• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CrossCountry

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Arriva PLC – brytyjska spółka działająca głównie w sektorze transportu publicznego i obecna na rynkach kilkunastu krajów Europy, w tym w Polsce. Jest własnością przedsiębiorstwa Deutsche Bahn.
  InterCity (skrót IC) – kategoria pociągów uruchamianych przez przewoźników kolejowych w wielu krajach Europy (w Polsce przez spółkę PKP Intercity pod nazwą Express InterCity).
  Lokomotywa British Rail Class 43 w malowaniu firmy

  CrossCountrybrytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę grupy dalekobieżnych tras pasażerskich na terenie Anglii, Walii i Szkocji. W większości są to połączenia klasy InterCity, przy czym żadne z nich nie przechodzi przez Londyn. Firma jest częścią grupy Arriva. Jej pociągi zatrzymują się na 100 stacjach.

  Przewoźnik kolejowy – przedsiębiorca, który na podstawie licencji wykonuje przewozy kolejowe lub zapewnia pojazdy trakcyjne.British Rail Class 221 "SuperVoyager" - typ spalinowych zespołów trakcyjnych dostarczonych w latach 2000-2002 przez firmę Bombardier Transportation. Łącznie wyprodukowano 44 zestawy, obecnie eksploatują je przewoźnicy CrossCountry i Virgin Trains. Są wykorzystywane na trasach dalekobieżnych, głównie klasy InterCity. Są prawie identyczne z British Rail Class 220, różnią się jedynie posiadaniem mechanizmu wychylnego pudła, który jednak zazwyczaj nie jest wykorzystywany.

  Tabor[ | edytuj kod]

  Obecnie CrossCountry eksploatuje następujące jednostki:

  British Rail Class 220 "Voyager" - typ spalinowych zespołów trakcyjnych dostarczonych w latach 2000-2001 przez firmę Bombardier Transportation. Łącznie wyprodukowano 34 zestawy, wszystkie są obecnie eksploatowane przez przewoźnika CrossCountry.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
 • British Rail Class 170 (29 zestawów)
 • British Rail Class 220 (34 zestawy)
 • British Rail Class 221 (29 zestawów)
 • British Rail Class 43 (5 sztuk)
 • Wagony British Rail Mark 3 (40 sztuk)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • British Rail Mark 3 – seria brytyjskich wagonów kolejowych budowana w zakładach BREL w latach 1975–1988, przeznaczona do stosowania w pociągach klasy InterCity. Większość wagonów, występująca w wielu wariantach, jest nadal wykorzystywana, w szczególności w połączeniu z dwoma lokomotywami British Rail Class 43, tworząc składy Intercity 125. Niektórzy operatorzy wykorzystują je także w składach klasycznych, razem z lokomotywą British Rail Class 67. Wagony Mark 3 posiadają udoskonalone zawieszenie pneumatyczne, dzięki czemu wyróżniają się wyjątkowo płynną jazdą. Wagony te posiadają nietypowy system otwierania drzwi – klamka znajduje się jedynie na zewnątrz wagonu i aby otworzyć drzwi od środka należy najpierw otworzyć okno znajdujące się w drzwiach wagonu.British Rail Class 170 "Turbostar" – typ spalinowych zespołów trakcyjnych produkowanych od 1998 przez zakłady w Derby, początkowo należące do firmy Adtranz, a od 2001 do grupy Bombardier Transportation. Dotychczas dostarczono 122 zestawy, które eksploatuje obecnie 5 przewoźników.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  British Rail Class 43 jest określeniem podwójnych lokomotyw składu High Speed Train InterCity 125, produkowanych przez BREL od 1976 do 1982 roku.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.