• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cyrus Młodszy

  Przeczytaj także...
  Sparta (gr. Σπάρτη Spártē, Λακεδαίμων Lakedaímōn, Lacedemon) – starożytne miasto oraz terytorium polis w południowej Grecji, na półwyspie Peloponez, główny ośrodek miejski Lakonii.Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.
  Anatolia (tureckie Anadolu) – kraina, należąca do Turcji, na półwyspie Azja Mniejsza (którego jest synonimem), leżąca między Morzem Czarnym a Zatoką Aleksandretty.

  Cyrus Młodszy (ok. 424-401 p.n.e.) – syn króla perskiego Dariusza II i Parysatis, młodszy brat Artakserksesa II.

  Od 408 p.n.e. satrapa Lidii, Wielkiej Frygii i Kappadocji w Azji Mniejszej. W końcowym okresie wojny peloponeskiej udzielił wszechstronnej pomocy wodzowi spartańskiemu Lizandrowi. Po śmierci Dariusza na tron wbrew oczekiwaniom Parysatis wstępuje Artakserkses, a Cyrus zostaje oskarżony o spisek przeciw bratu. Dzięki staraniom matki zostaje on jednak uwolniony i powraca do zarządzanych wcześniej przez siebie prowincji. Po powrocie Cyrus rozpoczyna przygotowania do wojny przeciw Artakserksesowi. Potajemnie gromadzi wojska (w tym 13 000 greckich najemników) i pod bałamutnym pretekstem wyprawy przeciw Pizydom rusza na Babilon. Do decydującego starcia między Achemenidami dochodzi pod Kunaksą, a bracia spotykają się na polu bitwy staczając ze sobą pojedynek. Podczas walki Artakserkses zostaje ranny, Cyrus zaś ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.

  Artakserkses II Mnemon (gr. Ἀρταξέρξης) – właściwe imię to Arsakes, przyjął monarsze imię Artakserkses. Król perski z dynastii Achemenidów, syn i następca Dariusza II i królowej Parysatis. Panował w latach 404–358 p.n.e.Bitwa pod Kunaksą – starcie zbrojne, które miało miejsce 3 września 401 roku p.n.e. w trakcie bratobójczej wojny między królem perskim Artakserksesem II i jego bratem Cyrusem Młodszym.

  Dzieje wyprawy Cyrusa opisał Ksenofont z Aten.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lidia (gr. Λυδία Lydia) – historyczna kraina w zachodniej Azji Mniejszej leżąca w dorzeczu rzek Kaystros i Hermos, oraz nazwa starożytnego państwa, ze stolicą w Sardes, istniejącego do 546 r. p.n.e.
  Parysatis (zm. ok. 395 p.n.e.) – córka króla Persji Artakserksesa I z dynastii Achemenidów i jego konkubiny Andii z Babilonu; siostra przyrodnia królów Persji: Kserksesa II, Sogdianosa i Dariusza II; żona tego ostatniego.
  Wojny peloponeskie (V w. p.n.e.) – dwa konflikty zbrojne w starożytnej Grecji między Atenami i Spartą, w które zostały wplątane prawie wszystkie greckie polis.
  Ksenofont (Ξενοφῶν, Ksenophon) z Aten (ok. 430 p.n.e. – ok. 355 p.n.e.) – grecki pisarz, historyk, żołnierz.
  Satrapa – namiestnik prowincji (satrapii) w starożytnej Persji. Nominowany przez króla. Początkowo posiadał uprawnienia administracyjne i sądowe, później wojskowe. Sprawował w imieniu Króla Królów całokształt władzy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.