• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cylindrowcowate


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Płazy beznogie (Gymnophiona) – rząd płazów o robakowatym kształcie, często przypominają wyglądem dżdżownicę. Żywią się larwami owadów i innych bezkręgowców. Mają zredukowane kończyny i pasy: barkowy i miednicowy. W skórze drobne łuski. Kręgosłup składa się z prawie 200 dwuwklęsłych (amficelicznych) kręgów. Nie mają oczu lub posiadają oczy szczątkowe. Żyją w wilgotnej glebie w krajach tropikalnych poza Madagaskarem, Nową Gwineą, Australią i wyspami Oceanu Indyjskiego.
  Jaszczurki (Lacertilia, dawniej Sauria) – grupa gadów łuskonośnych obejmująca czworonożne lub beznogie zwierzęta lądowe o wydłużonym ciele, oczach posiadających powieki, mocnych szczękach i diapsydalnej czaszce. Występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą oraz na wielu wyspach oceanicznych. Są najliczniejszą grupą gadów obejmującą ponad 4000 gatunków.

  Cylindrowiec koralowy (Anilius scytale) – gatunek węża z rodziny cylindrowcowatych (Aniliidae) której jest jedynym przedstawicielem.

  Podgatunki[ | edytuj kod]

  Wyróżnia się dwa podgatunki cylindrowca koralowego:

 • A. scytale phelpsorum Roze, 1958
 • A. scytale scytale (Linnaeus, 1758)
 • Zasięg występowania[ | edytuj kod]

  Występuje w północnej części Ameryki Południowej.

  Kloaka (łac. cloaca), stek – końcowa część jelita występująca u prawie wszystkich kręgowców poza zrosłogłowymi i ssakami łożyskowymi. Powstaje w rozwoju embrionalnym w formie workowatego rozszerzenia w końcowym odcinku jelita pierwotnego, w późniejszym rozwoju zostaje zamknięty błoną stekową. Jest podzielony przegrodą stekową na część grzbietową i brzuszną. Z części grzbietowej powstaje odbytnica. Część brzuszna to worek stekowy zwany zatoką moczowo-płciową pierwotną (sinus urogenitalis primitivus).Karol Linneusz, szw. Carl von Linné, łac. Carolus Linnaeus (ur. 23 maja 1707 w Råshult, zm. 10 stycznia 1778 w Uppsali) — szwedzki przyrodnik, profesor Uniwersytetu w Uppsali.

  Budowa ciała[ | edytuj kod]

  Osiąga 85 cm długości. Ciało zwarte, walcowate głowa słabo wyodrębniona od tułowia, ogon dość krótki i gruby, tępo zakończony. Łuski niewielkie, gładkie o okrągłym kształcie. Oczy bardzo małe, pokryte okularami, o okrągłych źrenicach.

  Podobnie jak węże z rodziny dusicielowatych, cylindrowiec posiada szczątki pasa miednicowego oraz kończyn tylnych widocznych na zewnątrz ciała w postaci tzw. pazurów odbytowych po obu stronach kloaki.

  Węże (Serpentes) – podrząd gadów z rzędu łuskonośnych. Charakteryzują się wydłużonym, beznogim ciałem i aparatem szczękowym umożliwiającym niezwykle szerokie rozwarcie szczęk, a co za tym idzie połykanie ofiar w całości, brakiem błony bębenkowej i ucha środkowego. Liczba kręgów, które mają (podobnie jak u waranów) dodatkowe powierzchnie stawowe, może sięgać 400. Węże (jadowite i właściwe) mają tylko jedno (prawe) płuco (dusiciele mają dwa), wydłużoną wątrobę, nerki ułożone jedna za drugą. Mają dobrze rozwinięty narząd Jacobsona. Węże są grupą monofiletyczną. Rozmnażają się płciowo.Żyworodność lecytotroficzna, jajożyworodność (ovoviviparia) – odmiana żyworodności polegająca na tym, że po zapłodnieniu wewnętrznym zarodki pozostają w błonach jajowych wewnątrz organizmu matki, odżywiają się żółtkiem, ale zachowują całkowitą autonomię podczas rozwoju. Młode uwalniają się z błon jajowych bezpośrednio przed złożeniem jaj, w trakcie lub zaraz po ich złożeniu przez samicę.

  Ubarwienie ciała jaskrawoczerwone z czarnymi, szerokimi, poprzecznymi pierścieniami ułożonymi w regularnych odstępach wzdłuż całego ciała.

  Biologia i ekologia[ | edytuj kod]

  Żyje w wilgotnych lasach tropikalnych. Prowadzi podziemny tryb życia ryjąc korytarze.

  Żywi się płazami beznogimi, małymi jaszczurkami i wężami.

  Jest gatunkiem jajożyworodnym.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Anilius scytale, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. L. Oken: Lehrbuch der Naturgeschichte. T. 3: Zoologie. Cz. 2: Fleischthiere. Jena: Schmid, 1816, s. 283. (niem.)
  3. C. Linnaeus: Systema naturae per regna tria naturae, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Wyd. 10. T. 1. Holmiae: Impensis Direct. Laurentii Salvii, 1758, s. 228. (łac.)
  4. J.C. Arredondo, M.R. Castañeda, D.F. Cisneros-Heredia, J. Velasco, M.S. Hoogmoed, C. de C. Nogueira, W. Schargel, G. Rivas & M.R.C. Martins: Anilius scytale (ang.). The IUCN Red List of Threatened Species, 2019. [dostęp 2019-11-28].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Włodzimierz Juszczyk, Mały słownik zoologiczny gady i płazy, Wiedza Powszechna, Warszawa 1986
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.092 sek.