• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Crunk

  Przeczytaj także...
  Usher, właściwie Usher Terry Raymond IV (ur. 14 października 1978) – amerykański wokalista, tancerz oraz aktor, uważany za współczesnego króla muzyki R&B. Popularność Ushera zapoczątkowana została pod koniec lat 90., wraz z premierą drugiego albumu, My Way i utworu "Nice and Slow", który uplasował się na szczycie listy Billboard Hot 100. Z następnej płyty artysty, 8701, pochodziły kolejne single numer jeden w Stanach Zjednoczonych: "U Remind Me" i "U Got It Bad". Każdy z tych albumów rozszedł się w ponad 8 milionach egzemplarzy na całym świecie, czyniąc Ushera jednym z najlepiej sprzedających się artystów R&B lat 90..Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Crunk Juice – szósty album amerykańskiego zespołu Lil Jon & the East Side Boyz. Został wydany 16 listopada 2004 roku.
  .mw-parser-output table.gatunekmuzyki-blues td.naglowek{background:cornflowerblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-country td.naglowek{background:#b17d53;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-disco td.naglowek{background:deeppink;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-electronic td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-hip-hop td.naglowek{background:darkblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-pop td.naglowek{background:lightskyblue;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-rock td.naglowek{background:firebrick;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-reggae td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-ska td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-soul td.naglowek{background:darkorange;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-metal td.naglowek{background:black;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-jazz td.naglowek{background:pink;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-inne td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}

  Crunk – odmiana hip-hopu wywodzącą się z południowej części Stanów Zjednoczonych, głównie z Atlanty i Memphis. Crunk jest klasyfikowany jako podgrupa południowego rapu dirty south, który wyrósł z Miami Bass i w mniejszym stopniu z nowoorleańskiego bounce'u.

  Rasheeda Buckner ( ur. 25 maja 1982 ) występująca jako Rasheeda – amerykańska raperka i autorka tekstów. Pochodzi z Atlanty w stanie Georgia, USA.Lil Jon, właściwie Jonathan Mortimer Smith (ur. 27 stycznia 1971 w Atlancie) – amerykański raper i producent muzyczny. Znany jako pionier podgatunku hip-hopu zwanego crunk, kombinacji południowego rapu z elementami muzyki bass. Członek zespołu Lil Jon & the East Side Boyz.

  Crunk wyróżnia wykonywanie utworów krzykiem. Często utwory crunkowe dotyczą luźnego stylu życia, pełnego przepychu.

  Lil Jon & The East Side Boyz często przypisują sobie tytuł królów crunku, podczas gdy Lil Scrappy jest określany jako książę crunku. Rasheeda jest znana jako królowa crunku. Lil Jon nazwał dwa ze swoich albumów "Kings of Crunk" i "Crunk Juice".

  Geneza[ | edytuj kod]

  Crunk został zapoczątkowany na początku lat 90. XX wieku, ale nie stał się dominującym nurtem aż do połowy pierwszej dekady XXI wieku. W 2003 r. gatunek ten posiadał kilka utworów będących hitami: "Never Scared" w wykonaniu Bone Crushera (razem z Killer Mikiem i TI-em), "Damn!" w wykonaniu Youngbloodz (wyprodukowanym przez Lil Jona) i w szczególności "Get Low" w wykonaniu grupy Lil Jon & The East Side Boyz (wraz z Ying Yang Twins), który osiągnął drugie miejsce na liście przebojów Hot 100. Do 2004 roku crunk (w szczególności Lil Jon) zdobył tak duże uznanie, że supergwiazda R&B Usher poprosił Lil Jona, by wyprodukował jego singel "Yeah!", który stał się największym hitem 2004 r. Lil Jon wkrótce wyprodukował następny hit: "Goodies" - wykonywany przez Ciarę razem z Peteyem Pablo.

  Southern hip hop, potocznie zwany również Dirty south – rodzaj hip-hopu powstałego w późnych latach 90., którego głównymi ośrodkami są: Memphis, Nashville, Nowy Orlean, Atlanta, Miami, San Antonio, Dallas, Austin i Houston. Odmianą dirty south jest crunk. Charakteryzuje się mocnym brzmieniem bitów, ulicznym slangiem. Wykonawcy najczęściej wręcz się "drą", okazując siebie w jak najlepszym świetle. Jest to bardzo podobny styl do Braggadacio.Petey Jay Pablo, właściwie Moses Barrett III (ur. 10 września 1979 roku w Greenville w stanie Karolina Północna) – amerykański raper.

  W przeciwieństwie do rapu z wschodniego wybrzeża, crunk jest wysoce energetycznym, klubowym rodzajem rapu. Podczas gdy inne gatunki rapu kładą nacisk na jakość tekstów, w crunku głównym elementem są wykrzyczane wersy, często powtarzające się, jak i – ulegające również powtórzeniom – refreny. Teksty są oparte na rytmie, co sprawia że utwory crunkowe sprawdzają się w środowisku klubowym.

  Głównym elementem podkładów crunkowych są ciężkie pętle perkusyjne, obfite w bas. Najbardziej popularnym urządzeniem do ich tworzenia jest Roland TR-808 – instrument stosowany wcześniej w wielu odmianach muzyki dance. Crunk używa też niemelodycznych efektów dźwiękowych, takich jak gwizdki oraz dźwięków pochodzących z syntezatorów i edytorów komputerowych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dirty South (ang.). AllMusic. [dostęp 2011-10-14].
  2. Dirty Decade: Rap Music and the U.S. South, 1997-2007 (ang.). www.southernspaces.org. [dostęp 2008].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.