• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cyklon Sidr

  Przeczytaj także...
  Cyklon tropikalny – przemieszczające się nad oceanami najintensywniejsze energetycznie zjawisko cechujące atmosferę, związane z układem niskiego ciśnienia, w którym nie występują fronty atmosferyczne.15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni.
  Huragan – zjawisko silnego wiatru, w którym średnia prędkość wynosi powyżej 33 m/s (nie mniej niż 12° w skali Beauforta). Siłę huraganów mierzy się za pomocą skali Saffira-Simpsona, gdzie 5 stanowi zjawisko o nasileniu ekstremalnym. Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan jest nazwą stosowaną dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun – dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Oceanu Spokojnego.

  Cyklon Sidr (oznaczenie JTWC: 06B) – czwarty cyklon tropikalny posiadający swoją nazwę w sezonie 2007 cyklonów na północnym Oceanie Indyjskim. Począwszy od rana 15 listopada według IMD wiatr wiał z prędkością 215 km/h a według JTWC 250 km/h z podmuchami osiągającymi 305 km/h, osiągając piątą kategorię huraganów w skali Saffira-Simpsona. Rejon gwałtownych zmian pogodowych został określony jako niż 11 listopada, a dzień później jako cyklon Sidr, który znacznie przybrał na sile nad wodami Zatoki Bengalskiej. Huragan spowodował na masową skalę ewakuację ludności w Bangladeszu. W jego wyniku według oficjalnych danych zginęło co najmniej 3447 osób.

  Zatoka Bengalska (beng. Vagopasagar, birm. Bingali Pinko, ang. Bay of Bengal, hindi Bagal ki Khari) – część Oceanu Indyjskiego znajdująca się pomiędzy Półwyspem Indyjskim, wyspą Cejlon oraz archipelagami Andamany i Nikobary. Jej powierzchnia wynosi 2,191 mln km², średnia głębokość 2586 m, a maksymalna dochodzi do blisko 5258 m. Temperatura wody waha się w zimie od 25 °C (część północna) do 27 °C (część południowa), w lecie dochodzi do ponad 28 °C. Zasolenie wynosi ok. 30-34‰. Pływy dochodzą do 10,7 m.Niż baryczny, cyklon – jeden z układów barycznych, system niżowy, w którym występują zazwyczaj układy frontalne. Nacisk jest tutaj położony na to, że niż baryczny jest zjawiskiem pogodowym, a nie po prostu obszarem niskiego ciśnienia. Wraz z przyjściem centrum niżu obserwuje się spadek ciśnienia i zazwyczaj zmianę innych parametrów, takich jak temperatura czy zachmurzenie. Wbrew potocznym oczekiwaniom wiatr w rozwiniętym (czasowo) niżu barycznym nie wieje od obszaru ciśnienia wysokiego do niskiego, lecz równolegle do linii stałego ciśnienia. W niżu wiatry wieją cyklonalnie, czyli na półkuli północnej przeciwnie do wskazówek zegara.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Steph Ball: Severe Cyclone Sidr hurtles towards Bangladesh by Steph Ball (ang.). W: BBC World [on-line]. 15 listopada 2007, 15 listopada 2007. [dostęp 2010-07-18].
  2. mar, Reuters: Bangladesz: trzy miliony ewakuowanych czekają na pomoc. Gazeta.pl, 19 listopada 2007. [dostęp 20 listopada 2007].
  3. Agence France-Presse: Bangladesh cyclone toll climbs to 3,447 dead--official (ang.). INQUIRER.net, 20 listopada 2007. [dostęp 22 listopada 2007].


  11 listopada jest 315. (w latach przestępnych 316.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 50 dni. Bangladesz (beng. বাংলাদেশ), Ludowa Republika Bangladeszu (beng. গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ, Gonoprodźatontri Bangladesz) – państwo w Azji Południowej, położone nad Zatoką Bengalską i graniczące z zachodu, północy i wschodu z Indiami a na południowym wschodzie z Mjanmą. Jedno z najgęściej zaludnionych i zarazem najbiedniejszych państw świata. Stolicą Bangladeszu jest Dhaka (dawna Dakka) z 6 mln mieszkańców (aglomeracja ok. 11 mln).
  Skala Saffira-Simpsona - skala opracowana w 1969 przez inżyniera Herberta Saffira oraz dyrektora National Hurricane Center Boba Simpsona w celu klasyfikacji huraganów według intensywności wiatrów ciągłych. Służy ona do oszacowania potencjalnych szkód, powstałych w momencie wejścia huraganu na ląd. Jest ona stosowana tylko w przypadku sztormów powstałych na Oceanie Atlantyckim i północnym Pacyfiku na wschód od międzynarodowej linii zmiany daty. W przypadku innych sztormów stosowane są odmienne metody oceny.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.