• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Crazy in Love  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Nagroda w kategorii Nagranie roku (Record of the Year) jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród Grammy, przyznawanych co roku. Jest przyznawana od 1959. Nagroda była przyznawana:Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.

  "Crazy in Love" – debiutancki singel amerykańskiej wokalistki Beyoncé, nagrany z gościnnym udziałem rapera Jaya-Z. Utwór został wyprodukowany przez Richa Harrisona, Knowles i Jaya-Z na pierwszy album solowy Beyoncé, Dangerously in Love (2003). "Crazy in Love" reprezentuje muzykę R&B, zawierając ponadto elementy funku lat 70., soulu i dance-popu. Piosenka sampluje ścieżkę "Are You My Woman (Tell Me So)" (1970) The Chi-Lites. 20 maja 2003 roku Columbia Records wydała "Crazy in Love" jako główny singel z płyty Dangerously in Love.

  Rovi Corporation – amerykańska firma specjalizująca się w licencjonowaniu oprogramowania oraz jego zabezpieczaniu przed kopiowaniem.I Am... Tour – światowa trasa koncertowa amerykańskiej piosenkarki rhythm and bluesowej Beyoncé Knowles, promująca jej trzeci album studyjny I Am... Sasha Fierce. Objęła Amerykę Północną, Europę, Azję, Afrykę, Australię, Bliski Wschód oraz Amerykę Południową.

  Utwór został dobrze przyjęty przez krytyków muzycznych, którzy chwalili wykorzystane w nim sample, wkład Jaya-Z, a także asertywny styl wokalu Knowles. Rolling Stone wyróżnił "Crazy in Love" na 118. miejscu listy 500 najlepszych utworów wszech czasów. Z kolei VH1 i NME uznały go za najlepszą piosenkę dekady 2000-2009. "Crazy in Love" zdobył statuetki w kategoriach Best R&B Song oraz Best Rap/Sung Collaboration podczas 46. ceremonii wręczenia nagród Grammy. "Crazy in Love" był pierwszym utworem w karierze solowej Knowles, który dotarł na szczyt amerykańskiej listy Billboard Hot 100, pozostając na nim przez osiem tygodni. Singel uplasował się również na 1. miejscu brytyjskiego zestawienia UK Singles Chart, docierając ponadto do czołówek innych światowych notowań.

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.

  Wideoklip do "Crazy in Love" ukazuje wokalistkę w różnych sekwencjach tanecznych. Teledysk zdobył trzy wyróżnienia na gali MTV Video Music Awards 2003, zaś jego reżyser, Jake Nava, otrzymał nagrodę Music Video Production Association za najlepszy wideoklip R&B roku 2004. Od czasu premiery, "Crazy in Love" stanowi stały punkt występów koncertowych Beyoncé; utwór był ponadto kilkakrotnie wykorzystywany w mediach, a jego covery stworzył szereg artystów, włączając w to między innymi grupę rockową Snow Patrol.

  Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda. Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.

  Projekt i produkcja[ | edytuj kod]

  Beyoncé nagrała utwór z gościnnym udziałem Jaya-Z (na zdjęciu), który jest ponadto współautorem tekstu

  W 2002 roku Knowles zarejestrowała część materiału, który miał ukazać się na Dangerously in Love. Columbia Records planowała wydać album w październiku 2002 roku, jednakże data premiery była kilkakrotnie przesuwana; wpływ na to miał przede wszystkim sukces utworu "Dilemma" rapera Nelly'ego oraz Kelly Rowland. Dzięki temu Beyoncé miała czas na nagranie kolejnych piosenek na płytę.

  Recorded Music NZ (dawniej: Recording Industry Association of New Zealand - RIANZ) – nowozelandzkie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Członkiem stowarzyszenia może być każda wytwórnia płytowa działająca w Nowej Zelandii. Głównymi wytwórniami posiadającymi pełne członkostwo w RIANZ są tak zwane wytwórnie "wielkiej czwórki" – EMI, Sony, Universal i Warner.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  Jeszcze przed pierwszym spotkaniem z Knowles, Rich Harrison stworzył demo utworu znanego w oryginale jako "Crazy Right Now". Harrison wykorzystał w nim sample ścieżki "Are You My Woman? (Tell Me So)" (1970), napisanej przez frontmana grupy wokalnej The Chi-Lites, Eugene Recorda. Wedle jego słów, Harrison od początku wiedział, że produkcja może okazać się dużym sukcesem, dlatego czekał na odpowiedniego artystę, który mógłby ją nagrać. W jednym z wywiadów przyznał, że był "zaskoczony i oszołomiony" faktem, że Beyoncé się z nim skontaktowała.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

  Podczas pierwszej sesji w studio Harrison zaprezentował Knowles demo utworu; wokalistka miała wątpliwości co do ścieżki, uznając ją za "zbyt retro". Mimo to, piosenka spodobała jej się do tego stopnia, że zaproponowała Harrisonowi, by ten stworzył w czasie najbliższych dwóch godzin tekst. Motyw przewodni zaczerpnięty został z zachowania Knowles, która nie była pewna swojego występu wokalnego. Miała wówczas powtarzać: "I'm looking crazy right now". Raper Jay-Z zaangażował się w projekt niemalże na ostatnim etapie produkcji utworu. Około godziny trzeciej w nocy zjawił się w studio, gdzie zarejestrował swoje rapowe wersy, które wymyślił w zaledwie dziesięć minut, nie zapisując ich uprzednio.

  The Nickelodeon Kids’ Choice Awards, w skrócie znany jako KCA, gala rozdania nagród. Gala odbywa się w corocznie w marcu lub w kwietniu, nagrody rozdawane są w kategoriach: telewizja, muzyka, sport oraz film. Główna gala odbywa się w USA ale niektóre państwa m.in. Wielka Brytania oraz Australia organizują własne gale w danym państwie. Głosowanie odbywa się przez internet na stronie międzynarodowej Nickelodeon.F (nazwa solmizacyjna: fa) – dźwięk, którego częstotliwość w oktawie razkreślnej wynosi 349,6 Hz. Jest to tonika gam F-dur i f-moll. W szeregu diatonicznym jest to czwarty dźwięk w każdej oktawie.

  Kompozycja i strona liryczna[ | edytuj kod]

  Zgodnie z bazą Musicnotes.com, "Crazy in Love" to utwór reprezentujący klasyczny R&B, napisany w tonacji F-dur i utrzymany w metrum o tempie 84 uderzeń na minutę. Ścieżka zawiera elementy funku lat 70, a także wyczuwalne wpływy soulu i dance-popu. "Crazy in Love" bazuje na hip hopowych beatach i sampluje piosenkę "Are You My Woman? (Tell Me So)" (1970). Skala głosu Knowles w "Crazy in Love" wynosi półtora oktawy, od niskiego dźwięku A3 do wysokiego F5.

  A – nazwa solmizacyjna: la – dźwięk, którego częstotliwość dla a¹ wynosi 440 Hz. Jest to tonika gam A-dur i a-moll. W szeregu diatonicznym jest to szósty dźwięk licząc od dźwięku C w każdej oktawie.Mariah Carey (ur. 27 marca 1970 r. w Huntington na wyspie Long Island w stanie Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, producentka i autorka tekstów piosenek. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą 5 oktaw. Podczas koncertów jej głos osiąga najwyższe tony rejestru gwizdkowego.

  Według Natalie Nichols z Los Angeles Times, tekst "Crazy in Love" opisuje swego rodzaju miłosną obsesję. Sama Knowles wytłumaczyła natomiast, że utwór mówi o tym, "że gdy jesteś zakochany robisz rzeczy, które kompletnie do ciebie nie pasują, ale nie dbasz o to; jesteś wówczas po prostu otwarty na wszystko". Anthony DeCurtis z magazynu Rolling Stone uznał "Crazy in Love" "za wielki kłębek energii", w którym Beyoncé brzmi "seksownie i na luzie", śpiewając o emocjach, których nie może "ani zrozumieć, ani opanować".

  Vanness Wu (chiń. upr.: 吴建豪; chiń. trad.: 吴建豪; pinyin: Wú Jiànháo; ur. 7 sierpnia 1978 r. w Santa Monica) - amerykańsko-tajwański aktor i piosenkarz. Mówi biegle po angielsku i mandaryńsku. Był członkiem tajwańskiego boysbandu JVKV. Wydał również cztery albumy solowe, trzy japońskie single i współpracował z koreańską gwiazdą Kangta.The Times – wysokonakładowy brytyjski dziennik społeczno-polityczny wydawany od 1785 roku w Londynie, od 1981 przez News Corporation Ruperta Murdocha. Obecny nakład to około 690 tys. egzemplarzy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  British Phonographic Industry (BPI; pol. Brytyjski Przemysł Fonograficzny) – brytyjska organizacja non-profit reprezentująca interesy przemysłu muzycznego. Powstała w 1973 roku, jej siedziba znajduje się w Londynie w Wielkiej Brytanii. Główne zadanie BPI to reprezentowanie producentów oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego.
  Carmit Bachar (ur. 4 września 1974 roku w Los Angeles), amerykańska aktorka, tancerka i wokalistka. Jest pochodzenia indonezyjsko-chińsko-holendersko-niemiecko-izraelskiego. Ma rude włosy i szare oczy.
  Pepsi – popularny gazowany napój bezalkoholowy, napój cola produkowany przez koncern PepsiCo, sprzedawany w wielu krajach świata, w tym w Polsce i w USA, gdzie ma największą popularność. Głównym rywalem Pepsi na rynku jest Coca-Cola.
  Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców, ASCAP (American Society of Composers, Authors and Publishers), jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi na rynku utworów muzycznych, działającą na terenie Stanów Zjednoczonych.
  Rich Harrison (ur. 1975 w Waszyngtonie) – amerykański producent muzyczny i tekściarz, znany głównie ze współpracy z artystami hip hopowymi oraz rhythm and bluesowymi.
  I Am... World Tour – koncertowe DVD/CD amerykańskiej wokalistki rhythm and bluesowej Beyoncé Knowles, która była jednocześnie jego reżyserką, producentką oraz montażystką. Materiał został zarejestrowany w obecności ponad miliona fanów, którzy odwiedzili występy wokalistki podczas jej światowej trasy koncertowej I Am... Tour. DVD stanowi kombinację występów koncertowych z trasy, łącznie z gościnnym udziałem Jaya Z oraz Kanye Westa, a także momentów zza kulis. Dzięki nim, film zyskał miano osobistego, jako że ukazuje bardziej prywatną stronę życia Beyoncé.
  The Washington Post – największa i najstarsza gazeta codzienna w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. Istnieje od 1877 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.