• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cyrus Smith

  Przeczytaj także...
  Herodot z Halikarnasu (starogr. Ἡρόδοτος ὁ Ἁλικαρνασσεύς, Herodotos ho Halikarnasseus) (ur. ok. 484 p.n.e. w Halikarnasie, obecnie Bodrum w Turcji, zm. ok. 426 p.n.e. w Turioj lub Atenach) – historyk grecki, zwany Ojcem historii, czasem także Ojcem geografii. Jedynym zachowanym jego dziełem jest 9-księgowa relacja z wojen perskich, opisująca także geografię i historię Hellady, Persji i Egiptu oraz okolicznych krain, zatytułowana Dzieje (Ἱστορίαι Historiai, łac. Historiae). Jego relacje nie były zawsze dokładne, ale − w odróżnieniu od wielu innych historyków, aż po czasy dzisiejsze − zawsze opatrzone klauzulą "zgodnie z tym, czego się dowiedziałem" (Dzieje, I, 2) i "Ja zaś muszę podać, co się opowiada, ale bynajmniej nie jestem zobowiązany w to wierzyć i te słowa mają się odnosić do całych mych Dziejów." (VII, 152).Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW) – polskie wydawnictwo założone w 1946 w Warszawie; od 2005 dyrektorem wydawnictwa jest Rafał Skąpski.
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Nieprzytomny inżynier, na początku pobytu na wyspie, po odnalezieniu go przez towarzyszy ucieczki balonem (rysunek D. Férata)

  Cyrus Smith – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów powieści Tajemnicza wyspa autorstwa Juliusza Verne’a.

  W niektórych tłumaczeniach powieści na język angielski użyto nazwiska Harding zamiast oryginalnego Smith.

  Charakterystyka postaci[ | edytuj kod]

  Smith jest amerykańskim inżynierem biorącym udział w wojnie secesyjnej po stronie Unii, który zajmuje się kierownictwem kolei w sztabie generała Granta.

  Babilon (sum. ká.dingir.ra /"brama boga"/; akad. Bāb-ilim /"brama boga"/ lub Bāb-ilāni /"brama bogów"/; gr. Βαβυλών Babylōn; bibl. בָּבֶל Bābel; arab. بابل Bābil) – starożytne miasto położone w Mezopotamii, nad Eufratem, dawna stolica Babilonii; obecnie stanowisko archeologiczne Atlal Babil w Iraku.Cyrus II Wielki, zwany także Starszym (ok. 590-529 p.n.e.) – król Persji z dynastii Achemenidów, syn króla Anszanu Kambyzesa I i medyjskiej księżniczki Mandane. Zjednoczył w ramach swojego imperium wiele ówczesnych państw i narodów. Znany nie tylko z wielkich osiągnięć wojennych, lecz także z tolerancji i sprawiedliwości. W ciągu niespełna 25 lat swojego panowania Cyrus podbił większość krajów Bliskiego Wschodu z wyjątkiem Egiptu oraz plemion Wyżyny Irańskiej.

  Podczas jednej z bitew zostaje ranny i pojmany przez nieprzyjacielski oddział Konfederacji. Kiedy nadarza się okazja, Smith wraz z grupką innych jeńców (towarzyszą mu dziennikarz Gedeon Spilett, wierny służący Nab, marynarz Pencroff, młody chłopiec Harbert oraz pies inżyniera – Top) ucieka balonem z Richmondu zajmowanego jeszcze przez Konfederatów.

  Jezus Chrystus (ur. ok. 8–4 p.n.e., zm. 30 lub 33 w Jerozolimie) – centralna postać religii chrześcijańskiej, założyciel Kościoła. W chrześcijaństwie uznawany za Boga i człowieka, współistotnego Bogu Ojcu.Ulysses Simpson Grant (ur. 27 kwietnia 1822 w Point Pleasant (hrabstwo Clermont), zm. 23 lipca 1885 w Mount McGregor (hrabstwo Saratoga)) – amerykański generał, osiemnasty prezydent USA (1869-1877).

  Po rozbiciu się balonu, inżynier, wraz z czterema innymi mężczyznami zostaje uwięziony na bezludnej wyspie na Pacyfiku. Verne kreuje go na przywódcę grupy, który potrafi rozwiązać niemal każdą napotkaną trudność przekształcając niezaludnioną wyspę w ostoję cywilizacji dzięki swej inteligencji.

  Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku (w formie koinè (gr. κοινὴ)), uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg biblijnych.

  Geneza imienia i nazwiska postaci[ | edytuj kod]

  Wybór imion postaci miał dla Juliusza Verne’a duże znaczenie podczas pisania powieści. Nazwisko Cyrusa Smitha sugeruje charakter postaci: smith po angielsku znaczy kowal, a samo imię bohatera – Cyrus, poza tym że pochodzi z perskiego słowa znaczącego pasterz, przywodzi na myśl starożytnego wodza perskiego, zdobywcę Babilonu, Cyrusa opisanego w Biblii i „Dziejach” Herodota.

  Skonfederowane Stany Ameryki (ang. Confederate States of America, CSA) – południowe stany USA, potocznie zwane Konfederacją, próbujące dokonać secesji i biorące udział w wojnie secesyjnej. W latach 1861-1865 stworzyły one własne państwo.Juliusz Gabriel Verne, Jules Gabriel Verne (ur. 8 lutego 1828 w Nantes, zm. 24 marca 1905 w Amiens) – francuski pisarz, dramaturg, działacz społeczny, uważany za jednego z protoplastów fantastyki naukowej (wraz z Hugo Gernsbackem i H. G. Wellsem), kawaler Legii Honorowej (1870).

  Według Gilles’a Carpentiera, badacza twórczości Verne’a, imię Cyrus Smith zostało pomyślane jako quasi-anagram słowa Yesu Christ, czyli Jezus Chrystus. W ten sposób Verne, znany z upodobania do anagramów, miał podkreślić mesjanistyczny charakter swojej postaci. Quasi-anagram ten powstaje przez utworzenie anagramu YMSU CHRIST i obrót litery M o 90 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, co upodabnia ją do litery E. Była to kolejna wskazówka dotycząca roli, jaką powierzył wykreowanej przez siebie postaci autor Tajemniczej wyspy. Liczne nawiązania do biblijnej historii Jezusa Chrystusa znajdują się również w fabule utworu.

  Unia − określenie używane dla amerykańskich stanów, które pozostały w składzie Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA) podczas domowej wojny secesyjnej z lat 1861-1865, w przeciwieństwie do Konfederacji. Stany Unii określane są też jako Północ lub pejoratywnie – Jankesi. Drugą stronę konfliktu było – Południe (Konfederaci).Anagram – nazwa wywodząca się od słów greckich: ana- (nad) oraz grámma (litera), oznacza wyraz, wyrażenie lub całe zdanie powstałe przez przestawienie liter bądź sylab innego wyrazu lub zdania, wykorzystujące wszystkie litery (głoski bądź sylaby) materiału wyjściowego. W czasopismach szaradziarskich pojawiają się zadania polegające na odgadnięciu wykreskowanego anagramu na podstawie wierszowanego komentarza, a także anagramy rysunkowe polegające na ułożeniu hasła z wszystkich liter właściwego określenia rysunku. Formami spokrewnionymi z anagramem są stenoanagram, egzoanagram i endoanagram.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. William Butcher, Jules Verne. The Definitive Biography, Thunder's Mouth Press, New York 2006, ​ISBN 978-1-56025-854-4​ (w języku angielskim)
  2. Andrzej Makowiecki: Słownik postaci literackich. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2000, s. 705–706. ISBN 83-06-02757-4.
  3. Gilles Carpentier: Wyspa pełna tajemnic, tłum. Krzysztof Czubaszek (w:) „Prace Verneologiczne”, zeszyt 4, kwiecień 1999 (pol.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.867 sek.