• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cwi Szner

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Cwi (Henryk) Szner (ur. 1912 w Łodzi, zm. 22 sierpnia 1984 w Izraelu), dziennikarz.

  Był najstarszym synem Aby (Abla) i Gołdy (Gustawy) z Gliksmanów. Rodzice byli właścicielami małej tkalni nakładczej, mieszkali przy ul. Głównej (obecnie al. marsz. J. Piłsudskiego) 55.

  Ukończył w 1930 Gimnazjum Żydowskie w Łodzi przy ul. Magistrackiej (obecnie ul. Aleksandra Kamińskiego), w którym zdał maturę w języku polskim i hebrajskim. W szkole wykazywał zainteresowania dziennikarstwem i pracą społeczną. Po ukończeniu gimnazjum zaczął pracować jako wolontariusz w jednej z łódzkich gazet wydawanych w języku jidysz, a utrzymywał się z różnych prac dorywczych. Jednocześnie rozpoczął studia prawnicze i ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Działał w Związku Żydowskich Studentów Socjalistów. Przed ukończeniem studiów rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Dziennikarskiej. W latach 1934-1935 odbył służbę wojskową. Zamieszkał w Warszawie. W 1936 zaczął pracować w warszawskiej filii instytutu YIVO u socjologa, ekonomisty i publicysty Jakuba Leszczyńskiego jako sekretarz i redaktor czasopisma "Yidisze Ekonomik". Zamieścił tam szereg swoich artykułów i publikacji.

  Marek Szukalak (ur. 1952), bibliofil, wydawca, publicysta, animator kultury, twórca wydawnictwa Oficyna Bibliofilów, dyrektor i członek zarządu Fundacji „Monumentum Iudaicum Lodzense”, autor publikacji dotyczących Żydów łódzkich, organizator spotkań, wystaw i koncertów przybliżających kulturę żydowską.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Po wybuchu II wojny światowej 6 września 1939 opuścił Warszawę i zgodnie z ogłaszanymi przez radio wskazówkami udał się na wschód. Zatrzymał się w Kowlu, zajętym już przez wojska radzieckie i został aresztowany, a następnie zesłany do gułagu na Syberii.

  W 1946 skorzystał z repatriacji, wrócił do Łodzi. Z Icchakiem (Antkiem) Cukiermanem rozpoczął działalność w Centralnym Komitecie Żydów Polskich, gdzie został kierownikiem wydziału kultury i informacji. Redagował pismo partii "Poalej-Syjon". W grudniu 1946 był delegatem na kongres syjonistyczny w Bazylei. Tam zawarł małżeństwo z Sarą Nszamit, działaczką organizacji syjonistycznych i w sierpniu 1948 wyemigrował do Izraela. W 1949 był jednym z założycieli wraz z Antkiem Cukiermanem kibucu Lochamej Hagetaot w Górnej Galilei, w którym w 1950 założył "Muzeum Bojowników Getta im. Icchaka Kacenelsona". Redagował czasopismo wydawane przez muzeum. Z czasem rozpoczął współpracę z uniwersytetem w Hajfie i publikował prace na temat Holocaustu.

  Bibliografia[]

  Szukalak Marek, Słownik biograficzny Żydów łódzkich oraz z Łodzią związanych, seria II tom 1 od A do Z, Łódź, 2007 s. 89
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.