Cryptogamie, Mycologie
Porosty (łac. Lichenes z gr. λειχήνα, leichena) – tradycyjna nazwa organizmów składających się z grzybów (Fungi), tworzących obligatoryjne symbiozy – głównie z prokariotycznymi cyjanobakteriami (Cyanobacteria) lub eukariotycznymi zielenicami (Chlorophyta). Jako samodzielna jednostka taksonomiczna przestała istnieć w 1981 roku w wyniku zmian, wprowadzonych przez Międzynarodowy Kodeks Nomenklatury Botanicznej. Pojęcie to ujmowane jest obecnie w kategoriach ekologicznych (podobnie jak grzyby mykoryzowe), a nie systematycznych. Systematyka i nomenklatura porostów dotyczy ich komponentu grzybowego.Lęgniowce, grzybopodobne lęgniowe, dawniej grzyby lęgniowe (Oomycota) – grzybopodobne organizmy eukariotyczne, zaliczane do królestwa protistów (dawniej do grzybów). Odżywiają się martwymi szczątkami organicznymi albo pasożytują na innych organizmach. Mają ciało zbudowane z komórczakowatych strzępek. Takson o różnej randze w różnych systemach; typ (gromada) Oomycota lub gromada (klasa) Oomycetes. Znane jest 500–800 gatunków.
Śluzowce (Myxomycota) zwane też śluzoroślami (Eumycetozoa) – grupa (ok. kilkuset gatunków) organizmów eukariotycznych należąca do Amoebozoa, dawniej zaliczana do grzybów, potem do protistów grzybopodobnych (wraz z lęgniowcami). Z przyczyn historycznych w podręcznikach traktowana jako klasa roślin zarodnikowych, a w szczególności grzybów. Jednak bliższa jest typowo zwierzęcym Protista (pierwotniakom). Wskazuje na to występowanie form ruchomych (myksoameb i myksopełzaków oraz odżywianie się poprzez fagocytozę), dlatego włączane są do supergrupy Amoebozoa, z wyjątkiem łańcuszkorośli (Acrasiomycota=Heterolobosea=Percolozoa), które zalicza się do supergrupy Excavata oraz plazmodioforowców, zaliczanych niegdyś również do glonowców, obecnie do supergrupy Rhizaria.
Cryptogamie, Mycologie (w publikacjach cytowane jako Cryptogam. Mycol.) – międzynarodowe czasopismo naukowe publikujące prace i artykuły przeglądowe na temat taksonomii, biologii i ekologii grzybów (w tym również porostów) i organizmów grzybopodobnych: śluzowców (Myxomycota) i lęgniowców (Ooomycota). Wszystkie artykuły publikowane są wyłącznie w języku angielskim. Poszczególne numery mogą być na życzenie autora artykułów poświęcone jednemu tematowi. Cryptogamie, Mycologie jest kontynuacją założonego w 1936 roku przez Rogera Heima i Jacquesa Duché czasopisma Revue mycologique. Wydawane jest przez Muséum national d'Histoire naturelle, Paris i wychodzi 4 razy w roku (kwartalnik).
Czasopismo Cryptogamie, Mycologie jest jedną z trzech sekcji czasopisma Crytogamie. Pozostałe dwie to Cryptogamie, Bryologie poświęcone mszakom i Cryptogamie, Algologie poświęcone glonom.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Cryptogamie, Mycologie, BioOne Complete [dostęp 2020-08-23] .
- ↑ Cryptogamie, Mycologie, Biodiversity Heritage Library [dostęp 2020-08-23] .