochodzenia perskiego. Wywodzi się od słowa znaczącego "pasterz". Kościół katolicki notuje dwóch świętych o tym imieniu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Saint-Cirq-Madelon – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Lot. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Cyryka.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Saint-Cricq – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Gers. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Cyryka.
  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Saint-Cirice – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Tarn i Garonna. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Cyryka.
  Julita — imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, pierwotnie stanowiące zdrobnienie imienia Julia. Julita jest odpowiednikiem zagranicznych imion Julietta i Juliette.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.633 sek.