• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cumbal - wulkan

  Przeczytaj także...
  Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).Boeing 727 – odrzutowy samolot pasażerski wąskokadłubowy, średniego zasięgu, produkowany od 1963 do 1984 roku przez firmę Boeing w USA. Wyprodukowano 1832 egzemplarze.
  Katastrofa lotu TAME 120, która wydarzyła się 28 stycznia 2002. Boeing 727-134 lecący z Quito do Tulcán. Maszyna zderzyła się z wulkanem Cumbal kilka kilometrów od Tulcan. W wyniku katastrofy zginęły 94 osoby.

  Cumbal (Nevado de Cumbal) – stratowulkan w południowo-zachodniej Kolumbii, w departamencie Nariño, położony nieopodal granicy z Ekwadorem, w paśmie Kordyliery Środkowej (Andy).

  Cumbal jest wulkanem drzemiącym. W historii odnotowano dwie jego erupcje – w 1877 i 1926 roku.

  28 stycznia 2002 roku miała miejsce katastrofa lotu TAME 120, podczas której na wulkanie rozbił się Boeing 727-134 z 94 osobami na pokładzie.

  Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.Nariño – departament Kolumbii. Nazwany został na cześć Antonio Nariño. Leży w zachodniej części kraju, graniczy z Ekwadorem i Pacyfikiem. Stolicą departamentu Nariño jest miasto Pasto.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

  Lista wulkanów w Kolumbii

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Cumbal (ang.). Smithsonian Institution – Global Volcanism Program. [dostęp 2011-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.
  Góra – wypukła forma ukształtowania terenu o silnie urozmaiconej rzeźbie, wysokościach względnych w stosunku do najbliższych den dolinnych powyżej 300 m i dużym nachyleniu stoków. Ze względu na wysokości względne i stromość stoków wyróżnia się góry niskie, średnie i wysokie. Ze względu na sposób powstania wyróżnia się góry fałdowe, zrębowe, wulkaniczne i ostańce.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stratowulkan (łac. stratum „coś rozpostartego”, „warstwa” + Vulcanus, mit. bóg ognia) – miejsce wybuchu i naprzemiennego wydobywania się magmy oraz materiału piroklastycznego z wnętrza wulkanu.
  Kordyliera Środkowa (hiszp. Cordillera Central) – pasmo górskie w Kolumbii, część Andów. Rozciąga się z północy na południe na długości około 1000 km, pomiędzy Kordylierą Zachodnią, od której oddziela ją dolina rzeki Cauca, a Wschodnią, oddzieloną doliną rzeki Magdalena.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wulkan drzemiący – typ wulkanu, którego erupcje zostały zaobserwowane w czasach historycznych, ale obecnie nie wykazuje już aktywności, np. Mauna Kea.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.818 sek.