• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cyklopi niebiańscy

  Przeczytaj także...
  Uranos (także Uran, Niebo; gr. Οὐρανός Ouranós, łac. Uranus, Caelus ‘niebo’) – w mitologii greckiej bóg i uosobienie nieba.Steropes (czasem Asteropes, gr. Στερόπης Sterópēs, co oznacza błyskawica) był najmłodszym z trzech cyklopów, synów Uranosa i Gai. Tak jak jego bracia, pracował w kuźni Hefajstosa wewnątrz Etny.
  Arges (gr. Ἄργης Árgēs) – w mitologii greckiej piorun, jeden z Cyklopów w kuźni Hefajstosa, syn Uranosa i Gai.

  Cyklopi niebiańscy – w mitologii greckiej pierwsza generacja bogów z pokolenia olbrzymów.

  Wyróżnia się trzech cyklopów: Brontesa, Steropesa (Asteropes) i Argesa. Ich imiona kojarzyły się z nazwami Grzmotu, Błyskawicy i Pioruna. Byli synami Uranosa i Gai.

  Początkowo zostali uwięzieni przez boga Uranosa w Tartarze a następnie uwolnieni przez jego syna, Kronosa i ponownie zrzuceni przez niego do krainy podziemi. Ostatecznie uwolnił ich Zeus, kierowany wyrocznią mówiącą, iż bez ich pomocy nie odniesie zwycięstwa w walce z ojcem, Kronosem. Cyklopi ofiarowali Zeusowi grzmot, błyskawicę i piorun, Hadesowi hełm niewidzialności, a Posejdonowi trójząb. dzięki temu bogowie olimpijscy pokonali tytanów i zrzucili ich do Tartaru.

  Asklepios (także Eskulap, gr. Ἀσκληπιός Asklēpiós, Asclepius, łac. Aesculapius) – w mitologii greckiej heros, bóg sztuki lekarskiej (medycyny).Posejdon (gr. Ποσειδῶν Poseidōn, łac. Neptunus) – w mitologii greckiej bóg mórz, trzęsień ziemi, żeglarzy, rybaków.

  Cyklopi byli kowalami i twórcami boskich piorunów. Za to, że Zeus uśmiercił piorunem Asklepiosa, syna Apollina, ten mszcząc się, zabił cyklopów (lub ich synów według innej wersji). Za ten czyn Apollo musiał jako niewolnik służyć u Admeta.

  Bibliografia[]

 • Pierre Grimal Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wyd. Ossolińskich, 1990, ISBN 83-04-01069-0. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cyklopi (także Kiklopi, gr. Κύκλωπες Kýklōpes, łac. Cyclopes ‘okrągłoocy’) – w mitologii greckiej olbrzymy z jednym okiem pośrodku czoła, zajmujące się pasterstwem i budową ogromnych murów (cyklopowe mury). Pracowali też u Hefajstosa w kuźni i kuli pioruny dla Zeusa.
  Apollo (gr. Ἀπόλλων Apóllōn, zwany też Φοῖβος Phoibos "Jaśniejący", łac. Apollo) – w mitologii greckiej syn Zeusa i Leto. Urodził się na wyspie Delos. Był bliźniaczym bratem Artemidy. Uważany za boga piękna, światła, życia, śmierci, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz (Ἀπόλλων Μουσηγέτης Apóllōn Mousēgétēs). Przebywał na Parnasie, skąd zsyłał natchnienie.
  Zeus (także Dzeus, stgr. Ζεύς Zeús, nowogr. Δίας Días, łac. Iupiter, Iuppiter) – w mitologii greckiej najwyższy z bogów. Syn Kronosa i Rei. Był szóstym dzieckiem Rei i Kronosa. Brat Hestii, Demeter, Hery (również jej mąż), Posejdona i Hadesa. Władca błyskawic. Uosobienie najwyższej zasady rządzącej Wszechświatem. Władca wszystkich bogów i ludzi. Jego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą. Wychowały go nimfy górskie i koza Amaltea.
  Hades (gr. Ἅιδης/ᾍδης Háidēs, także Ἀίδης Áidēs lub Ἀΐδης Aḯdēs – "niewidzialny") (w rzymskiej mitologii znany również jako Pluton) – w mitologii greckiej bóg podziemnego świata zmarłych. Z czasem Hadesem zaczęto również nazywać jego krainę.
  Tartar (gr. Τάρταρος Tártaros, łac. Tartarus) – w mitologii greckiej była to najmroczniejsza i najniższa część krainy podziemia, gdzie przebywały dusze skazanych na wieczne cierpienie.
  Brontes (gr. Βρόντης Bróntēs, co oznacza grzmot) to w mitologii greckiej drugi pod względem wieku cyklop, syn Uranosa i Gai, pracować miał w kuźni Hefajstosa wewnątrz Etny.
  Kronos (gr. κρόνος krónos łac. Saturnus) – w mitologii greckiej bóg rolnictwa, jeden z tytanów i najmłodszy syn Uranosa i Gai

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.