• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cyklon Bhola

  Przeczytaj także...
  12 listopada jest 316. (w latach przestępnych 317.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 49 dni. Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.
  Bangladesz (beng. বাংলাদেশ), Ludowa Republika Bangladeszu (beng. গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ, Gonoprodźatontri Bangladesz) – państwo w Azji Południowej, położone nad Zatoką Bengalską i graniczące z zachodu, północy i wschodu z Indiami a na południowym wschodzie z Mjanmą. Jedno z najgęściej zaludnionych i zarazem najbiedniejszych państw świata. Stolicą Bangladeszu jest Dhaka (dawna Dakka) z 6 mln mieszkańców (aglomeracja ok. 11 mln).

  Bhola – wielki cyklon, który w 1970 r. nawiedził Wschodni Pakistan (obecnie Bangladesz).

  Najbardziej niszczycielski cyklon z dotychczas odnotowanych. Wdarł się do ujścia Gangesu 12 listopada 1970 i spowodował śmierć około pół miliona osób. Główną przyczyną tak dużej liczby ofiar był podniesiony poziom wody, która niemal całkowicie zalała większość wysp w delcie rzeki. Bhola był siódmym i jednocześnie najsilniejszym z cyklonów tropikalnych jakie rozszalały się nad Oceanem Indyjskim w 1970 r.

  Ocean Indyjski (Indyk) – trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Indyjski.Cyklon − rodzaj cyrkulacji atmosferycznej typowej dla niżów barycznych; wirowy układ wiatrów w obrębie niżu (przemieszczają się po liniach spiralnych od zewnątrz do środka), na półkuli północnej kierunek przeciwny do kierunku ruchu wskazówek zegara, zaś na południowej zgodny z kierunkiem wskazówek zegara (zob. efekt Coriolisa).

  Obojętny stosunek zachodniej części kraju do usuwania następstw kataklizmu zwiększył jeszcze napięcie między zachodem a wschodem oraz w znacznej mierze przyspieszył wybuch wojny, która zakończyła się oderwaniem terytorium obecnego Bangladeszu od Pakistanu.

  Ganges, (hindi Ganga) – rzeka w południowej Azji, przepływająca przez Indie i Bangladesz. Jej długość wynosi 2700 km, a powierzchnia dorzecza 1125 tys. km² (z Brahmaputrą 2060 km²). Ganges uchodzi do Zatoki Bengalskiej będącej częścią Oceanu Indyjskiego.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.