• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cubagua

  Przeczytaj także...
  Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.
  Margarita (hiszp. Isla Margarita) – wyspa na Karaibach, należy do Wenezueli, główna wyspa stanu Nueva Esparta. Zajmuje powierzchnię 1020 km², a zamieszkuje ją ok. 420 tys. mieszkańców. Główne miasta: La Asunción, Porlamar i Pampatar.

  Cubagua – wyspa na Morzu Karaibskim, należąca do Wenezueli, wraz z wyspami Coche i Margarita wchodzi w skład stanu Nueva Esparta.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Wyspa ma powierzchnię 24 km², jedyni stali mieszkańcy to kilku miejscowych rybaków. Stanowi cel jedno-, rzadziej kilkudniowych wycieczek z ośrodków turystycznych na Margaricie i Coche. Otaczające ją rafy koralowe są dobrym miejscem do nurkowania. Za najlepsze miejsce do tego celu uważa się zatokę Charatago Bay po północnej stronie wyspy.

  Sztorm (z ang. Storm i z niem. Sturm) – zjawisko meteorologiczne występujące nad obszarami mórz i oceanów w postaci silnego, porywistego, długotrwałego wiatru o sile nie mniejszej niż 8° w skali Beauforta. Pogodzie sztormowej zwykle towarzyszy odpowiednio silne falowanie powierzchni wody. Często występują również rzęsiste deszcze, znacznie ograniczające widzialność. W razie prognozowanego sztormu, jednostki o mniejszej dzielności morskiej zwykle nie opuszczają portu, a te będące w morzu starają się znaleźć schronienie w porcie lub na osłoniętym kotwicowisku. Jednak przebywanie w czasie silnego sztormu (czy huraganu) w porciebez dostatecznej osłony czy na nie dostatecznie osłoniętym kotwicowisku może być bardziej niebezpieczne, niż sztormowanie na wodach otwartych.Nurkowanie – przebywanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu (freediving), w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych, technicznych, ratunkowych lub militarnych. Nurkowanie ze sprzętem (ang. scuba diving) oraz nurkowanie na zatrzymanym oddechu jest zaliczane do sportów ekstremalnych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Cubagua była miejscem najwcześniejszego osadnictwa europejskiego w całej Ameryce Południowej. W 1493 założono tu osadę poławiaczy pereł, Nueva Cadiz. Miasteczko uległo zniszczeniu w wyniku zalania przez fale sztormowe w 1541 roku i zostało opuszczone dwa lata później. Jego ruiny rząd Wenezueli ogłosił w 1979 roku pomnikiem narodowym.

  Perły – wytwory małży (głównie perłopławów z rodzajów Pteria i Pinctada), rzadko ślimaków. Zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli (masa perłowa), której głównymi składnikami są węglan wapnia (w postaci aragonitu) i rogowata substancja białkowa (konchiolina), która spaja mikrokryształy skupione koncentrycznie wokół jądra. Perły powstają najczęściej w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które przedostało się do muszli.Nueva Esparta (hiszp. Estado Nueva Esparta) to jeden z 23 stanów Wenezueli. Obejmuje wyspę Margarita i pobliskie mniejsze wyspy (Coche, Cubagua) i wysepki.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wirtualne Muzeum Geologiczne Wenezueli – mapa wyspy, zdjęcia (hiszp.)
 • Strona oficjalna wyspy (hiszp.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Coche – wyspa na Morzu Karaibskim, należy do Wenezueli, wchodzi w skład stanu Nueva Esparta. Położona w cieśninie między wyspą Margarita a kontynentem. Zajmuje powierzchnię 55 km², a zamieszkuje ją 8200 mieszkańców (1999).
  Ruina lub ruiny (z łac. ruere - przewracać się) – widoczne pozostałości zniszczonego, lecz niecałkowicie rozebranego obiektu budowlanego.
  Morze Karaibskie – morze, wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego, położone na północ od Ameryki Południowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.