• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Curaçao - alkohol

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Likier (fr. liqueur) – wysokoprocentowy napój alkoholowy o słodkim smaku owocowym, korzennym lub korzenno-ziołowym. Pokrewnymi napojami są nalewki.
  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  Butelka niebieskiego Curaçao

  Curaçao (wym. [kyraˈsa?o]) – nazwa gatunkowa likierów wytwarzanych ze skórek gorzkich pomarańczy. Nazwa likierów powstała od wyspy Curaçao u wybrzeży Wenezueli. Na wyspie tej w przeszłości uprawiano gatunek gorzkiej pomarańczy.

  Aktualnie głównym producentem tych pomarańczy jest Haiti. Curaçao można podzielić na:

  Pomarańcza – nazwa, jaką określa się niektóre gatunki roślin należące do rodzaju cytrus, zwykle o pomarańczowej skórce i włóknistym miąższu. Jest to nazwa tylko zwyczajowa, nie stanowi ona odrębnej jednostki taksonomicznej. Gatunki pomarańczy pochodzą z Chin i wschodniej Azji.Blue Curaçao – odmiana słodkiego likieru pomarańczowego Curaçao o niebieskiej barwie. W zależności od marki zawiera różne ilości alkoholu. Oznaczenie triple sec oznacza minimalną zawartość 38% alkoholu. Bardzo często używa się tego likieru do zabarwiania drinków. Swój intensywny niebieski kolor zawdzięcza bezsmakowemu niebieskiemu barwnikowi. W przeszłości barwiono go używając skrzydeł niebieskich ważek występujących w Indiach, jednak w latach 70. zostało to zakazane, ponieważ ważki te niemal wyginęły.
 • zwykłe curaçao o zawartości 30% alkoholu
 • wytrawne "sec" lub "triple sec" (potrójnie wytrawne) zawierające minimum 35% alkoholu.
 • Charakterystyczną cechą niektórych odmian Curaçao jest ich błękitna barwa Blue Curaçao. Istnieją też inne barwne odmiany tego likieru - zielona, zielono-niebieska czy pomarańczowa.

  Triple sec – grupa słodkich likierów pomarańczowych (sporządzany jest z nalewu na świeże i suszone skórki różnych odmian pomarańczy, łącznie z odmianą Curacao) narodził się we Francji w XIX wieku, zawierających 40% alkoholu. Nazwa w dosłownym tłumaczeniu to „potrójnie wytrawny”; nie oznacza to że przeciętny Triple Sec jest 3 razy bardziej wytrawny niż Orange Curaçao. Fraza „triple” oznacza w tym wypadku, że alkohol bazowy na podstawie którego stworzony jest likier był destylowany 3 razy. Spór o pierwszeństwo produkcji toczą marki Combier i Cointreau.Samogłoska otwarta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym i X-SAMPA, to a (zwykłe a).

  Zobacz też[]

 • Blue Curaçao
 • likier
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Haiti, Republika Haiti (fr. Haïti, République d’Haïti; haitański Ayiti, Repiblik Ayiti) – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli i graniczące z Republiką Dominikany.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.