Croix (Nord)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Croix – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Hauts-de-France, w departamencie Nord.

Nord-Pas-de-Calais – region administracyjny Francji, położony w północnej części kraju, którego ośrodkiem administracyjnym jest Lille. Graniczy z Belgią oraz regionem Pikardia.Hauts-de-France (dosłownie: wzgórza Francji, do 29 września 2016: Nord-Pas-de-Calais-Picardie – Nord-Pas-de-Calais-Pikardia) – region administracyjny Francji. Został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenia dwóch wcześniej istniejących regionów – Nord-Pas-de-Calais i Pikardii. Stolicą nowo powstałego regionu jest Lille.

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 20 231 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 4557 osób/km² (wśród 1549 gmin regionu Nord-Pas-de-Calais Croix plasuje się na 30. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 729.).

W mieście znajduje się modernistyczna Willa Cavrois.

Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Francuski urząd statystyczny (fr.).
  • Reklama