• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cyril Pedrosa

  Przeczytaj także...
  Dzwonnik z Notre Dame (ang. The Hunchback of Notre Dame) – film animowany powstały w 1996 roku w wytwórni Walta Disneya w reżyserii Gary’ego Trousdale’a i Kirka Wise’a, będący luźną adaptacją powieści Wiktora Hugo Dzwonnik z Notre Dame. Animacja Disneya doczekała się swojej kontynuacji Dzwonnik z Notre Dame II po 6 latach.Herkules – amerykański film animowany z roku 1997 opowiadający historię mitycznego herosa Herkulesa. Na podstawie filmu wyprodukowano serial animowany.
  Trzy cienie (tytuł oryginału francuskiego: Trois Ombres) – powieść graficzna autorstwa francuskiego twórcy komiksów Cyrila Pedrosy, opublikowana po raz pierwszy w 2007 roku przez wydawnictwo Delcourt, zaś po polsku w 2009 roku przez Kulturę Gniewu.
  Cyril Pedrosa

  Cyril Pedrosa (ur. 22 listopada 1972) – francuski rysownik i twórca komiksów.

  W latach 1996-1998 pracował jako animator w studiu Disneya. Uczestniczył w tym czasie w pracach przy filmach Dzwonnik z Notre Dame i Herkules.

  Z Davidem Chauvelem stworzył cykl komiksowy Ring Circus. W 2004, również z Chauvelem, rozpoczął pracę nad drugą serią, pod tytułem Shaolin Moussaka. Jego pierwszym samodzielnym projektem był wydany w 2006 Les Coeurs Solitaires.

  W 2008 wydał powieść graficzną Trzy cienie, za który otrzymał Prix Essentiel, jedną z głównych nagród na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême. Oprócz tego powieść ta zwyciężyła w konkursie "Najlepszy komiks francuskojęzyczny Festiwalu w Angoulême - polski wybór 2008".

  The Walt Disney Company (krócej Disney) (NYSE: DIS) – największa na świecie korporacja mediowa założona 16 października 1923 w Burbanku przez braci Walta i Roya Disneyów, jako małe studio animacyjne pod nazwą Disney Brothers Cartoon Studio. W 2008 roku przychody firmy uplasowały ją na pierwszym miejscu wśród wszystkich korporacji mediowych świata wyprzedzając dotychczasowego lidera, TimeWarner Company.Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.

  Przypisy

  1. Lambiek.net: Cyril Pedrosa (ang.). [dostęp 2 lutego 2009].
  2. Komiks Trzy cienie w serwisie esensja.pl. [dostęp 2 lutego 2009].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.