• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Crosby, Stills and Nash

  Przeczytaj także...
  Woodstock – nazwa festiwalu muzycznego, który odbył się w dniach 15, 16, 17 i 18 sierpnia 1969 na farmie M. Yasgura w Bethel koło Nowego Jorku. Jego hasłem było: Peace, Love and Happiness (pokój, miłość i szczęście), mimo tego, że festiwal nie był reklamowany w środkach masowego przekazu, przyciągnął ponad 500 tys. ludzi. Ten zaplanowany na trzy dni festiwal stał się pierwszym z wielkich zlotów młodzieżowych w latach 70.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Crosby, Stills and Nash, okresowo także Crosby, Stills, Nash and Young, także jej podgrupa Crosby and Nashsupergrupa folkrockowa założona w 1969 przez trzech znanych wokalistów: Amerykanów Davida Crosby'ego (śpiew i gitara) występującego wcześniej w grupie Byrds i Stephena Stillsa (śpiew, instrumenty klawiszowe, gitara basowa) założyciela grupy Buffalo Springfield oraz Brytyjczyka Grahama Nasha (śpiew, gitara, instrumenty klawiszowe) współzałożyciela grupy The Hollies. Okresowo dołączał do nich kolega Stillsa z Buffalo Springfield – Kanadyjczyk Neil Young.

  Atlantic Records (Atlantic Recording Corporation) – amerykańska wytwórnia płytowa będąca własnością Warner Music Group.Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.

  Grupa w swoich trzech konfiguracjach była jednym z najpopularniejszym zespołów w USA w latach siedemdziesiątych. Od początku nie uniknęli ogromnego zainteresowania mediów, które widziały w nich kolejną supergrupę, lecz w przeciwieństwie do innych formacji tego okresu byli zespołem muzyków szanujących swoje indywidualne dokonania. Co więcej, zdawali sobie sprawę z wagi własnego wkładu do amerykańskiej muzyki. W 1969 r. po próbach na Moscow Road w Londynie i w nowojorskim domu Johna Sebastiana na Long Island, muzycy podpisali kontrakt z wytwórnią Atlantic i polecieli do Kalifornii by rozpocząć pracę nad debiutanckim albumem. Crosby, Stills & Nash ukazał się na rynku w czerwcu 1969 r. a w ciągu 12 miesięcy sprzedano ponad dwa miliony egzemplarzy tej płyty. Na tym doskonałym wydawnictwie znalazły się jedne z najlepszych utworów w całej historii grupy: "Long Time Gone", "Suite: Judy Blue Eyes", "Lady of the Island" czy "Wooden Ships". Mocne teksty, mistrzostwo w wykorzystaniu instrumentów akustycznych i perfekcyjne harmonie wokalne stały się cechami charakterystycznymi tria. 16 sierpnia 1969 muzycy zagrali swój drugi w historii koncert na scenie słynnego festiwalu w Woodstock, zaczynając swój występ częścią akustyczną jako Crosby, Stills & Nash, po czym nastąpiła część elektryczna już z udziałem Younga.

  Graham Nash (ur. 2 lutego 1942 w Blackpool) – brytyjski muzyk folk-rockowy, gitarzysta i wokalista, znany ze swych występów w grupach The Hollies i Crosby, Stills and Nash oraz z kariery solowej.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Grupa adresowała swoją muzykę głównie do intelektualnie zaawansowanej i kontestującej młodzieży tamtych lat i wykonywała akustyczną muzykę folk, niekiedy zbliżając się do hardrockowego formatu, wokalnie opartą na słodkich wielogłosowych harmoniach. Grupa przetrwała do początków XXI wieku, głównie jako relikt swej epoki, organizując cieszące się wielką popularnością, nostalgiczne trasy koncertowe i okazyjnie wydając albumy z nowym materiałem stylistycznie nawiązującym do jej muzyki z czasów wielkości.

  The Byrds – amerykańska grupa rockowa grająca folk rock oraz psychodeliczny rock, kojarzona również z jangle popem. Była amerykańską odpowiedzią na zespoły "brytyjskiej inwazji" i jedną z najpopularniejszych grup swego czasu. Jedna z najwybitniejszych grup poprockowych z USA. Grupa obok Boba Dylana zdefiniowała brzmienie folk rocka dając podstawy pod przyszły rozwój gatunku.Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

  Dyskografia grupy Crosby, Stills and Nash[]

 • 1969 Crosby, Stills & Nash
 • 1977 CSN
 • 1982 Daylight Again
 • 1990 Live It Up
 • 1994 After the Storm
 • Dyskografia grupy Crosby, Stills, Nash and Young[]

 • 1970 Déjà Vu
 • 1971 Four Way Street (live)
 • 1974 So Far
 • 1988 American Dream
 • 1999 Looking Forward
 • Dyskografia grupy Crosby and Nash[]

 • 1972 Graham Nash/David Crosby
 • 1975 Wind on the Water
 • 1975 Crosby-Nash – Live
 • 1976 Whistling Down the Wire
 • 1977 Live
 • 1998 Another Stoney Evening (live)
 • 2001 Carry Me
 • Nagrody, pozycje na listach przebojów i rekordy[]

 • W 1997 grupa Crosby, Stills and Nash została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.
 • Nagrody Grammy
 • 1969 w kategorii najlepsza nowa grupa
 • Piosenki Suite: Judy Blue Eyes i Ohio zostały umieszczone na liście 500 piosenek które ukształtowały rock utworzonej przez Rock and Roll Hall of Fame.
 • Przypisy

  1. Crosby, Stills and Nash: inducted in 1997 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].
  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.Supergrupa - w muzyce, głównie rockowej, zespół składający się ze znanych z wcześniejszej kariery instrumentalistów i wokalistów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Neil Percival Young (ur. 12 listopada 1945 w Toronto w Kanadzie), gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy. Wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1995 roku (jako artysta solowy) i w 1997 (wraz z Buffalo Springfield). Kawaler Orderu Kanady i Orderu Manitoby.
  Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).
  Folk rock – styl w muzyce rockowej będący połączeniem muzyki folkowej oraz rockowej. Ma wszystkie cechy folku, grany jest jednak w sposób bardziej agresywny i z użyciem elektrycznych oraz elektronicznych instrumentów. Współcześnie granice pomiędzy stylami folk i folk rock zacierają się. Zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych w latach 60., szybko zyskał popularność wśród europejskich muzyków.
  Stephen Stills (urodzony 3 stycznia 1945 w Dallas) - amerykański muzyk folk-rockowy, wokalista i gitarzysta, znany ze swych występów w grupach Buffalo Springfield i Crosby, Stills and Nash oraz z kariery solowej.
  Rock and Roll Hall of Fame – muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame honorująca artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki.
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.
  Long Island - wyspa u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, częściowo położona w obrębie miasta Nowy Jork (dzielnice Brooklyn i Queens).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.