• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cuilapa

  Przeczytaj także...
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Cuilapa, Santa Rosa Cuilapamiasto w południowej Gwatemali. Jest stolicą departamentu Santa Rosa. Jest geograficznym środkiem Ameryki.

  Południe (symbol S, od ang. south) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do kierunku, w którym znajduje się południowy biegun geograficzny Ziemi. Na kompasie jest to (w przybliżeniu) azymut 180°, gdyż biegun geomagnetyczny nie pokrywa się z geograficznym (deklinacja magnetyczna).Santa Rosa – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony na południu kraju. Stolicą departamentu jest miasto Cuilapa. Departament graniczy na zachodzie z departamentem Escuintla, na zachodzie i północy z departamentami Gwatemala i Jalapa, na wschodzie z departamentem Jutiapa, natomiast południową granicę stanowi wybrzeże Pacyfiku.


  Przypisy

  1. Guatemala: Estimaciones de la Población total por municipio. Período 2008-2020. (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística (INE). [dostęp 26-11-2012].
  2. Viaje a Guatemala - Santa Rosa (hiszp.). [dostęp 126-11-2012].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.