• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Crazy for You

  Przeczytaj także...
  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.
  Rebel Heart Tour — dziesiąta trasa koncertowa amerykańskiej piosenkarki Madonny, odbywająca się w latach 2015 i 2016 w ramach promocji albumu Rebel Heart. Obejmuje koncerty na terenie Ameryki Północnej, Europy, Azji oraz Australii i Oceanii.

  Crazy for You – utwór muzyczny amerykańskiej piosenkarki Madonny. Ballada ta stanowiła ścieżkę dźwiękową do filmu Zwariowałem dla ciebie (ang.Vision Quest), gdzie Madonna zagrała małą rolę piosenkarki w klubie.

  Tło[ | edytuj kod]

  „Crazy for You” to utwór autorstwa Johna Bettisa and Jona Linda. Producenci Jon Peters i Peter Guber wraz z reżyserem muzycznym Philem Ramone zaprosili artystkę do współpracy, po wysłuchaniu jej wcześniejszych nagrań. Pierwsze sesje nagraniowe nie zrobiły wrażenia na Bettis i Lindzie. Jednocześnie czuli, że utwór nie pojawi się na ściezce dźwiękowej filmu. Kolejna próba zarejestrowania piosenki udała się zgodnie z ich oczekiwaniami.

  Re-Invention Tour – szósta z kolei trasa koncertowa Madonny. Trasa składała się z 56 koncertów odbywających się w 20 miastach Europy i Ameryki Północnej. 896 tysięcy sprzedanych biletów przyniosło łączny dochód równy $125 mln.Nagroda Grammy w kategorii Best Female Pop Vocal Performance jest przyznawana autorom zwycięskiego popowego utworu od 1961 roku.

  Piosenka zapoczątkowała nowy kierunek muzyczny dla Madonny, ponieważ wcześniej nie wydała ballady na singlu. W nagraniu wykorzystana została harfa i syntezator. Lirycznie piosenka mówi o pożądaniu seksualnym między dwojgiem kochanków.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  Madonna za piosenkę otrzymała pierwszą nominację do nagrody Grammy kategorii Najlepszy popowy wokal kobiecy w 1986 roku. Singiel stał się jej drugim numerem jeden na amerykańskim Billboard Hot 100 i osiągnął szczyt na listach przebojów Australii i Kanady. Zadebiutował również na drugim miejscu w Irlandii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii, gdzie został wydany dwukrotnie, raz w 1985 i ponownie w 1991 roku.

  Harfa − instrument strunowy szarpany (chordofon) w kształcie stylizowanego trójkąta, jeden z najstarszych instrumentów muzycznych, wywodzący sie z łuku muzycznego. W starożytności spotykana była również w kształcie łuku. Harfa była znana już w Azji Mniejszej około 5000 lat temu. Znana była również w kulturze w starożytnej Mezopotamii (tzw. harfa z Ur). Mówi się, że biblijny król Dawid śpiewał psalmy akompaniując sobie na harfie kinnor, która w rzeczywistości jednak nazywana jest harfą błędnie, będąc odmianą liry. Instrumenty przypominające harfę znaleźć można w wielu kulturach. Harfę przypomina np. chiński instrument strunowy o nazwie konghou.Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

  Wykonania na żywo[ | edytuj kod]

  Madonna wykonała „Crazy for You” na trzech swoich trasach koncertowych, The Virgin Tour w 1985 roku, Re-Invention World Tour w 2004 roku oraz podczas niektórych koncertów Rebel Heart Tour w 2016. Występ z trasy The Virgin Tour był zamieszczony na VHS i LaserDisc, podczas gdy nagranie z Re-Invention World Tour nie znalazło się na wydawnictwie.

  LaserDisc (LD) – pierwszy komercyjnie dostępny dysk optyczny, opracowany i wprowadzony na rynek w latach 70. XX wieku. Średnica dysku: najczęściej 12 cali (30 cm) – czas odtwarzania 60 minut (w trybie longplay 2 godziny), również 8 cali (20 cm) – czas odtwarzania 20 minut (w trybie longplay 40 minut). Zapis sygnału wizyjnego był analogowy, a dźwięku – analogowy bądź cyfrowy. Płyty były dwustronne.Syntezator – instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, w którym dźwięk jest syntezowany w układach elektronicznych poprzez niezależne modelowanie poszczególnych aspektów dźwięku.

  Teledysk[ | edytuj kod]

  Wideoklip zawiera fragmenty filmu Vision Quest. Przedstawia również Madonnę wykonującą ten utwór na scenie w klubie.

  Notowania[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Warto wiedzieć że... beta

  The Virgin Tour - pierwsza trasa koncertowa Madonny. Mimo, iż Madonna była już wtedy gwiazdą światowego formatu, koncerty miały miejsce jedynie na terytorium Stanów Zjednoczonych, plus jeden koncert w Kanadzie. Tournée promowało dwa pierwsze albumy artystki, w szczególności wydany w tym samym roku Like a Virgin. Wejściówki na koncerty zaplanowane w większości dużych miast Ameryki rozchodziły się zazwyczaj w ciągu jednej godziny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.92 sek.