• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cykl literacki

  Przeczytaj także...
  Tożsamość Bourne’a – powieść szpiegowska, dreszczowiec z 1980 roku, której autorem jest amerykański pisarz Robert Ludlum. Pierwsza z cyklu opisująca przygody Jasona Bourne’a. Została zekranizowana po raz pierwszy jako miniserial w roku 1988 i następnie jako film sensacyjny w 2002 w reżyserii Douga Limana. Książka jest inspirowana postacią terrorysty Ilicza Ramireza Sancheza znanego jako Carlos i Szakal.Ajschylos, Aischylos z Eleusis, Eschyl (gr. Αἰσχύλος Aischýlos), (ur. 525 p.n.e. w Eleusis, zm. 456 p.n.e. na Sycylii) – jeden z najwybitniejszych (obok Sofoklesa i Eurypidesa) tragików ateńskich, powszechnie uważany za rzeczywistego twórcę tragedii greckiej - wprowadził na scenę drugiego aktora, przyczynił się do rozwoju dialogu i akcji scenicznej, ograniczył rolę chóru, wprowadził do tragedii akcję dziejącą się poza sceną.
  Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.

  Cykl literacki – zespół utworów, z reguły pisanych przez tego samego autora. Każdy z nich może stanowić samodzielną historię, która jednak w pewien sposób łączy się treścią reszty utworów, w nadrzędną całość kompozycyjną. Za najstarsze cykle literackie Europy uważane są opowieści starożytnej Grecji takie jak mit trojański czy tebański bądź np. trylogia Orestea Ajschylosa.

  Saga o wiedźminie – cykl książkowy (powieściowy) autorstwa Andrzeja Sapkowskiego o dziejach wiedźmina Geralta z Rivii, będący kontynuacją wcześniejszych zbiorów opowiadań tegoż autora: Ostatnie życzenie (z których część wydano wcześniej w tomie Wiedźmin) oraz Miecz przeznaczenia.Motyw – najmniejsza elementarna jednostka świata przedstawionego dzieła: zdarzenie, przedmiot, cecha, sytuacja, przeżycie. Powtarzające się na przestrzeni wieków motywy to toposy.

  Utwory wchodzące w skład większej całości mogą być połączone z różną mocą – luźnej lub zwięzłej kompozycji, na wielu płaszczyznach:

 • np. tematyką jak Trylogia (Ogniem i mieczem, Potop i Pan Wołodyjowski) Henryka Sienkiewicza,
 • np. bohaterem jak Saga o wiedźminie Andrzej Sapkowski,
 • np. tytułem jak W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta,
 • np. gatunkiem jak Sonety Jana Kasprowicza,
 • np. motywem niczym cykl sonetów Nad głębiami Adama Asnyka,
 • np. problematyką jak serie nowel Agathy Christie, etc.
 • Nie wszystkie cykle literackie muszą mieć jednego autora, przykładem może być seria przygód Jasona Bourna – tytułowego bohatera powieści Roberta Ludluma (Tożsamość Bourne’a, Krucjata Bourne’a i Ultimatum Bourne’a), którego ostatnia część (Dziedzictwo Bourne’a) napisana została po śmierci autora przez jego przyjaciela Erica van Lustbadera. Podobnie jest w przypadku dwóch powieści Jamesa Curwooda Łowcy wilków i Łowcy złota: kontynuacją Łowców złota jest powieść Łowcy przygód napisana przez polską tłumaczkę Curwooda Halinę Borowikową, używającą pseudonimu Jerzy Marlicz.

  Halina Borowikowa (ur. 1 lipca 1899, zm. 10 czerwca 1980) – polska pisarka i tłumaczka, młodemu czytelnikowi znana głównie jako tłumacz powieści Curwooda – w tym autorka ostatniej, brakującej księgi trylogii o łowcach. Publikowała pod pseudonimem Jerzy Marlicz.W poszukiwaniu straconego czasu (fr. À la recherche du temps perdu) – siedmiotomowy quasi-autobiograficzny cykl powieściowy Marcela Prousta, uznawany przez krytyków i badaczy literatury za arcydzieło. W świadomości czytelników powieść łączona jest przede wszystkim z motywem reminiscencji wywołanej przypadkowo przez zewnętrzny bodziec; dla bohatera bodźcem takim jest smak zamoczonej w herbacie magdalenki.

  Również bardzo popularny cykl nowel romantycznych znanych popularnie pod nazwą Harlequin, który miał wielu autorów, a nazwę swoją zawdzięcza wydawnictwu Harlequin Enterprises Ltd.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • cykl filmowy
 • tetralogia
 • trylogia
 • dylogia
 • Warto wiedzieć że... beta

  Postać literacka (porte parole, bohater literacki) – fikcyjna osoba ukazana w świecie przedstawionym dzieła literackiego. Może być tożsama z podmiotem mówiącym dzieła (liryka, narratorzy pamiętników itp.), ale najczęściej jest od niego różna (epika, dramat). Jest uwidoczniana w tekście przez opis – cech wyglądu i charakteru oraz działań, a także może wyrażać w tekście swoje myśli i odczucia. Natomiast jej sposób zaistnienia w świecie przedstawionym jest uzależniony od motywacji i charakterystyki.
  Agatha Christie, Lady Mallowan, DBE, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie (znana także jako Dame Agatha Christie), córka Clary i Fredericka Miller, (ur. 15 września 1890 w Torquay, zm. 12 stycznia 1976 w Wallingford) – angielska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych.
  Łowcy wilków (ang. Wolf hunters) – powieść przygodowa Jamesa Olivera Curwooda, wydana w 1908 roku. Jej kontunuacją są Łowcy złota.
  Robert Ludlum (ur. 25 maja 1927 w Nowym Jorku, zm. 12 marca 2001 w Naples na Florydzie) – amerykański pisarz, aktor i producent; autor 27 powieści sensacyjnych, odtwórca ról w ok. 200 sztukach telewizyjnych, założyciel teatru Playhouse-on-the-Mall. Według różnych źródeł, jego powieści zostały opublikowane w 290-500 milionach egzemplarzy w 32 językach na terenie 40-50 krajów.
  Tetralogia – cykl czterech utworów artystycznych (najczęściej literackich), połączonych zazwyczaj tytułem ogólnym, z których każdy stanowi odrębną całość. Utwory te łączy tematyka, grupa postaci, zjawisk lub motyw przewodni. Przykładem tetralogii może być tzw. druga tetralogia Szekspira (Ryszard II, Henryk IV, część 1, Henryk IV, część 2, Henryk V). W formie tetralogii (tzw. tetralogia tragiczna) wystawiane były tragedie greckie: tetralogia tragiczna składała się z trzech tragedii i dramatu satyrowego, najczęściej związanych treściowo. Natomiast najbardziej znanym i najczęściej przytaczanym przykładem tetralogii w muzyce jest Pierścień Nibelunga Ryszarda Wagnera.
  Jan Kasprowicz (ur. 12 grudnia 1860 w Szymborzu, zm. 1 sierpnia 1926 w Zakopanem) – polski poeta, dramaturg, krytyk literacki i tłumacz. Przedstawiciel Młodej Polski, związany z kilkoma głównymi nurtami ówczesnej liryki, przede wszystkim z naturalizmem, symbolizmem oraz ekspresjonizmem. Prekursor nowoczesnego wiersza wolnego, katastrofizmu oraz szeregu tendencji prymitywistycznych we współczesnej sztuce. Uważany za jednego z najwybitniejszych poetów w dziejach literatury polskiej, stawianego na równi z Adamem Mickiewiczem, czy nawet nobilitowanego do roli Wieszcza.
  Marcel Proust (ur. 10 lipca 1871, zm. 18 listopada 1922) – francuski pisarz, autor powieści W poszukiwaniu straconego czasu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.686 sek.