• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cremona - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Cremona – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, nad rzeką Pad, stolica prowincji Cremona. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkują 69 444 osoby, 992,1 os./km². Cremona leży na lewym brzegu Padu, na wschód od Piacenzy.
  Lombardia – kraina historyczna i region administracyjny w północnych Włoszech, między Szwajcarią na północy a rzekami: Pad na południu, Ticino na zachodzie, Mincio na wschodzie. Jej nazwa pochodzi od germańskiego plemienia Longobardów, którzy w VI wieku podbili północne Włochy i założyli swoje królestwo z ośrodkiem w lombardzkim mieście Pawia – początkowo słowo „Lombardia” oznaczało wszystkie części Italii pod panowaniem Longobardów, następnie znaczenie słowa zostało zawężone się do obszarów wokół ich stolicy (zob. Romania). Od północy graniczy ze Szwajcarią, od wschodu z regionami Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, od południa z Emilią-Romanią a od zachodu z Piemontem.

  Cremona (: Stazione di Cremona) – stacja kolejowa w Cremonie, w regionie Lombardia, we Włoszech. Została otwarta w 1863.

  Budynek stacji jest dwupoziomowy i składa się centralnego budynku i dwóch bocznych skrzydeł. Na parterze znajdują się usługi dla turystów, takie jak kasy i poczekalnia, a piętro jest wykorzystywane przez Trenitalia.

  Istnieją dwa perony oraz cztery krawędzi peronowe. Eksploatacji tych utworów są dwie platformy schronienie i połączone ze sobą poprzez dwa przejścia podziemne. Perony połączone są przejściem podziemnym.

  Ferrovie dello Stato S.p.A. (FS) – włoski narodowy przewoźnik kolejowy. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1905 w Rzymie, obecnie zatrudnia ponad 99 tys. osób. Zarządza 16 718 km linii kolejowej. Posiada 4500 lokomotyw, 10 000 wagonów pasażerskich i 50 000 wagonów towarowych. W 2002 z usług FS skorzystało 492 mln posażerów.Lokomotywownia – nazwa jednostki organizacyjnej wraz z zespołem budynków i urządzeń, służących do obsługi lokomotyw, m.in. do ich napraw i stacjonowania. Nazwa zaczęła funkcjonować w miarę zmiany profilu obsługiwanego taboru przez byłe parowozownie.

  Znajduje się tu również stacja towarowa oraz lokomotywownia.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rozkład jazdy
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.733 sek.