• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Crispin Glover

  Przeczytaj także...
  Henryk V (ang. Henry V) – kronika autorstwa Williama Shakespeare’a napisana około 1599 roku, jest częścią drugiej tetralogii. Opisuje losy syna Henryka IV, króla Henryka V, a także wydarzenia wokół bitwy pod Azincourt podczas wojny stuletniej. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Emerytura (zwana dawniej rentą starczą) — świadczenie pieniężne mające służyć jako zabezpieczenie bytu na starość dla osób, które ze względu na wiek nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej.

  Crispin Hellion Glover (ur. 20 kwietnia 1964 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser, pisarz, producent filmowy i awangardowy muzyk.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Nowym Jorku jako jedyne dziecko Mary Elizabeth Lillian Betty Krachey Bloom (z domu Koerber) i Bruce’a Glovera, aktora i trenera dramatu, aktorki i tancerki, która przeszła na emeryturę po jego narodzeniu. Swoje imię przyjął na cześć Dnia Św. Kryspina ujętego w sztuce szekspirowskiej Henryk V, a drugie imię Hellion wcześniej było używane jako fałszywe nazwisko przez ojca, którego prawdziwe drugie imię to Herbert. Kiedy miał pięć lat wraz z rodziną przeprowadził się do Los Angeles. Jako dziecko Glover uczęszczał do The Mirman School dla uzdolnionych naukowo. Naukę kontynuował w Venice High i Beverly Hills High School, którą ukończył w roku 1982.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Mając trzynaście lat pojawił się w kilku sitcomach. Jako 14-latek zagrał w musicalu Dźwięki muzyki (The Sound of Music) w Los Angeles. W wieku siedemnastu lat wystąpił w filmie telewizyjnym Najlepsze czasy (Best of Times, 1981) u boku Nicolasa Cage’a. Dwa lata potem zadebiutował na kinowym ekranie w komedii romantycznej Moja nauczycielka (My Tutor, 1983). Za rolę George’a McFly w komedii sci-fi Roberta Zemeckisa Powrót do przyszłości (Back to the Future, 1985) i za postać Willarda Stilesa, odludka, którego jedynymi przyjaciółmi są udomowione przez niego szczury w dramacie Willard (2003) otrzymał nominację do nagrody Saturna. W 1989 wydał płytę The Big Problem Is Equal the Solution. Zagrał główną rolę w dwóch polskich filmach: Ferdydurke (1991) i Hiszpanka (2014).

  Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Abby Aguirre (2016-03-18): Crispin Glover on His “Big Slide Show“ (ang.). „Vogue”. [dostęp 2016-06-29].
  2. Crispin Glover Actor, Producer (ang.). „TV Guide”. [dostęp 2016-06-29].
  3. Crispin Glover Biography & TV / Movie Credits (ang.). TVRage.Com. [dostęp 2016-06-29].
  4. Hadley Freeman (2015-07-30): Crispin Glover: ‘When you raise questions people say, „You’re crazy”’ (ang.). „The Guardian”. [dostęp 2016-06-29].
  5. Crispin Glover (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2016-06-29].
  6. Crispin Glover Biography (1964-) (ang.). Film Reference. [dostęp 2016-06-29].
  7. Crispin Glover (ang.). TV.com. [dostęp 2016-06-29].
  8. Crispin Glover - Actor (rum.). CineMagia.ro. [dostęp 2016-06-29].
  9. Jason Ankeny: Crispin Glover Biography (ang.). AllMovie. [dostęp 2016-06-29].
  10. Crispin Glover (ang.). Listal. [dostęp 2016-06-29].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Crispin Glover w bazie IMDb (ang.)
 • Crispin Glover w bazie Filmweb
 • Crispin Glover w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Crispin Glover w Discogs.com (ang.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Powrót do przyszłości – amerykański film przygodowy i fantastyczno-naukowy z 1985 roku wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa. Wraz z częścią drugą i trzecią tworzą trylogię. Wehikułem czasu w filmie jest De Lorean DMC-12.
  Hiszpanka – polski film dramatyczny z 2015 roku w reżyserii Łukasza Barczyka. Akcja filmu dzieje się w Poznaniu, w przeddzień wybuchu i w trakcie powstania wielkopolskiego.
  20 kwietnia jest 110. (w latach przestępnych 111.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 255 dni.
  TV Guide – tygodnik telewizyjny, ukazujący się w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Magazyn publikuje wiadomości związane z telewizją oraz dodatkowo wywiady, plotki i recenzje filmowe.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Saturn (ang. Saturn Award) – nagroda filmowa przyznawana przez Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films dla uhonorowania najlepszych dzieł filmowych z gatunków: science fiction, fantasy i horror. Przyznawana jest od 1972.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.844 sek.