• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cree - zespół muzyczny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Michał Giercuszkiewicz, (ur. 20 września 1954 w Katowicach) - perkusista polskich bluesowych grup muzycznych Dżem, Kwadrat oraz Bezdomne Psy. Obecnie perkusista Śląskiej Grupy Bluesowej. Udziela się również w grupie Ości. Był przyjacielem zmarłego wokalisty Dżemu Ryszarda Riedla. Do niedawna mieszkał nad Zalewem Solińskim na tratwie w Zatoce Teleśnickiej, niedaleko Półwyspu Brosa. W chwili obecnej mieszka w Kalnicy.XI Sopot TOPtrendy Festiwal odbył się w dniach od 7 do 9 czerwca 2013 roku w sopockiej Operze Leśnej. Organizatorem festiwalu była telewizja Polsat, która też transmitowała wydarzenie na swojej antenie. Transmisja na żywo odbyła się również w internecie za pośrednictwem serwisu Ipla.

  Cree - polski zespół grający blues rocka, stylem przypominającym muzykę lat 60. i 70.

  Zespół powstał w 1993 roku w Tychach z inicjatywy trzech niespełna 16-letnich chłopców – Sebastiana Riedla, Sylwestra Kramka i Adriana Fuchsa. Pomysłodawcą nazwy był muzyk Ryszard Riedel, ojciec Sebastiana, którego fascynowała historia i życie Indian, sam chciał w przyszłości mieć zespół o takiej nazwie.

  Tacy Sami – czwarta płyta zespołu Cree, dedykowana matce Sebastiana Riedla. Album wydany 10 grudnia 2007 przez Metal Mind Productions, nagrany został w lipcu 2007 w Preisner Studio, w Niepołomicach. Okładka, przedstawiająca twarz Indianina, zainspirowana jest twórczością malarza i rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego. Na płycie gościnnie wystąpił gitarzysta Dżemu Jerzy Styczyński oraz saksofonista Dariusz Rybka.Krzysztof Głuch, pseudonim artystyczny Kris (ur. 10 maja 1956 w Katowicach) – polski pianista jazzowy i bluesowy, także kompozytor oraz muzyk sesyjny. Członek zespołu Ireneusza Dudka. Lider zespołuowi "Ości" oraz "Krzysztof Głuch Oscillate".

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Muzycy
 • 2.1 Obecny skład zespołu
 • 2.2 Byli członkowie zespołu
 • 3 Dyskografia
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parę lat – trzeci album grupy Cree. Wydany w 2004 roku. Przedpremierowa sprzedaż miała miejsce na VI Tyskim Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla w Tychach (30-31 lipca 2004). Jest to album, na którym zebrane są najlepsze piosenki z dotychczasowych dwóch płyt. Nagrane na nowo i uzupełnione nowymi piosenkami.
  Jerzy Janusz "Kawa" Kawalec (ur. 14 maja 1954 w Katowicach, zm. 9 września 2003 w Chorzowie) – basista zespołu Krzak.
  Feel – polski zespół popowy założony w Katowicach w 2005 roku przez wokalistę Piotra Kupichę. Grupę uzupełniają klawiszowiec Łukasz Kożuch, basista Michał Nowak oraz perkusista Michał Opaliński.
  Paweł Józef Berger (ur. 6 września 1950 w Katowicach, zm. 27 stycznia 2005 w Jaworznie) – polski muzyk, klawiszowiec, kompozytor i jeden ze współzałożycieli zespołu Dżem. Wykorzystujący m.in. organy Hammonda.
  Ryszard Henryk Riedel (ur. 7 września 1956 w Chorzowie, zm. 30 lipca 1994 tamże) – wokalista i autor tekstów piosenek, wieloletni frontman zespołu Dżem. Grał także na harmonijce ustnej.
  Perfect – polski zespół rockowy, założony w 1977 roku. Największą popularnością cieszył się do rozwiązania w 1983 roku. Z tego okresu pochodzą największe przeboje grupy: Nie płacz Ewka, Chcemy być sobą, Ale wkoło jest wesoło, Niewiele ci mogę dać, Autobiografia. W 1993 roku zespół reaktywował się (bez dotychczasowego współzałożyciela i autora większości kompozycji Zbigniewa Hołdysa) i działa do dziś.
  Dżem – polski zespół grający muzykę z pogranicza rocka i bluesa założony w 1973 roku przez braci Adama i Benona Otrębów oraz Pawła Bergera. Zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej.

  Reklama