• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cykl Metona

  Przeczytaj także...
  Saros – w astronomii okres, po którym Ziemia, Słońce i Księżyc powracają do prawie takiego samego położenia względem siebie, a cykle zaćmień Słońca i Księżyca zaczynają się powtarzać.Kidinnu, zwany również Kidenas lub Cidenas (żył około 379 p.n.e. w Babilonii) – astronom i matematyk, który odkrył precesję punktów równonocy oraz powolną rotację osi obrotu Ziemi. Kierując astronomiczną szkołą w Sippar, Kidinnu był prawdopodobnie odpowiedzialny za wprowadzenie w 383 p.n.e. 19-letniego cyklu kalendarza babilońskiego. W systemie tym każdy rok ma 12 miesięcy księżycowych, a 7 dodatkowych miesięcy wystawiono w pewnych odstępach czasu 19-letniego okresu. Cykl ten został przyjęty przez Żydów i używany jest również obecnie. Kidinnu opracował również bardziej wyrafinowany system (nazywany systemem "B") używanym przez Babilończyków do dokładniejszego opisywania ruchu Słońca i planet. System ten wykorzystał stale wzrastające i malejące wartości położenia planet, nazywane czasami funkcją zygzakową. Obliczenia Kidinnu dotyczące długości miesiąca synodycznego (czasu od nowiu do nowiu) dały wartość 29,530614 dni, różniącą się o mniej niż 1 sd wartości przyjmowanej obecnie. Imię Kidinnu pojawia się na, opracowanych przez siebie tablicach obliczeniowych. Wspominają o nim też Pliniusz Stary w ”Historii naturalnej” (Cidenas) oraz Strabon w „Geografii” (Kidenas).
  Faza Księżyca określa oglądaną z Ziemi część Księżyca oświetloną przez Słońce. Ponieważ Słońce oświetla zawsze (poza zaćmieniami) tylko połowę powierzchni Księżyca, jego fazy są rezultatem oglądania tej połowy pod różnymi kątami spowodowanymi różnymi położeniami Słońca, Ziemi i Księżyca względem siebie.

  Cykl Metona – okres wynoszący 19 lat, po którym fazy Księżyca przypadają na te same dni miesiąca roku słonecznego lub sezonowego. Odpowiada w przybliżeniu 235 miesiącom księżycowym. Ponieważ 19 lat po 12 miesięcy ma ich 228, w okresie tym należało dodać 7 miesięcy (w komputystyce w 2, 5, 8, 10, 13, 16 i 19 roku). Cykl został obliczony około 433 roku p.n.e przez greckiego astronoma Metona z Aten. Obliczenia na podstawie obecnych danych wykazują, że 235 lunacji obejmuje okres 6939 dni 16,5 godzin, a 19 lat słonecznych to 6939 dni i 14,5 godzin.

  Komputystyka – obliczanie danych potrzebnych do skonstruowania kalendarza liturgicznego. Komputyści w oparciu o cykle astronomiczne (pozorny ruch Słońca wokół Ziemi i ruch Księżyca wokół Ziemi) ustalali datę Wielkanocy i pozostałych świąt ruchomych. Efektem ich pracy były tablice paschalne. Największe znaczenie miały tablice opracowane przez Dionizego Małego dla lat 532-626, następnie kontynuowane do roku 721 przez opata Feliksa. W oparciu o tablice Dionizego Beda Czcigodny w 724 roku opracował tablice dla lat 532-1063. One właśnie stały się podstawą średniowiecznej komputystyki. Nauka ta odegrała bardzo ważną rolę, jako depozytariuszka wiedzy matematycznej. Ta nie zaniknęła w okresie średniowiecza między innymi dlatego, że była potrzebna do opracowania kalendarza liturgicznego.Miesiąc synodyczny, lunacja – średni czas pomiędzy kolejnymi nowiami Księżyca. Przyjmuje się, że miesiąc synodyczny trwa 29 dni 12 godzin 44 minuty i 2,9 sekundy (co daje 29,5306 średniej doby słonecznej).

  Przypisy

  1. Bronisław Włodarski, Chronologia polska, 1957 s.106
  2. Encyklopedia Britannica. Ziemia i Wszechświat.. Poznań: Wydawnictwo KURPISZ S.A., 2006, s. 91. ISBN 978-83-60563-25-0.

  Zobacz też[]

 • Kidinnu
 • saros
 • Linki zewnętrzne[]

 • Ludwik Zajdler Saros oraz inne cykle i okresy cz.1 cz.2
 • Meton z Aten (gr. Μέτων ὁ Ἀθηναῖος) – starogrecki, ateński matematyk, astronom i inżynier żyjący w V wiek p.n.e.Ludwik Zajdler (ur. 27 kwietnia 1905 w Warszawie, zm. 3 marca 1985 tamże) – polski astronom, pisarz, miłośnik i popularyzator astronomii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bronisław Adolf Włodarski (ur. 2 listopada 1895 w Tarnopolu, zm. 9 kwietnia 1974 w Gdyni) - polski historyk, specjalizujący się w historii średniowiecznej Polski i powszechnej oraz naukach pomocniczych historii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.