• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cwi Elimelech z Dynowa

  Przeczytaj także...
  Dubiecko – wieś (do 1934 r. miasto) w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Dubiecko, nad rzeką San, na Pogórzu Dynowskim; siedziba gminy Dubiecko.Błażowa – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Błażowa, na Pogórzu Dynowskim, nad potokiem Ryjak dopływem Strugu. Lokalny ośrodek handlowo-usługowy i drobnego przemysłu.
  Halicz (ukr. Галич, łac. Halicia gr. Halia Ὑλαίη) – miasto rejonowe w obwodzie iwanofrankiwskim Ukrainy, nad Dniestrem.

  Cwi Elimelech Szapiro z Dynowa (ur. 1783, zm. 11 stycznia 1841) – rabin.

  Jeden z przedstawicieli chasydyzmu w Polsce, kabalista. Jest założycielem dynastii cadyków dynowskich. Był uczniem Menachema Mendla, Magida z Kozienic i Jakuba Horowica. Był rabinem w Rybotyczach, Strzyżowie, Oleszycach, Mukaczewie, Łańcucie, Haliczu i Dubiecku. Stanowczo walczył z haskalą. Zasłynął jako cudotwórca. Zgromadził wokół siebie tysiące wyznawców. Jest autorem licznych dzieł, m.in. Bnej Issaschar (pol. Synowie Isachara) oraz Igra De-Kala.

  Strzyżów – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, na Pogórzu Strzyżowskim, nad Wisłokiem, 30 km od Rzeszowa. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzyżów. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. rzeszowskiego. Według danych GUS z 30 czerwca 2010 miasto liczyło 8782 mieszkańców. Strzyżów, w przeciwieństwie do pobliskiego Rzeszowa, stanowi część historycznej Małopolski; przed rozbiorami miasto było położone w województwie sandomierskim.Ohel (hebr. אֹהֶל namiot) – niewielki żydowski grobowiec murowany lub drewniany, posiadający najczęściej prosty kształt prostopadłościanu o dachu półkolistym lub dwuspadowym, zwykle posiadający drzwi a czasem również okienka. Pierwotnie ohele ograniczały się do daszku ustawionego nad nagrobkiem i wspartego na czterech filarach. Ohele wznosi się nad grobami wybitnych rabinów lub cadyków oraz ich męskich potomków. Wewnątrz ohelu zwykle znajduje się nagrobek, lecz nie jest to regułą. W przypadku braku macewy tablice epitafijne mocuje się na wewnętrznych ścianach, zaś samo miejsce pochówku ogradza się metalową kratą lub niewielkim murkiem. Najczęściej ohele są pozbawione jakichkolwiek zdobień.

  Następcą założyciela dynastii dynowskiej został jego syn, Dawid Szapiro (ur.1804, zm.1874). Inni synowie to Szmuel Szapiro - (rabin w Birczy) oraz Eleazar Szapiro, późniejszy cadyk w Łańcucie, od którego wywodzi się dynastia cadyków z Mukaczewa (jid. Munkacz). Wnukiem Cwi Elimelecha z Dynowa był Cwi Elimelech Szapiro z Błażowej, założyciel dynastii cadyków błażowskich.

  Haskala (hebr. השכלה, "oświecenie"), oświecenie żydowskie – ruch intelektualny Żydów europejskich w późnych latach XVIII wieku, opowiadający się za przyjęciem przez nich oświeceniowych ideałów, integracją ze społecznościami nieżydowskimi, polepszeniem edukacji dotyczącej spraw świeckich, nauczaniem języka hebrajskiego i historii żydowskiej. Haskala rozpoczęła szerszy ruch asymilacji Żydów europejskich, którego skutkiem były m.in. pierwsze żydowskie ruchy polityczne i emancypacyjne. Zwolennicy haskali nazywani byli maskilami (hebr. maskilim).Oleszyce – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, położone na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, nad rzeczką Przerwą, dopływem Lubaczówki. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Oleszyce. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. przemyskiego. W Oleszycach działa zespół piłkarski i siatkarski „Czarni Oleszyce”.

  Cwi Elimelech oraz jego rodzina pochowani są w Dynowie na wybudowanym na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku ohelu. Grób cadyka tłumnie odwiedzają chasydzi z wielu krajów. Kilkaset metrów od ohelu staraniem rabina Pinchosa Pompa z Jerozolimy wybudowano Mosdos Bnei Issaschar - centrum chasydzkie z mykwą, koszerną stołówką i pokojami gościnnymi.

  Chasydyzm (hebr. חסידות Chasidut, liczba mnoga chasidim – pobożni, bogobojni, czyści, uczniowie cadyków) – żydowski ruch religijny lub pobożnościowy o charakterze mistycznym, powstały w łonie judaizmu. Występował w historii w trzech odmianach, a mianowicie:Cwi Elimelech Szapiro z Błażowej, zwany Tzvi Latzaddik (1841-1924), rabin, cadyk, wnuk Cwi Elimelecha z Dynowa. Był rabinem w Błażowej od 1900 do 1914. Od wybuchu I wojny światowej przebywał w Budapeszcie. Po zakończeniu wojny powrócił do Polski. Założył dom modlitwy w Rzeszowie, przy ul. Kopernika. Zmarł w Rzeszowie.

  Bibliografia[]

 • Bnej Issaschar
 • Igra De-Kala • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rabin (hebr. רַבִּי rabbī) – podstawowa funkcja religijna w judaizmie. Rabbi to hebrajskie słowo oznaczające mistrza. We współczesnym judaizmie tradycyjnym rabin jest jednocześnie administratorem gminy wyznaniowej, odpowiedzialnym za prowadzenie nabożeństw, szkoły zwanej cheder i opiekę nad domem modlitwy, czyli synagogi, oraz pełni funkcję duchowego ojca, doradcy, sędziego i interpretatora prawa religijnego w gminie. Nie jest on jednak namaszczonym przez Boga duchownym i jego autorytet opiera się wyłącznie na wiedzy i „bogobojności”.
  Łańcut – miasto w województwie podkarpackim, na granicy Podgórza Rzeszowskiego i Pradoliny Podkarpackiej. Siedziba władz powiatu i gminy.
  Mukaczewo (dawniej Munkacz, ukr. Мукачеве - Mukaczewe lub Мукачів - Mukacziw, węg. Munkács, niem. Munkatsch, rus. Мукачoвo - Mukaczowo, ros. Мyкaчeвo - Mukaczewo, słow. i cz. Mukačevo, jidysz מונקאטש (czyt. Munkacz lub Minkacz), rum. Munceag) - miasto powiatowe w obwodzie zakarpackim Ukrainy. Liczba mieszkańców - 82,3 tys. 2001, powierzchnia - 28 km².
  Bircza (ukr. Бiрча) – wieś w Polsce (do 1934 miasto), położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim (do 21 sierpnia 1945 w powiecie dobromilskim), na Pogórzu Przemyskim; siedziba gminy Bircza.
  Menachem Mendel z Rymanowa (ur. 1745 w Przytyku – zm. 29 maja 1815, Rymanów), rabin, syn Józefa, pisarz, jeszcze w młodym wieku spotkał Dow-Ber z Międzyrzeca. Uczeń Elimelecha z Leżajska i Samuela Szmelke z Mikulova. Rabin we Frysztaku, Rymanowie i Przeworsku. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu. Z kolei jego najwybitniejszymi uczniami byli Naftali z Ropczyc i Cwi Elimelech z Dynowa. Obok Elimelecha z Leżajska był jednym z trzech głównych przywódców ruchu chasydzkiego w Polsce. Znany ze swojego ascetycznego i mistycznego poparcia dla Napoleona, utożsamiał jego walkę z walką między mistycznymi siłami Gog i Magog. Zasłynął jako cudotwórca posiadający dar jasnowidzenia, mający moc leczenie wszelkich chorób. Był również autorytetem dla ludności nieżydowskiej. Chociaż przebywał w Rymanowie i tu znajdował się jego sąd rabinacki, przyciągał wielu uczniów chętnych do wysłuchania jego wykładów i kazań.
  Jakub Icchak Horowic (hebr. יעקב יצחק הורוביץ), znany także jako Widzący z Lublina lub Jakub Izaak z Lublina (ur. 1745 w Polsce, zm. 15 sierpnia 1815), chasydzki rabin, cadyk, przywódca ruchu chasydzkiego, kabalista i filozof.
  Rybotycze – dawne miasto (do 1934), obecnie wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Fredropol.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.