• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cyrus Edwin Dallin

  Przeczytaj także...
  New-York Historical Society (Nowojorskie Towarzystwo Historyczne) – jedna z czołowych instytucji kulturalnych w Stanach Zjednoczonych, obejmująca bibliotekę i muzeum sztuki w Nowym Jorku. Muzeum (The New-York Historical Society Museum) zostało założone w 1804 roku i jest najstarsze w Nowym Jorku, a biblioteka (Patricia D. Klingenstein Library) – jedną z najstarszych i najważniejszych w Stanach Zjednoczonych.Świątynia Salt Lake jest największą i najważniejszą świątynią Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, powstała w latach 1853-1893. Od pierwszych robót przy fundamentach w 1853 roku do zakończenia budowy minęło 40 lat. Świątynia została zbudowana z granitu, który wydobywano z kamieniołomu położonego 32 km od miasta, transportowano go na wozach zaprzężonych w woły. Reprezentuje ona styl neogotycki z niewieloma ozdobami i 6 iglicami. Świątynię zaprojektował Truman O. Angell.
  National Register of Historic Places (NRHP) – oficjalny rejestr zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych zasługujących na ochronę, zatwierdzony ustawą National Historic Preservation Act of 1966. Rejestr ten jest częścią krajowego programu ds. koordynacji i wspierania działań publicznych i prywatnych mających na celu identyfikację, ocenę i ochronę amerykańskich zasobów historycznych i archeologicznych. Nieruchomości wymienione w rejestrze obejmują te budynki, struktury, obiekty, miejsca i dystrykty historyczne, które są ważne dla amerykańskiej historii, architektury, archeologii, inżynierii i kultury. Rejestr NRHP jest zarządzany przez National Park Service, który jest częścią amerykańskiego Departamentu Spraw Wewnętrznych. W rejestrze NRHP jest aktualnie (październik 2012) 85 014 obiektów.
  "Menotomy Indian Hunter" w Arlington Center, Hrabstwo Middlesex (Massachusetts) (1911).

  Cyrus Edwin Dallin (ur. 22 listopada 1861 w Springville, Utah, zm. 14 listopada 1944 w Arlington, Massachusetts) – amerykański rzeźbiarz. Stworzył ponad 260 prac, w tym statuę Paula Revere'a w Bostonie, proroka Moroniego więczącą główną wieżę Świątyni Salt Lake w Salt Lake City, a także Appeal to the Great Spirit w Museum of Fine Arts w Bostonie, będąca prawdopodobnie najbardziej znaną rzeźbą artysty.

  Salt Lake City (dosł. Miasto nad Jeziorem Słonym) – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego.Moroni - według Świętych w Dniach Ostatnich, prorok, który występuje w Księdze Mormona. Ukończył on kronikę (Księgę Mormona) swojego ojca Mormona, a następnie streścił dzieje Jeredów, zwane Księgą Etera. Dodał też swój tekst znany jako Księga Moroniego.

  Cyrus Edwin Dallin był także łucznikiem, brązowym medalistą Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1904 w Saint Louis.

  Domy, w których mieszkał Dallin w Springville i Arlington, znajdują się w oficjalnym rejestrze zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych zasługujących na ochronę - National Register of Historic Places.

  Wybrane prace[]

 • "A Signal of Peace" (1890), Lincoln Park, Chicago, Illinois.
 • "Don Quixote de La Mancha: The Knight of the Windmill" (1898), Springville Museum of Art, Springville, Utah
 • "The Medicine Man" (1899), Fairmount Park, Filadelfia, Pensylwania
 • "Chief Joseph" (1911), New-York Historical Society, Nowy Jork
 • "Menotomy Indian Hunter" (1911), Robbins Park, Arlington, Massachusetts
 • "Robbins Memorial Flagstaff" (1914), Town Hall, Arlington, Massachusetts
 • Przypisy

  1. David Bernard Dearinger: Paintings and Sculpture in the Collection of the National Academy of Design: 1826-1925. Hudson Hills, 2004, s. 143. ISBN 9781555950293.
  2. Cyrus Dallin (ang.). www.databaseolympics.com. [dostęp 2015-01-24].
  Museum of Fine Arts w Bostonie zapoczątkowało swoją działalność 4 lipca 1876. Budynek muzeum na Copley Square mieścił w sobie w tym czasie 5600 dzieł sztuki. Przez następne kilka lat kolekcja powiększała się. W 1909 muzeum zostało przeniesione do swojej obecnej lokalizacji na Huntington Avenue. Dziś jego kolekcja składa się z ok. 450 tysięcy eksponatów z rozmaitych okresów od starożytności do współczesności. Muzeum organizuje również tymczasowe wystawy i realizuje programy edukacyjne.Hrabstwo Middlesex (ang. Middlesex County) – hrabstwo w USA, w północnej części stanu Massachusetts. W roku 2000 zamieszkiwane przez 1 465 396 mieszkańców. W hrabstwie są dwa centra administracyjne (ang. county seat): Cambridge i Lowell.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Igrzyska III Olimpiady zostały rozegrane w amerykańskim mieście Saint Louis. Zostały otwarte 1 lipca, i trwały aż do 23 listopada. Wzięło w nich udział 13 reprezentacji. Patronem igrzysk był Theodore Roosevelt.
  Paul Revere (ur. 1 stycznia 1735 w Bostonie, zm. 10 maja 1818 tamże) – amerykański złotnik i patriota. Pochodził z emigranckiej rodziny hugenotów o tradycjach złotniczych. Jego ojciec zmienił rodowe nazwisko Rivoire, by ułatwić - jak mawiał - jego wymowę prostakom.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.