• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cyfrowy portfel

  Przeczytaj także...
  Transakcja płatnicza – zainicjowana przez płatnika lub odbiorcę wpłata, transfer lub wypłata środków pieniężnych. Google Wallet – stworzony przez Google system płatności mobilnych, który pozwala użytkownikom między innymi na przechowywanie kart debetowych, kart kredytowych, kart lojalnościowych i kart upominkowych. Google Wallet wykorzystuje technologię Near Field Communication (NFC) umożliwiającą dokonywanie płatności bezstykowych w punktach handlowo-usługowych wyposażonych w specjalny terminal.
  Konto Microsoft (dawniej Windows Live ID, jeszcze dawniej Microsoft Passport lub .NET Passport) – usługa sieciowa firmy Microsoft, zapewniająca jednorazową identyfikację przy pojedynczym logowaniu i przeprowadzanie bezpiecznych operacji, w tym handlowych i finansowych. Identyfikatory, hasła, numery kart kredytowych, informacje o wysyłce i rachunkach użytkownika są przechowywane na serwerach Microsoftu, co umożliwia dokonywanie zakupów i innych usług bez wielokrotnego logowania się w różnych serwisach kompatybilnych z .NET Passport. Oparty na serwerze system zastąpił wcześniejszy Microsoft Wallet wbudowany w Internet Explorera. Część funkcji witryny Microsoftu korzysta z usług .NET Passport, tak samo jest z wszystkimi usługami Windows Live. Konto Microsoft można połączyć z kontem użytkownika Windows 8 oraz Skype. W związku z wprowadzeniem systemu Windows 8, Microsoft zmienił nazwę usługi z Windows Live ID na Konto Microsoft (ang. Microsoft Account)

  Cyfrowy portfel, także portfel elektroniczny (ang. digital wallet, e-wallet) – elektroniczny ekwiwalent portfela używany do przeprowadzania transakcji w handlu elektronicznym. Cyfrowy portfel może zawierać wirtualne pieniądze, informacje o kartach kredytowych, adres dostawy klienta i wiele innych informacji ułatwiających zawarcie umowy kupna.

  Apple Pay – system płatności mobilnych i cyfrowy portfel stworzony przez firmę Apple Inc., który pozwala użytkownikom dokonywać płatności za pomocą urządzeń iPhone, Apple Watch, iPad oraz Mac. Handel elektroniczny (ang. e-commerce) – procedury wykorzystujące środki i urządzenia elektroniczne (telefon stacjonarny i komórkowy, faks, Internet, telewizję) w celu zawarcia transakcji handlowej. Najbardziej popularną metodą handlu elektronicznego jest handel internetowy, gdzie występują transakcje handlowe pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Najbardziej powszechną formą handlu elektronicznego są sklepy internetowe.

  Cyfrowy portfel może się znajdować w urządzeniu użytkownika z cyfrowym certyfikatem (np. w telefonie komórkowym) lub na serwerze serwisu oferującego elektroniczne płatności. W ten sposób użytkownik dysponuje elektronicznym zasobem środków, dzięki którym może dokonywać przelewów międzynarodowych (zazwyczaj taniej i wygodniej niż przy tradycyjnych sposobach), robić zakupy w sklepach internetowych, korzystać z rabatów.

  Karta kredytowa – karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez bank. Operacje wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w ciężar limitu.Pieniądz elektroniczny – pojęcie prawne zawarte w ustawie Prawo bankowe z dnia 29 sierpnia 1997. Zgodnie z art. 4 pkt 5 ustawy pieniądz elektroniczny to wartość pieniężna stanowiąca elektroniczny odpowiednik znaków pieniężnych, która spełnia łącznie następujące warunki:

  Przykładami sieciowego portfela są Apple Pay, Google Wallet, MasterPass, Windows Live ID czy Yahoo! Wallet.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • pieniądz elektroniczny
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. E-wallet – co to takiego? (pol.). prnews.pl. [dostęp 2011-07-27].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • B. King: Bank 3.0, Warszawa: Wydawnictwo Studio Emka, 2013. ​ISBN 978-83-63773-34-2​.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Możesz już zapomnieć numer swojej karty, Spidersweb.pl. Dostęp: 2015-08-21.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.709 sek.